Sjögrenův syndrom

Plané neštovice kdy můžeme ven?

Plané neštovice jsou jedním z nejběžnějších dětských onemocnění. Obvykle probíhají bez komplikací, ale léčba trvá dlouho – často i tři týdny. To může být pro děti i jejich maminky velmi stresující. Dětští lékaři se zvláště v letních měsících často potýkají s otázkou: Máme plané neštovice – kdy můžeme ven?

Plané neštovice obvykle začínají zvýšenou teplotou, která je druhý nebo třetí den následována výsevem svědivé vyrážky. Nenápadné pupínky rychle nabobtnají a připomínají puchýřky. Nakonec prasknou a je třeba zaléčit ještě vzniklé stroupky. Nejčastěji se objevují u dětí do 12 let, ale leckdy se jim nevyhnou ani dospělí, pokud nemají z dětství dostatečnou imunitu. Víte, kdy můžete chodit ven s planými neštovicemi?

“Plané neštovice kdy můžeme ven? “

Odpověď na tuto otázku závisí na několika faktorech. Především je třeba vzít v úvahu aktuální zdravotní stav. Dítě s teplotou nebereme ven vůbec. Obvykle není nutná ani cesta k dětskému lékaři. Stačí zvednout telefon, nechat si poradit vhodnou značku masti nebo pudru a domluvit kontrolu za 10-14 dní.

Měli byste vědět:
Ven ale při planých neštovicích můžeme mnohem dříve. Stačí, když klesne teplota a dítěti je dobře.

Obvykle to bývá mezi 6. – 10. dnem nemoci. Další podmínkou jsou zaschlé pupínky a nulová tvorba nových. Poslední pupínek se obvykle vysévá 5. den nemoci. Při planých neštovicích můžeme ven klidně už o den později.

Důležitým faktorem při zvažování otázky: Plané neštovice – kdy můžeme ven? Je také počasí a venkovní teplota. V letních měsících to nebývá problém, zima přeje jen krátkým procházkám za nevětrného počasí. Kůži je třeba chránit před velkým slunečním zářením dobrým opalovacím krémem a opalování je zcela zakázáno, jinak hrozí vznik nepříjemných jizev

Jak tedy ve stručnosti odpovědět na otázku: Plané neštovice – kdy můžeme ven?

Nesmí být přítomna teplota ani mokvající pupínky, nezbytné je také počasí, při kterém neprochladnete (ještě 14 dní po prodělání neštovic počítejte se sníženou imunitou).

Měli byste vědět:
Kromě používáním dobrého opalovacího krému můžete předejít nehezkým jizvičkám také používáním zinkové masti

 

 

Plané neštovice shrnutí obvyklého průběhu nemoci:

Aktualizováno 17. 8. 2019

Podobné příspěvky