Zánět spojivek
Nemoci

Kuří oko co to je?

Kuří oka jsou často považována především za estetický problém, ale pokud se neléčí, mohou způsobit nepříjemnou bolest a zánět. Nikdy byste je proto neměli ignorovat. Ve většině případů je příčinou těchto otlaků na chodidlech špatně zvolená (tj. příliš těsná nebo naopak příliš volná) obuv.

Kruhové, nažloutlé až bílé, naplněné vodou – tak vypadají typická kuří oka. Velmi rychle však mohou zhrubnout a vytvořit na postiženém místě až tvrdý mozol. A co tedy dělat, abychom se jejich tvorbě vyhnuli?

Co je to vlastně kuří oko

Shrnutí: Kuří oka se obvykle tvoří na prstech, zejména na jejich kloubech nebo styčných plochách. Ovšem mohou se objevit také na plosce nohou nebo na patách

Kuří oka jsou útvary, které se objevují na nohou zpravidla ve formě vysokých, kulatých a tvrdých výrůstků (vytváří se z puchýřů). Jde zejména o zploštělé rohovité buňky pokožky, které jsou v místě postižení akumulovány v důsledku obranné reakce kůže na vytrvalý lokální tlak. Tento tlak může způsobovat mnoho faktorů:

 • nepadnoucí obuv, tj. příliš úzká nebo příliš těsná
 • vysoké podpatky
 • příliš volné boty, ve kterých se chodidlo neustále pohybuje
 • nesprávný styl chůze
 • nesprávné zaklenutí metatarzu
 • překrývání prstů na nohou (geneticky podmíněná deformace dolních končetin)

Kuří oko co to je?

Kuří oka obvykle mají centrálně umístěný výrůstek, tvořený z hustě nahloučených buněk. Nezřídka se jejich tvar podobá kuželu. To způsobuje, že během chůze nebo při působení přímého tlaku na povrch kuřího oka je toto místo velmi dráždivé, což vede ke vzniku silné bolesti, která často výrazně ztěžuje náš pohyb.

Kromě toho mohou být kuří oka a jejich okolí zaníceny, což zase vede ke vzniku zarudnutí, svědění a silné, ničím nevyvolané trvalé bolesti.

Prevence kuřího oka – jak zabránit tvorbě kuřích ok na nohou?

Nové boty zásadně zkoušejte ve chvíli, když vaše nohy nejsou unavené a oteklé (brzy ráno nebo pozdě odpoledne, ovšem po krátkém odpočinku). Tak si zajistíte, že vám za všech okolností skvěle padnou.

Ve své podstatě je to docela lehké. Musíte jednoduše zjistit, jakým způsobem právě u vás vznikají a posléze tento proces eliminovat. Pátrejte v těchto nejčastějších příčinách:

 • Zbavte se špatně sedící obuvi – boty by měly být především pohodlné a správně tvarované vzhledem k chodidlu.
 • Dejte si pozor na nesprávnou chůzi (to platí zejména pro děti) – v tomto případě byste se měli obrátit na ortopeda, který vám doporučí vhodná cvičení.
 • V případě anatomických vad v konstrukci chodidla používejte vhodné ortopedické vložky nebo obuv, která poskytuje dostatečnou metatarzální výšku. Vhodné jsou i nejrůznější oddělovače, klíny nebo vložky pro narovnání prstů.

Kuří oko co to je?

Léčba kuřího oka

Jak pečovat o nohy s kuřími oky? Zaznamenáte-li první příznaky které zpravidla zahrnují lokální zatvrdnutí kůže, zarudnutí a pálení, je třeba zaměřit se na řádnou péči o nohy. Ta by měla spočívat zejména v odstranění ztvrdlých a nahromaděných epidermálních buněk.

A jak na to? Chodila namočte na několik minut do teplé pěny, infuze heřmánku nebo roztoku sody na pečení. To pokožku dokonale změkčí, a soda a heřmánek navíc eliminují otoky a zmírňují zánět. Po několika minutách této péče proveďte hrubý peeling nejlépe pemzou. Tuto péči si v případě obtíží dopřávejte alespoň jednou denně.

Náš tip:
Nohy lze předem natřít i krémy s obsahem močoviny. Ta pokožku nejenom změkčí, ale sníží její citlivost a posléze pomůže rychlejší obnově horní vrstvy pokožky.

Pokud vám domácí péče nepomůže, zamiřte do lékárny a hledejte gely, krémy nebo náplasti na kuří oka s kyselinou salicylovou nebo kyselinou mléčnou. Ty ztvrdlou pokožku skvěle změkčí a pomohou ji odstranit. Je však třeba dbát na to, aby se účinné látky nedostaly na zdravou kůži v okolí léze. Doporučujeme proto zdravou pokožku natřít například silnou vrstvou zinkové masti. Většinu z těchto prostředků seženete i v dobře zásobené drogerii.

Náš tip:
Nepohodlí, pociťované v souvislosti s kuřími oky, lze zmírnit také namočením nohou v lázni s přídavkem kyseliny borité.

Kuří oko babské rady

Plstěné návleky na prsty, ustřižené třeba ze starých ponožek, mohou pomoci zmírnit bolest, a zároveň brání dalšímu tvrdnutí epidermis. Noste je proto vždy, když vám vznik kuřího oka hrozí.

Jiné babské rady však naopak příliš vhodné nejsou. Nikdy například neodstraňujte kuří oka ostrými kovovými nástroji. Následkem bývá nepěkné pořezání a otevřená rána, více než vstřícná k nejrůznějším infekcím, pro něž je živná půda na nohou jako stvořená. Hůře se léčí a trvá to dlouho, než je noha opět zdravá. Pokud se i přes naše varování rozhodnete tento způsob použít, nezapomeňte na důkladnou desinfekci nejenom kuřího oka, ale i poměrně širokého okolí. Vodka ani slivovice vhodné nejsou, mnohem raději vsaďte na vhodné prostředky z lékárny.

Jak odstranit kuří oko profesionálně

Pokud veškeré domácí metody boje s kuřími na nohou selžou, je třeba navštívit profesionála: chirurga nebo podologa. Ošetření kuřích ok v ordinaci lékaře nebo v kosmetickém salónu pak zpravidla spočívá v jejich důkladném odstranění včetně zrohovatělého jádra a následného ošetření a leckdy i mírném sešití vzniklé rány. Tato ošetření obvykle nevyžadují lokální anestezii, pokud se však bolesti velmi bojíte, pak byste měli vědět, že existuje poměrně široká paleta znecitlivujících krémů. Trvá jim však nějakou dobu, než začnou působit, takže byste jejich použití měli s lékařem konzultovat předem.

Odstraňování kuřích ok na chodidlech se obvykle provádí některým z těchto dvou postupů:

 • Frézka – hrubá diamantová frézka doslova odřeže horní vrstvy ztvrdlé pokožky, a poté se použije jemně zrnitá frézka pro vyhlazení pokožky.
 • Skalpel – používá se v případě velkých a bolestivých kuřích ok, které nelze odstranit pomocí frézky
 • Laser – vysoce efektivní a extrémně přesná metoda odstraňování kuřích ok s tvrdým jádrem. Zahrnuje odpařeni nežádoucích změn na pokožce emitovanou laserovou energií. Jde o prakticky bezbolestné ošetření – bez krve. Je 100% sterilní, nezpůsobuje poškození sousedních tkání. Typická je pro něj také rychlá rekonvalescence, jež vám prakticky nebude bránit v běžných denních činnostech a povinnostech.

Jak odstranit kuří oko video

Pokud by vás zajímalo, jak takové chirurgické a estetické zákroky vypadají v praxi, podívejte se na Youtube. Zejména na anglických kanálech naleznete podrobných postupů dost a dost. Nechybí však ani ty české, často plné užitečných babských rad a doporučení.

Prevence kuřího oka

Jakmile se jednou kuřích ok zbavíte, neznamená to, že máte vyhráno už napořád. Tak snadné to bohužel není. Je třeba se vyvarovat všeho, co by mohlo opět vést k jejich vzniku. Vyřaďte příliš těsnou nebo volnou obuv. V druhém případě mohou pomoci speciální vložky do bot nebo gelové polštářky. Ty skvěle poslouží i ženám, které se nechtějí vzdát nošení vysokých podpatků (jež však bohužel často ke vzniku kuřích ok vedou).

Bude se vám hodit také pravidelná péče o nohy ve formě teplé lázně a odstranění zhrublých částí. Tu byste měli provádět nejméně jednou nebo dvakrát do týdne. Pomoci mohou i již zmíněně plstěné návleky nebo nejrůznější krémy z lékárny – ideální je aplikovat je přes noc, na nohy si navléct bavlněné ponožky a teprve ráno zvláčňující a změkčující vrstvu smýt. A jako bonus získáte krásně hladké a zdravé nohy!

Similar Posts