Plané neštovice kdy můžeme ven?

Plané neštovice kdy můžeme ven?

Plané neštovice jsou jedním z nejběžnějších dětských onemocnění. Obvykle probíhají bez komplikací, ale léčba trvá dlouho – často i tři týdny. To může být pro děti i jejich maminky velmi stresující. Dětští lékaři se zvláště v letních měsících často potýkají s otázkou: Máme plané neštovice – kdy můžeme ven?

 

Plané neštovice obvykle začínají zvýšenou teplotou, která je druhý nebo třetí den následována výsevem svědivé vyrážky. Nenápadné pupínky rychle nabobtnají a připomínají puchýřky. Nakonec prasknou a je třeba zaléčit ještě vzniklé stroupky. Nejčastěji se objevují u dětí do 12 let, ale leckdy se jim nevyhnou ani dospělí, pokud nemají z dětství dostatečnou imunitu. Víte, kdy můžete chodit ven s planými neštovicemi?

 

”Plané neštovice kdy můžeme ven? ”

 

Odpověď na tuto otázku závisí na několika faktorech. Především je třeba vzít v úvahu aktuální zdravotní stav. Dítě s teplotou nebereme ven vůbec. Obvykle není nutná ani cesta k dětskému lékaři. Stačí zvednout telefon, nechat si poradit vhodnou značku masti nebo pudru a domluvit kontrolu za 10-14 dní. Ven ale při planých neštovicích můžeme mnohem dříve. Stačí, když klesne teplota a dítěti je dobře.

 

Obvykle to bývá mezi 6. – 10. dnem nemoci. Další podmínkou jsou zaschlé pupínky a nulová tvorba nových. Poslední pupínek se obvykle vysévá 5. den nemoci. Při planých neštovicích můžeme ven klidně už o den později.

 

Důležitým faktorem při zvažování otázky: Plané neštovice – kdy můžeme ven? Je také počasí a venkovní teplota. V letních měsících to nebývá problém, zima přeje jen krátkým procházkám za nevětrného počasí. Kůži je třeba chránit před velkým slunečním zářením dobrým opalovacím krémem a opalování je zcela zakázáno, jinak hrozí vznik nepříjemných jizev

 

Jak tedy ve stručnosti odpovědět na otázku: Plané neštovice – kdy můžeme ven?

Nesmí být přítomna teplota ani mokvající pupínky, nezbytné je také počasí, při kterém neprochladnete (ještě 14 dní po prodělání neštovic počítejte se sníženou imunitou).

 

Plané neštovice shrnutí obvyklého průběhu nemoci:

  • 1. den objevení prvních pupínků
  • 5. den poslední pupínky
  • 6. den poslední teploty
  • 10 až 14 den mazání pupínku pudrem
  • Plané neštovice – kdy můžeme ven? odkaz na wikipedii
  • Plané neštovice – kdy můžeme ven?