Laryngitida

Laryngitida

Pro rodiče malých děti je laryngitida doslova strašákem, ale ani dospělí by ji neměli podceňovat. Může postihnout všechny věkové skupiny a nemocné snadno ohrozit na životě. Ukážeme vám příznaky laryngitidy a poradíme, kdy je třeba vyhledat lékaře a kdy ještě onemocnění zvládněte vlastními silami.

Co je to laryngitida

Laryngitida není konkrétní nemoc. Ve skutečnosti jde o všeobecný název onemocnění hrtanu, způsobený viry a méně často bakteriemi, které se jen zřídka objevuje samostatně.

Laryngitida
Obvyklým vyvolavatelem zánětu jsou viry (influenza, parainfluenza, RS-virus apod.), ale stav často zhorší bakterie, jež jsou za normálních okolností v krku běžně přítomné, ale nepůsobí žádně potíže. Oslabené sliznice jsou pro ně ale vítanou pozvánkou k napadnutí organismu. Zřídka je laryngitida vyvolána výhradně bakteriemi (např. Corynebacterium diphteriae  či Chlamydia pneumoniae).

Obvykle dojde k záchytu onemocnění ve chvíli, kdy již byly postiženy vyšší úseky dýchacích cest (sestupná infekce) nebo naopak průdušky a průdušnice (vzestupná infekce). Infekce způsobuje zduření sliznice. Otok pak může v krajním případě zcela uzavřít průsvit dýchací trubice a bez okamžitého zásahu se postižená osoba brzy udusí.

Jak probíhá laryngitida u dětí

Zvláště u malých děti je potřeba toto onemocnění zachytit včas a rozeznat již jeho první příznaky. Často se totiž vyskytuje v noci a bude-li rodič velmi tvrdě spát, může dojít ke katastrofě. Mezi základní příznaky patří:

 • bolest v krku
 • ztížené polykání
 • pískání slyšitelné při dýchání
 • vykašlávání hlenu
 • vlhký kašel
 • zvýšená teplota
 • ucpaný nos
 • zrychlený tep
 • chrapot

Již vlhký kašel spojený se zvýšenou teplotou by nás měl varovat, že může dojít k onemocnění laryngitidou. Někdy ale může první fáze proběhnout zcela bezpříznakově a dítě se vzbudí s charakteristickým štěkavým kašlem a bezmocně lapá po dechu. Je přítomný charakteristický vyděšený výraz, slyšitelný pískot při dýchání a typické zatahování jamky pod ohryzkem. Dítě instinktivně vyhledává polohu vsedě. Posle statistik je zřejmé, že nejčastěji dochází k rychlému rozvoji laryngitidy o půlnoci.

Laryngitida první pomoc

Jestliže u dítěte pozorujete výše popsané příznaky, je třeba rychle jednat. Především musíte snížit otok krku, na což je nejlepší velmi chladný vzduch. V zimě tedy dítě teple oblékneme nebo alespoň zabalíme do deky a posadíme k otevřenému oknu. Poslouží o dýchání ledového vzduchu z mrazáku. Zároveň voláme sanitku, zvláště je-li dítěti méně než 8 let. Chladný vzduch sice příznaky na chvíli potlačí, při návratu do běžného prostředí v místnosti se však rychle znovu přihlásí o slovo. V žádném případě se nepokoušíme dítě sami transportovat do nemocnice. Tento stav vyžaduje přítomnost lékaře a podání léků tlumících otoky.

Laryngitidu u dospělých není většinou třeba řešit se záchrannou službou. Postačí zvýšená poloha, otevřené okno a klid na lůžku. Ráno pak může vhodné léky předepsat praktický lékař.

Laryngitida délka léčby

Podle délky průběhu dělíme laryngitidu na:

 • akutní
 • chronickou

Správně zaléčená akutní laryngitida ustupuje přibližně do týdne, ale další týden je doporučený klidový režim se zvýšeným přísunem vitamínů. Chronická laryngitida postihuje především osoby, které nadměrně zatěžují svůj hlas (zpěváci, moderátoři apod.) a její léčba může trvat i dlouhé týdny a rozhodně se neobejde bez poctivého odpočinku pro hlasivky.

Je laryngitida nakažlivá?

Laryngitida způsobená viry (většina případů) je vysoce nakažlivá nemoc, resp. organismus se těmito viry snadno nakazí, ty ale nemusí vždy vyvolat laryngitidu. Nebezpečné je toto onemocnění hlavně u malých dětí a alergiků, kteří mají sliznice v krku oslabené a nemoc se tak může bez problémů rozvinout. Dítě s laryngitidou by každopádně nemělo chodit do kolektivu ani si zvát domů žádné návštěvy. Snadno by mohlo nakazit někoho jiného.