Sjögrenův syndrom
Nemoci

Plané neštovice

Plané neštovice jsou typickou nemocí dětského věku. Postihnout mohou ale i dospělé. Jak se onemocnění přenáší, jaká je jeho inkubační doba?

 

Co jsou plané neštovice a jak se projevují u dětí

Jedná se o infekční virové onemocnění. Jeho původcem je virus varicella-zoster, jeho nositelem je člověk. Virus v těle zůstává i po prodělání neštovic a při oslabení imunity může způsobit pásový opar. Proti neštovicím si většina lidí následně vytvoří protilátky, proto prodělá obvykle nemoc pouze jednou.

Typicky se choroba projevuje v dětském věku, kdy je postižena většina populace. Děti jsou totiž znatelně vnímavější a ještě nemají potřebné protilátky. Onemocnění za těchto okolností vykazuje pouze mírný průběh, kdy stačí pouze mírnit příznaky. Charakteristická je především četná svědivá vyrážka. Mezi další doprovodné příznaky patří zvýšení tělesné teploty a celková únava.

 

Plané neštovice u dospělých

Dle dostupných odhadů je přibližně 10 % dospělých ohroženo neprodělanými neštovicemi. U nich mívá nemoc obvykle průběh výraznější, pacient trpí masivnějším výskytem  planých neštovic a má vyšší horečky.

 

Ohroženy jsou zejména těhotné ženy, u nichž hrozí komplikace jako poškození plodu či předčasný porod. Rovněž rizikoví jsou lidé s poruchou obranyschopnosti, pro které může být onemocnění i život ohrožující. Mezi nejtěžší komplikace patří primární zápal plic, ten se ale naštěstí vyskytuje pouze velmi vzácně. U žen, které neprodělaly neštovice a těhotenství plánují, pak lékaři indikují přeočkování vakcínou.

 

Jaká je inkubační doba planých neštovic

Inkubační doba planých neštovic se v průměru pohybuje okolo 2 týdnů až 3 týdnů.

 

Jak se plané neštovice přenášejí?

Virus se šíří vzduchem a přenašečem je přímo sám nemocný. Pacient je infekční 8 dní po vypuknutí nemoci. A pozor, nakažliví můžete pro svoje okolí být už v okamžiku, kdy o tom ještě nevíte. Už den předtím, než se objeví typická vyrážka, jste přenašečem.

Pokud si kladete otázku Máme plané neštovice kdy ven? Klikněte na odkaz v dotazu.

Similar Posts