Co bychom to byli za zdravotnický magazín, kdyby v našem portfoliu chyběla sekce nemoci? Přesně tak, nestáli bychom za nic a právě proto najdete u nás na toto téma článků nejvíce. Víme, jaké obtíže vás ohrožují nejvíce a co na ně platí. Inspirujeme se trendy ze zahraničí, zkoumáme nové lékařské metody a samozřejmě nezapomínáme ani na podrobné popsání každé nemoci pěkně jednoduše a v kostce. Stačí si vyhledat příslušný odstavec (jde to snadno díky navigaci v horní části článku) a okamžitě budete vědět, zda se popisovaná diagnóza týká i vás.
Zdaleka nejvíce máme článků o chorobách jako takových. Najdete u nás nemoci jako:
PŘÍZNAKY A PROJEVY CHLAMYDIE
LARYNGITIDA
NEMOCNÉ NADLEDVINKY PŘÍZNAKY
PŘÍZNAKY KARPÁLNÍHO TUNELU
PLANÉ NEŠTOVICE KDY MŮŽEME VEN
apod.
Abychom vám zajistili opravdu maximum informací na jednom místě, vysvětlujeme i základní lékařské pojmy. Pokud nerozumíte neznámým slovům ve své lékařské zprávě nebo jednoduše chcete patři mezi informované pacienty, projděte si články jako:
CRP HODNOTY
ZAVODNĚNÍ ORGANISMU
LÉKAŘ NA TELEFONU
A co tabuizovaná témata, o kterých si i nejlepší kamarádi povídají jen šeptem? Tak právě z nich snímáme roušku záhady a tajemství a představujeme je jako něco zcela běžného, o čem by se mělo mluvit zcela bez zábran – stejně lehce jako třeba o počasí. Trápí vás například:
HEMEROIDY
ZÁCPA
EREKTILNÍ DYSFUNKCE
a další?
Pak určitě rádi zjistíte, že se svým problémem nejste sami. Neváhali jsme se poptat v ordinacích odborníků i na ty nejintimnější otázky, posbírali doporučení jiných nemocných a vůbec zjišťovali všechno to, na co byste se za normálních okolností možná báli i zeptat. Není třeba se za nic stydět a i ty nejnepříjemnější nemoci si zaslouží rychlé řešení. Poradíme vám, jak na něj, na co si dát pozor a jak se co nejrychleji zase zotavit. Samozřejmě nenahrazujeme konzultaci s lékařem, mnohem spíše dbáme na jednoduchost, srozumitelnost a přehlednost poskytovaných informací.
Obsah článku
Zánět palce u nohy
Zánět palce u nohy může být velmi bolestivý a obtěžující. Jedná se o zánětlivou reakci v oblasti kloubu palce, která může být způsobena různými faktory. Někdy se může jednat o přetížení kloubu, jindy o zranění, ale také může být způsoben infekcí nebo autoimunitní chorobou. Nejčastějším příznakem je bolest a otok v oblasti kloubu palce. Někdy…
Onemocnění žil
Žíly na dolních končetinách jsou zodpovědné za odvádění odkysličené krve zpět do srdce. Když se tyto žíly poškodí nebo onemocní, může to způsobit řadu příznaků, od mírných potíží až po závažnější zdravotní problémy. Dnes se budeme zabývat některými z nejčastějších onemocnění a poruch, které postihují žíly na dolních končetinách. Křečové žíly Křečové žíly jsou zduřelé…
Jak přirozeně odstranit žlučové kameny
Možná jste už někdy slyšeli o žlučových kamenech, ale co to vlastně je? Žlučové kameny jsou ztvrdlé usazeniny trávicí tekutiny, které se mohou tvořit ve vašem žlučníku. Ve většině případů nezpůsobují žádné příznaky a lze je nechat být. Pokud však příznaky vyvolávají, mohou být bolestivé a způsobovat problémy s trávením. V některých případech mohou dokonce…
Co je to ADHD?
ADHD je jednou z nejčastějších neurovývojových poruch v dětství. Obvykle je poprvé diagnostikována v dětství a často trvá až do dospělosti. Děti s ADHD mohou mít potíže s udržením pozornosti, ovládáním impulzivního chování (mohou jednat, aniž by přemýšlely o tom, jaký bude výsledek jejich jednání) nebo mohou být příliš aktivní.
Zánět spojivek
Zánět spojivek neboli konjunktivitida je zánět nebo infekce průhledné membrány (spojivky), která lemuje víčko a zepředu kryje bělimu, a to až po okraj rohovky. Překrvením spojivky tak vzniká zánět spojivky, kdy je vaše oční bělmo načervenalé nebo narůžovělé.
Roztroušená skleróza
Roztroušená skleróza (RS, anglicky Multiple Sclerosis) je stav, který může ovlivnit mozek a míchu a způsobit celou řadu příznaků, včetně problémů s viděním, s pohybem paží či nohou nebo s rovnováhou. Jde o celoživotní stav, který může někdy způsobit vážné zdravotní postižení, existují však i mírnější formy onemocnění.
Ledvinová kolika
Ledvinová kolika se projevuje charakteristickou bolestí, způsobenou blokováním odtoku moči z ledvin. Bývá velmi často způsobena tzv. ledvinovými kameny. Vyskytnout se může rovněž přetrvávající potřeba močení, nevolnost a zvracení.
Vaskulitida
Vaskulitida znamená zánět krevních cév. Zánět je přirozenou reakcí imunitního systému na zranění nebo infekci. Způsobuje otok a může tělu pomoci vypořádat se s napadajícími bakteriemi.
Sjögrenův syndrom
Sjögrenův syndrom má 400 000 až 3,1 milionu dospělých lidí. Tento syndrom může ovlivnit lidi jakéhokoli věku, ale příznaky se obvykle objevují mezi 45 a 55 lety. Ovlivňuje desetkrát více žen než mužů. Přibližně polovina pacientů má také revmatoidní artritidu nebo jiná onemocnění pojivové tkáně, jako je lupus.
Divertikulární choroba a divertikulitida
Divertikulární onemocnění a divertikulitida jsou související zažívací potíže, které ovlivňují tlusté střevo (střeva).
Bolest palce u nohy
Jde o bolest, která umí být velmi nepříjemná. A to tím spíše, že bolest palce u nohy nemá jen jednu jedinou a přesně stanovenou příčinu. Jak se tedy s touto potíží popasovat s maximální úspěšností a na co se při jejím řešení zaměřit?
Poruchy spánku
Jde o velmi častý problém, který však mnohdy řešíme až ve chvíli, kdy je skoro pozdě a vzniklé obtíže nám výrazně zasahují do života. Poruchy spánku k modernímu způsobu života zkrátka patří, ovšem jejich řešení je mnohdy jednodušší, než jste si nejspíš doposud mysleli.
Jak vypadá svrab?
Svrab je jedním z několika stavů kůže, které mohou způsobit svědění a vyrážky. Jde o dermatologický stav způsobený sarcoptes scabiei, mikroskopickým roztočem s osmi nohama.
Cytokinová bouře
V souvislosti s aktuálně probíhající pandemií koronavirového onemocnění se stále častěji mluví o potlačení zánětlivých procesů v těle. Právě ty jsou totiž důvodem, proč se plíce začínají plnit tekutinou, dochází k jejich zápalu a tento stav často vede i ke smrti.
Jak se zbavit nadýmání
Stává se, že vás trápí plynatost, která se kromě bolestí v břišní oblasti projevuje také nepříjemnými větry? Příčin může být mnoho, v našem článku se pokusíme odhalit ty nejčastější a podíváme se také na to, co by se proti plynatosti dalo dělat.
Jak poznat molusky
Na první pohled je lze rozeznat jen těžko. Jde o drobné pupínky, vzhledem ze všeho nejvíce připomínající bradavice. Jejich výsev je možné pozorovat prakticky na jakékoliv části těla. Mnohdy nelze ani určit, odkud se vzaly. O to úporněji se však brání odstranění a leckdy se boj s nimi protáhne i na dlouhé měsíce. Bohužel jde…
Kuří oko co to je?
Kuří oka jsou často považována především za estetický problém, ale pokud se neléčí, mohou způsobit nepříjemnou bolest a zánět. Nikdy byste je proto neměli ignorovat. Ve většině případů je příčinou těchto otlaků na chodidlech špatně zvolená (tj. příliš těsná nebo naopak příliš volná) obuv. Kruhové, nažloutlé až bílé, naplněné vodou – tak vypadají typická kuří…
Zánět spojivek
Virový či bakteriální zánět spojivek je velmi nakažlivé onemocnění oka, které, může vést k závažným komplikacím, pokud není včas rozpoznáno a léčeno. Jaké jsou příčiny a příznaky tohoto onemocnění? A jak ho léčit a jaký důraz věnovat prevenci? To všechno vám prozradíme v tomto článku.
Horečka u dětí v létě
Ať je nám dvacet nebo třicet, ať máme jedno dítě nebo pět, horečka u dětí v létě nás dokáže vždy pořádně vyděsit. Jak postupovat při horečce v létě? Zachovejme chladnou hlavu Ač se to v té chvíli zdá nemožné, musíme myslet na to, že horečka není špatná. Je to obrana organismu. Můžeme to přirovnat například…
Top 5 nebezpečných bakterií
Bakterie jsou eukaryotní mikroorganismy a ač si to spousta lidí neuvědomuje, jsou všude kolem nás. Většina z nich není nijak nebezpečná, podílejí se na kvasných a hnilobných procesech, některé dokonce brání náš organismus. Pak je tu druhá skupina, kterou označujeme, jako bakterie patogenní. V našem článku jsem si pro vás přichystali top 5 bakterií, které…
Mononukleóza
Mononukleóza – polibková nemoc. Ano, přesně takhle se jí lidově říká. Zní to tajemně, že? Ve skutečnosti v sobě tato dvě slova prozrazují způsob, kterým se mononukleóza nejčastěji přenáší. A opravdu to není to vůbec vzácný jev.
Plané neštovice
Plané neštovice jsou typickou nemocí dětského věku. Postihnout mohou ale i dospělé. Jak se onemocnění přenáší, jaká je jeho inkubační doba? Co jsou plané neštovice a jak se projevují u dětí Jedná se o infekční virové onemocnění. Jeho původcem je virus varicella-zoster, jeho nositelem je člověk. Virus v těle zůstává i po prodělání neštovic…
Psoriáza
Psoriáza alias lupénka (psoriasis vulgaris) je jedním z nejčastějších kožních onemocnění. Odhaduje se, že postihuje až 1-4 procenta obyvatelstva na území Evropy a USA. Ovšem není bez zajímavosti, že se zároveň téměř vůbec nevyskytuje na Dálném východě, Jižní Americe, západní Africe a u Eskymáků. Naučte se rozpoznávat psoriázu a léčit její příznaky.
Kuperóza
Červená líčka byla dříve u žen považována za znamení dokonalého zdraví. Je-li však jejich výskyt trvalý, je to s největší pravděpodobností kuperóza, se kterou je třeba bojovat. A to nejenom proto, že začervenalá kůže nevypadá příliš esteticky… Jestliže vás toto onemocnění navštívilo, určitě se vám bude hodit základní seznam jeho příznaků, důvod vzniku a samozřejmě…
Zavodnění organismu
Nepříjemné zavodnění organismu je velmi častý problém. Může způsobovat zdravotní obtíže a přidává nám navíc nechtěně kilogramy. Prozradíme vám, jak vzniká a jak se jeho přítomnosti účinně bránit.
Hemeroidy
Cítíte-li v konečníku nepříjemné pnutí, pálení nebo dokonce bolest, může jít o nenáviděné hemeroidy. Jak vznikají, co si s nimi počít, a co udělat pro to, aby se už nikdy neobjevily? To se dozvíte v našem článku. Lidově se jim říká také zlatá žíla. Jde vlastně o onemocnění cév v hladké svalovině okolo análního otvoru,…
Seborea
Ani obyčejné lupy ani neškodná vyrážka – seborea může připomínat obojí, ale dokáže být mnohem zákeřnější. Podle nejodvážnějších odhadů trpí některou její formou až 50% středoevropské populace. Rozhodně ji proto nelze brát na lehkou váhu… Co je seborea? Seborea, seborrhoe nebo také seboroická dermatitida – to všechno jsou označení pro nepříjemné zánětlivé onemocnění, způsobené obvykle…
Rotaviry
Rotaviry patří k sezónním infekcím, které ohrožují zejména nejmenší děti úporným zvracením, průjmy a celkovým vyčerpáním organismu. Jaký je princip jejich přenosu, co si počít s nákazou a jaké jsou možnosti prevence se dozvíte v tomto článku. Rotavirová enteritida patří k nejčastějším druhům onemocnění, které si vyžádají nutnost hospitalizace u dětí do pěti let! Nejohroženější…
Alopecie
Vypadávání vlasů trápí velmi často muže, ale i ženy nejenom pokročilého věku. Pokud je tento problém ohraničen konkrétním místem, nazýváme odborně tento stav alopecie. Může mít mnoho příčin, a ne všechny jsou naštěstí nezvratné. Pokud i vás trápí nadměrné vypadávání vlasů zpozorněte a pokuste se spolu s námi najít příčinu a zda se nejedná o…
Bipolární porucha
Mezi laiky je bipolární porucha známá spíše pod staršími názvy manio-depresivní porucha nebo maniakální deprese. Jde o velmi vážně psychické onemocnění, které může bez adekvátní léčby skončit trvalým narušením mezilidských vztahů, následovaných sebevražednými úmysly. Bipolární poruchu charakterizují ze všeho nejlépe prudké změny nálady. Je to jako přebíhání mezi dvěma póly psychiky od prudké radosti a…
Ječné zrno v oku
Ječné zrno je velmi nepříjemné onemocnění. Malý výrůstek na okraji víčka může působit velkou bolest a leckdy si vyžádá i několik dní v klidu na lůžku, aby se předešlo vážným komplikacím. Co je vlastně ječné zrno a jak vzniká? Ječné zrno – odborně zvané hordeolum, je ve skutečnosti akutní zápal mazové žlázky na horním nebo…
Artróza
Klouby používáme už od narození. Podrobujeme je intenzivním zátěžovým zkouškám, a často je ničíme i nesprávnými pohybovými nebo stravovacími návyky. Spolu s námi proto stárnou a opotřebovávají se. A jakmile nás začnou bolet, nenechá na sebe artróza dlouho čekat. Artróza je onemocnění způsobené laicky řečeno přetěžováním kloubů. Mnohem výstižnější označení je ale osteoartróza, protože degenerativní…
Latentní tetanie
Latentní tetanie je lékařský pojem, označující zvýšenou dráždivost nervového ústrojí vyvolanou poklesem hladiny ionisovaného vápníku v krvi. Projevuje se sklonem ke křečím, které mohou nezkušeného člověka snadno vyděsit.
Cervikobrachiální syndrom
Naše páteř patří k nejzatěžovanějším a zdravotně nejohroženějším místům na těle. Každý den jí dáváme pořádně zabrat a zvláště pak tu krční zároveň zapomínáme dostatečně uvolňovat a protahovat. Nepříjemná onemocnění, v jejichž čele stojí cervikobrachiální syndrom, pak na sebe nenechají dlouho čekat. Cervikobrachiální syndrom Jde o tzv. kořenový syndrom charakterizovaný bolestí začínající v šíjí a…
Spála
Spála patří k nejčastějším infekčním onemocněním u nás. Při včasné léčbě antibiotiky bývá její průběh bez komplikací, přesto hraje včasné rozpoznání této nemoci stále nezastupitelnou roli v její úspěšné léčbě. Zanedbaná spála může vést i k potížím se srdcem nebo dalším závažným onemocněním. Původcem onemocnění spály (latinsky známé jako scarlatina) je bakterie Streptococcus pyogenes ze skupiny…
Zahlenění organismu příčiny
Zahlenění organismu je laický termín, který zahrnuje nejenom tvorbu hlenů v horních cestách dýchacích při běžné viróze, ale také celkový stav tělesných tkání, které se z nejrůznějších důvodů snaží zbavit velkého množství nahromaděných toxinů a dalších nečistot. Rozeznáváme několik příčin zahlenění organismu. Tou první jsou běžná nachlazení a zasahující dýchací cesty. Vytvářený hlen je produktem…
Laryngitida
Pro rodiče malých děti je laryngitida doslova strašákem, ale ani dospělí by ji neměli podceňovat. Může postihnout všechny věkové skupiny a nemocné snadno ohrozit na životě. Ukážeme vám příznaky laryngitidy a poradíme, kdy je třeba vyhledat lékaře a kdy ještě onemocnění zvládněte vlastními silami. Co je to laryngitida Laryngitida není konkrétní nemoc. Ve skutečnosti jde…
Erektilní dysfunkce
Ještě v 70. letech minulého století byli laici i odborníci přesvědčeni, že za většinou případů erektilní dysfunkce hanlivě zvané impotence stojí psychologické problémy a její léčba je tudíž velmi obtížná. Dnes již víme, že mnohem častěji je problém fyziologický a k jeho vyřešení často stačí překvapivě málo. Erekce se v mužském organismu nedosahuje na přání….
Ostruhy na patě a jejich léčba
Objeví se zničeho nic, ale dokáží pořádně potrápit. Ostruhy na patě jsou velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění, jehož léčba je zdlouhavá. Proto je lepší vzniku ostruh předcházet. Co ale dělat, když se přece jenom vyskytnou? Ostruhy na patě, odborně ostruhy patní kosti, patří k velmi častým onemocněním zapříčiněným přetěžováním úponů a vazů na chodidlech. Jak…
Addisonova choroba
Endokrinní onemocnění zvané Addisonova choroba je závažné, ale málo známé onemocnění, postihující především osoby mezi 30.-50. rokem věku. Příznaky jsou většinou chronické povahy, ale mohou se objevit i akutní ataky, které postiženou osobu bezprostředně ohrožují na životě. Neléčená Addisonova choroba je ale smrtelná rovněž. Addisonovu chorobu způsobuje snížená produkce hormonů v kůře nadledvin –…
Steatóza jater
Nemoci jater máme spojené spíše s vysokým věkem a konzumací alkoholu, ale nemusí tomu tak být vždy. Steatóza jater umí být velmi zákeřná – objevuje se už u dětí a v prvním stadiu nepoznáte, že se s vaším tělem něco děje. Jaké příznaky vás před steatózou jater varují a co dělat, když skutečně onemocníte? Steatózu…
Plané neštovice kdy můžeme ven?
Plané neštovice jsou jedním z nejběžnějších dětských onemocnění. Obvykle probíhají bez komplikací, ale léčba trvá dlouho – často i tři týdny. To může být pro děti i jejich maminky velmi stresující. Dětští lékaři se zvláště v letních měsících často potýkají s otázkou: Máme plané neštovice – kdy můžeme ven?
Gilbertův syndrom
Obvykle je odhalen mezi 15. – 20. rokem věku. I když je Gilbertův syndrom klasifikován jako onemocnění, nijak se neléčí. Umělé zásahy do organismu by totiž v tomto případě byly spíše kontraproduktivní. Gilbertův syndrom nebo také Gilbert-Meulenchrachtův syndrom (GS) řadíme mezi dědičné poruchy metabolismu. Jeho příčinou je snížená aktivita enzymu UDP-glucuronosyltransferasa, který nedostatečně odstraňuje…
Zácpa babské rady
Se zácpou se čas od času potýkáme všichni. Stačí trochu honosnější vánoční večeře nebo zanedbaný pitným režim a problémy s vyprazdňováním na sebe nenechají dlouho čekat. Koneckonců zkušenosti s ní měli už naši předkové. Zácpa babské rady ale fungují dnes stejně dobře jako před mnoha lety. Mezi průvodní projevy zácpy nepatří jen špatné vyprazdňování….
Tourettův syndrom u dětí
Tourettův syndrom u dětí je vrozené chronické onemocnění, které postihuje hluboké části mozku, tzv. bazální ganglia. Typické pro toto onemocnění jsou pohybové nebo zvukové tiky, kterými nemocný uvolňuje nahromaděné napětí a stres. Tourettův syndrom u dětí nebo také Touretteův syndrom (v obou případech čteme turetův) byl poprvé popsán na sklonku 19. století francouzským neurologem Gillesem…
Příznaky cukrovky
Cukrovka, diabetes mellitus, se vyskytuje ve více formách. Nejčastěji se mluví o dvou DM typu I, autoimunitní u mladých lidí, DM typu II, u starších a obézních lidí. Cukrovky jsou charakterizované zvýšenou koncentrací glukózy v krvi, z toho plynou i příznaky cukrovky. Normální glykémie je 3,9–5,6 mmol/l. Příznaky cukrovky se mohou lišit dle typu cukrovky…
Virus Zika
Virus zika patří mezi jednořetězcové RNA viry rodu flavivirus, který je původem z Afriky. Byl objeven v roce 1947 v pralesích Ugandy. V roce 1952 pak byl poprvé zaznamenán případ nákazy zika virem u člověka. Nejvyšší výskyt nákazy je v oblasti Afriky (Nigerie, Kambodža, Egypt), Asie (Mikronézie, Malajsie, Pakistán) a Latinské Ameriky, hlavně Brazílie. Přenos…