Jak poznat molusky

Na první pohled je lze rozeznat jen těžko. Jde o drobné pupínky, vzhledem ze všeho nejvíce připomínající bradavice. Jejich výsev je možné pozorovat prakticky na jakékoliv části těla. Mnohdy nelze ani určit, odkud se vzaly.

O to úporněji se však brání odstranění a leckdy se boj s nimi protáhne i na dlouhé měsíce. Bohužel jde zčásti i o problém imunity, takže léčba, které zabere u jedné skupiny osob, se u jiné může zdát zcela neúčinná. Situace se ještě zkomplikuje, jsou-li molusky nalezeny například u malých dětí nebo těhotných žen.

Molusky pomůžou homeopatika?

Jde často o první otázku, na kterou postižení hledají odpověď. Homeopatika na molusky skutečně existují. Patří mezi ně například Allium alias česnek. Ten se mimochodem doporučuje zařazovat i do běžné stravy a čím více, tím lépe. Nejlepší je česnek čerstvý, ale pokud ho z jakéhokoliv důvodu nesnášíte nebo se snažíte molusky léčit u malých dětí, pak je lepší vsadit na ten granulovaný nebo třeba v tabletách.

Měli byste vědět:
Homeopatika je navíc mnohdy nutné nakombinovat tak, aby došlo k maximálnímu posílení imunity a regeneračních schopností organismu. A to si už obvykle vyžádá zásah odborníka a placenou konzultaci. Většina homeopatik je však volně dostupných v lékárnách případně na specializovaných e-shopech.

Tužebník jilmový molusky

Pomoci může také tužebník jilmový, a to nejenom jako homeopatikum. Vsadit můžete i na léčivý čaj. Stačí si po dobu 2-4 týdnů připravovat 3x denně odvar Budete na to potřebovat v případě dospělých jednu lžičku sušené směsi, u dětí pak poloviční množství.

Jak poznat molusky

Bylinku zalijte horkou vodou a nechte pod pokličkou deset minut louhovat. Přeceďte a vypijte ještě teplé. Z další části bylinky lze připravit i léčivé obklady. Přikládají se za tepla a je nutné je na místě ponechat alespoň 30 minut. Opakování se doporučuje nejlépe 2-3x denně, 1x denně obvykle nestačí.

Měli byste vědět:
Tužebníkové obklady je možné aplikovat i těhotným ženám nebo malým dětem.

Molusky v těhotenství

Jsou poměrně malé, obvykle ne větší než 1-2 milimetry, i když někdy můžete mít tu pochybnou čest i s třímilimetrovými kousky. V těhotenství vás na ně často upozorní například svědění kůže a k jejich úplnému vyléčení dojde leckdy až poté, kdy porodíte a hormonální změny v organismu se opět vrátí na původní úroveň. V takovém případě je nutné dávat pozor, abyste nenakazila své miminko a místa s moluskami stále potírat desinfekčními mastmi, případně je přelepovat náplastí, hrozí-li, že by se jich váš potomek mohl dotknout.
  • Přenášejí se vždy přímým kontaktem. A to nejenom dotekem kůže na kůži, ale třeba i přes ručníky a další předměty, které dvě osoby používají bezprostředně po sobě

Kolodium na molusky

Molusky se vyskytují podstatně méně než bradavice Jejich výskyt je například v dětské populaci odhadován na pouhých 17 %.

U dospělých osob napadají molusky často genitálie. Jde o velmi nepříjemný problém, který je třeba co nejrychleji vyřešit. Jedním ze zajímavých tipů je potírání molusek v této oblasti koloidním stříbrem. Jde o poměrně drahou substanci s ne vždy ověřenými léčebnými účinky. Navíc může pokožku nepříjemně popálit, takže my koloidní stříbro rozhodně doporučit nemůžeme.

Mnohem lepší může být např. mast Betadine nebo prostředky doporučené lékařem. Samozřejmostí by měla být také pečlivá hygiena, aby se onemocnění nešířilo dál.

Jak poznat molusky

Molusky Sudocrem

A jaké volně dostupné masti se ještě k léčbě molusek používají? Mnohé maminky nedají dopustit na Sudocrem, původně určený právě pro zadečky nejmenších dětí. Vzorečky jsou k dostání už v porodnici a jeho účinky mnohé uživatele příjemně překvapí Hodí se na potírání molusek na jakémkoliv místě na těle a po jeho použití by měly začít ustupovat do 2-3 týdnů. Pokud se naopak nekontrolovatelně šíří po okolí, je nutné se o dalším postupu poradit s lékařem.

Náš tip:
Málokdo to ví, ale u osob s mimořádně silnou imunitou mohou molusky samy od sebe zmizet za 6-12 měsíců.

Molusky přírodní léčba

Ne vždy jsme schopní nebo ochotní vsázet na farmakologickou léčbu. Zvláště objevíme-li molusky např. během svátků nebo vánočních prázdnin, kdy mají všichni lékaři v okolí zavřeno (a na pohotovosti určitě nebudou molusky brát právě jako akutní problém). Existuje celá řada rad a tipů, jak se s moluskami vypořádat

A jaké jsou ty nejprověřenější tipy a rady z diskuzních fór, ověřených samotnými maminkami?

Diskuze na fórech na téma molusky mají často jeden a ten samý úvodník – školní lekce plavání. Jestliže tedy vy nebo vaše dítě často navštěvujete veřejné plovárny, pak rozhodně zpozorněte. Jedním z dobrých tipů je tekutá desinfekce Betadine, kterou se maminky nebojí použít už u kojenců a potížích vzniklých na kojeneckém plavání. Návod na úspěch je jednoduchý. Molusky stačí potírat slabým roztokem a ty, které půjdou, pak vymáčknout nehtem a opět potřít desinfekcí. Měly by se velmi rychle vytratit. Funguje prý i potírání Betadine mastí (ta je ovšem dražší) a pokud si vaše dítě na inkriminované místo nenechá sáhnout, obejdete se prý i bez vymačkávání. Jen celý proces potrvá o něco déle. Navíc Betadine mast neštípe, což se u tekuté desinfekce může někdy stát, zvláště pokud sí dítě kůži v okolí molusek rozškrabalo tzv. do krve.

  • A jak dlouho léčba Betadine (ať už mastí či tekutou desinfekcí) trvá? První molusky by měly začít odumírat po 2-3 týdnech, leckdy dojde za tu dobu k úplnému vyléčení.
Náš tip:
Místo Betadine masti lze použít i framykoin. Pokud ho náhodou máte doma. Jde o další prověřený tip z diskuzních fór.

Další možností je Tea tree olejíček. Ten však může někdy na kůži štípat, jako první pomoc v domácnosti je však neocenitelný. Jestliže nemáte rádi jeho typický zápach, pořiďte si ten několikrát filtrovaný.

Jak se léči molusky v ordinacích lékařů

Jestliže se vám nedaří se s moluskami vypořádat za pomoci výše uvedených tipů, nezbude vám, než se svěřit do péče profesionála. Lékaři molusky mechanicky odstraňují za pomoci ostrých nástrojů a vzniklé ranky okamžitě desinfikují. Bohužel na některých místech je tato léčba velmi bolestivá a dobře ji zpravidla nesnášejí ani nejmenší děti. Ne vždy je také zaručeným receptem na úspěch.

Na posílení imunity se skvěle hodí např. přípravky s hlívou ústřičnou, rakytníkem nebo echinaceou. Při boji s moluskami používejte 2x větší dávku než v případě prevence.

V každém případě, pokud vás něco takového čeká, vždy si vyžádejte použití lokální anestezie. Zpravidla jde o lokální sprej nebo látku napuštěnou znecitlivující látkou. Jestliže pracoviště tuto metodu nenabízí, neváhejte si zvolit jiné. U velmi malých dětí nebo osob s nízkým prahem bolesti je pak možné přistoupit i ke krátkodobé celkové anestezii. To je však opravdu až krajní řešení, zdaleka ne vhodné pro všechny.

.

Náš tip:
Další možností je použití 5 až 10 % roztoku hydroxidu draselného, jímž se zasažená místa potírají. Tato terapie se obvykle doplňuje dalšími antivirotickými léčivy.

Za úspěšně vyléčené lze molusky považovat až po cca roce od posledního výsevu. Velmi rády se totiž vrací. A jak na prevenci? Dbejte na důkladnou osobní hygienu, vyhýbejte se používání společných ručníků a oděvů (župan v hotelu apod.) a posilujte svou imunitu. Mezi riziková místa výskytu pak patří zejména veřejné bazény a sportoviště.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *