Horečka u dětí v létě

Ať je nám dvacet nebo třicet, ať máme jedno dítě nebo pět, horečka u dětí v létě  nás dokáže vždy pořádně vyděsit.

Horečka u dětí v létě

Jak postupovat při horečce v létě? 

  • Zachovejme chladnou hlavu

Ač se to v té chvíli zdá nemožné, musíme myslet na to, že horečka není špatná. Je to obrana organismu. Můžeme to přirovnat například k vyvařování lahviček. Chceme zabít bakterie, a tak zvolíme vysokou teplotu. Stejně pracuje naše tělo, vysokou teplotou se očišťuje od virů, bakterií a odpadních látek. Není tedy rozumné srážet teplotu pod 38 stupňů.

  • Nejdříve vsaďme na přírodu

Bezesporu je příroda vždy šetrnější než chemie. Proto je vhodné nejprve zkusit srazit teplotu například chladnějšími obklady. Osvědčilo se chladit tepny, dle uvážení je možné zkusit vlažnější koupel. Voda nesmí být úplně ledová, nechceme-li způsobit více škody než užitku.

Známou starou babskou radou je použití octových ponožek. Ponožky se namočí do jednoho dílu octa a jednoho dílu vlažné vody a navléknou se na nohy. Tam je ponecháme, dokud nezteplají.

  • Podejme léky

Pokud žádný z pokusů o šetrné snížení horečky nezabere a teplota neklesá, podáváme léky na snížení horečky. U malých dětí jsou k dispozici ve formě sirupů či čípků.

Zavedení čípku je pro sražení horečky u dítěte nejjednodušší. Může se stát, že vlivem horečky žaludek sirup nepřijme.

Pokud teplota stoupá, je vhodné léky kombinovat po třech až čtyřech hodinách. Střídat můžeme léky s léčivou látkou paracetamol a ibuprofen. Nejlépe čípek se sirupem.

  • Voda základ života

V tomto stavu je nejdůležitější dostatek tekutin. Dětský organismus se dehydruje bleskovou rychlostí. Dostatek tekutin pomůže tělu se rychleji zotavit.

Pokud horečka neklesá nebo trvá déle než tři dny, dítě je malátné, nepije nebo pokud se nám cokoli nezdá, vyhledáme lékaře.

Podobné příspěvky