Psoriáza

Psoriáza

Psoriáza alias lupénka (psoriasis vulgaris) je jedním z nejčastějších kožních onemocnění. Odhaduje se, že postihuje až 1-4 procenta obyvatelstva na území Evropy a USA. Ovšem není bez zajímavosti, že se zároveň téměř vůbec nevyskytuje na Dálném východě, Jižní Americe, západní Africe a u Eskymáků. Naučte se rozpoznávat psoriázu a léčit její příznaky.

Co je psoriáza

Psoriáza alias lupénka je neinfekční a nezhoubné onemocnění, ovšem s chronickým průběhem. Při její léčbě se používá lokální terapie, jež mírní symptomy onemocnění. Rovněž je doporučeno vyhýbání se stresovým situacím a dodržování zdravého životního stylu.

 Psoriáza způsobuje vznik vystouplých, červených a šupinatých skvrn na kůži.  Zpravidla je najdeme na kůži loktů a kolen, stejně jako na pokožce hlavy, ale může se objevit i kdekoliv jinde. Pacienti obvykle poprvé navštíví lékaře kvůli úpornému svědění dlouhotrvající vyrážky, která jednoduše nechce zmizet.

Psoriáza příznaky

Kožní buňky osob trpících psoriázou rostou neobvykle rychlým tempem, což způsobuje vznik nevzhledných a svědících psoriatických lézí. V tkáních zdravého člověka trvá proces zrání a smrti kožních buněk přibližně 26-28 dní. Ovšem v případě pacientů trpících psoriázou, vysílá imunitní systém signály, jež tento proces zkracují až o 4 dny. Díky tomu nové buňky dozrají dříve, než se ty staré zvládnou oddělit a odpadnout.

Psoriáza

Dochází ke vzniku hrbolů na kůži, které mohou mít různou velikost, ovšem vždy jsou od okolní kůže jasně odděleny a pokryty šupinkami odumřelých buněk. Po jejich poškrábání dochází zpravidla k mírnému krvácení. Svědí a někdy mohou dokonce způsobovat bolest.

Psoriáza diagnostika – kde se vyskytuje?

Psoriáza je obzvláště problematická v zimě. Problémem je zejména nedostatek slunce (to zmírňuje příznaky onemocnění) a kůže je také sušší.

Změny kůže se mohou objevit na různých místech. Vše obvykle začíná malou červenou skvrnkou, která postupně roste a mění se. Typické je také svědění a „vločkování.“ V takovém případě vždy navštivte svého lékaře. V zásadě můžeme psoriázu rozdělit do čtyř skupin podle toho, kde se její ložiska vyskytují.

Psoriáza na kůži

Psoriáza obvykle pokrývá kůži v oblastech, nejvíce náchylných k poranění. Jde zejména o:

 • kolena
 • lokty
 • kůži v podpaží
 • třísla
 • hýždě

Psoriáza ve vlasech

Velmi často zasahuje také vlasatou část hlavy a obličej. Často je však po dlouhou dobu skrytá, protože ne vždy vede k vypadávání vlasů. Nemocní si často ve vlasech nahmatají jen malé boláky, kterým dál nevěnují pozornost, zvlášť pokud je nijak nebolí ani jinak neobtěžují.

Psoriáza ve vlasech a její léčba

 Léčba je u prvních dvou skupin velmi podobná.  Nejdříve je třeba provést odstranění zhrublých částí kůže (mrtvé vrstvy) a teprve je poté léčbu cíleně zaměřit na kůži pod lézemi.

Náš tip:
Peeling může být někdy velmi bolestivý, zvláště pokud je již část pokožky suchých šupin zbavena. Tato místa je vhodné před aplikací léčebného prostředku ošetřit zinkovou mastí.

Psoriáza

Psoriáza nehtů

Stává se, že po mnoho let se psoriáza vyskytuje pouze na nehtech a vůbec není patrné, že o toto onemocnění jde. Pacient si tak vůbec neuvědomuje, že trpí psoriázou. Prvními příznaky psoriázy nehtů jsou malé prohloubeniny (nehty jsou jakoby propíchány špendlíkem), vzácněji se pod nehty mohou objevit i jakési „olejové skvrny.“ Obojí je jasným příznakem.

Měli byste vědět:
Mohou pomoci speciální lokální léky nebo aplikace steroidních injekcí na postižená místa.

Psoriáza kloubů

Toto onemocnění může být doprovázeno rovněž bolestí a zánětem malých i velkých kloubů.

Co zhoršuje projevy psoriázy?

 Je prokázáno, že výsev ložisek se zrychluje v období špatné duševní kondice.  Stres, konflikt a napětí jsou tedy hlavními nepřáteli pacientů, jež psoriázou trpí.

Výskyt psoriatických lézí také podporují:

 • akutní bakteriální a virové infekce
 • chronické infekce: dutiny ústní, zubů, žlučníku apod.
 • některé léky (např. antibiotika, antimalarická léčiva nebo beta-blokátory)
 • mechanické podráždění kůže
 • použití steroidních přípravků

Psoriáza

Jak na léčbu psoriázy

FOTOTERAPIE je nejstarší známou léčbou lupénky vůbec. Je založena na vystavení kůže silným UVA a UVB paprskům.

Při léčbě psoriázy se používá pouze lokální terapie, určená ke zmírnění kožních lézí. Důležité je také zmírnění stresu, a to i za cenu počáteční farmakologické podpory. Úplně však psoriázu vyléčit nelze. I po úplném odeznění příznaků bude v těle stále přítomná a může se kdykoliv znovu objevit.

Psoriáza Bioderma

Za značek, které se věnují výrobě kosmetických přípravků, určených pro citlivou pokožku trpící psoriázou, si výjimečné místo získala zejména Bioderma. Díky svému širokému portfoliu výrobků si tu nejlepší péči vyberou dokonce i těhotné ženy nebo nejmenší děti. K dispozici jsou produktové řady:

 • Senzibio
 • Atoderm
 • Sébium
 • Photoderm
Pro zmírnění psoriázy je doporučena zejména řada Atoderm, ovšem v případě potřeby lze sáhnout i po jiných přípravcích. Například v létě se vám budou hodit krémy Photoderm, chránící pokožku proti slunci. A produktová řada Sébium zase bojuje proti projevům akné.

Měli byste vědět:
Některé studie naznačují, že psoriáza může mít souvislost i s naším jídelníčkem. Pokud tedy onemocněním trpíte, dávejte vždy přednost lehké, snadno stravitelné stravě s omezením vepřového masa a živočišných tuků. Vzdejte se rovněž alkoholu a cigaret, stejně jako jakýchkoliv jiných návykových látek, které projevy onemocnění spolehlivě a rychle zhoršují.

Podobné příspěvky