Mononukleóza

Mononukleóza

Mononukleóza – polibková nemoc. Ano, přesně takhle se jí lidově říká. Zní to tajemně, že? Ve skutečnosti v sobě tato dvě slova prozrazují způsob, kterým se mononukleóza nejčastěji přenáší. A opravdu to není to vůbec vzácný jev.

Cítíte se úplně vyčerpaní, trápí vás bolesti až v kostech, bolesti v krku a horečka, která už několik dní nespadla? Může to být běžné nachlazení se silnějším průběhem nebo také obávaná infekční mononukleóza. A jak od sebe tyto dvě nemoci poznat?

Mononukleóza přenos

Ve zkratce: Co je to mononukleóza?Jde o infekční onemocnění, se symptomy připomínajícími chřipku. Způsobuje ji vir Epstein-Barr (zkráceně EBV), patřící do rodiny herpes virů.

Není bez důvodu, že lékaři spojují mononukleózu s polibkem, protože k infekci dochází v důsledku kontaktu se slinami nebo jinými tělesnými sekrety infikované osoby. Ovšem nemusí jít zdaleka jen o polibek – stojí tedy za to připomenout, že k infekci může dojít i mnoha dalšími způsoby. Stačí se například napít z šálku, na kterém zůstaly sliny se zbytky viru EBV od infikované osoby, ukousnout si ze stejného jídla apod.

Mononukleóza

Mononukleóza u dětí

Největší rizikovou skupinou jsou z tohoto důvodu děti v pubertě a nejmenší děti (od batolete až po mateřskou školku), které se často zdržují společně, vzájemně od sebe ochutnávají, případně si vyměňují hračky nebo mají ve zvyku společně nebo lízat jedno lízátko. Ovšem nakazit se mohou také rodiče – stačí například tolik populární olíznutí dudlíku dítěte a o problém je postaráno.

Mononukleóza v dospělosti

Po infekci se virus mononukleózy usadí ve slinných žlázách. Neprojeví se okamžitě. To je stejné u dospělých i u dětí. První příznaky se objeví do 30-50 dnů od infekce. Mononukleóza trvá od 14 do 30 dní, a plný návrat k běžnému životu trvá asi 8 týdnů. Dospělí mívají často průběh o něco horší, ale není to pravidlem.

Kdy se vrátit do práce?

Dokud nezmizí horečka a lymfatické uzliny se nevrátí ke své normální velikosti, měli byste zůstat doma. Ale pamatujte na to, že virus může být aktivní ještě šest měsíců po skončení onemocnění, takže po celou dobu můžete infikovat ostatní osoby okolo sebe. Dbejte tedy na zvýšenou hygienu a vyhněte se tělesnému kontaktu.

Mononukleóza – příznaky

Zpočátku se infekce mononukleózou podoba chřipce nebo nachlazení. Definitivní odpověď vám často může dát jen lékař, který si k ruce vezme krevní a jaterní testy.

Mononukleóza začíná všeobecnou ztrátou energie a nedostatkem chuti k jídlu. Pacienti si stěžují na bolest v končetinách, v zádech nebo v krku. Často se také dostavuje bolest hlavy, rýma a horečka (38 až 40 ° C). V této fázi je nejjednodušší zaměnit mononukleózu s obyčejným nachlazením nebo chřipkou.

Později se mohou bolesti přesunout i na jiná místa – zejména do horní dutiny břišní na levé straně – dochází totiž i ke zvětšování sleziny. Dalším místem, kde se infekce projeví, jsou lymfatické uzliny, a to zejména:

  • pod dolní čelistí,
  • v tříslech,
  • na krku.
Na všech těchto místech jsou lymfatické uzliny zvětšené a citlivé na dotek. Může se také objevit lehká vyrážka a nejtypičtější příznak mononukleózy – zvětšené mandle. Ty se často také pokrývají šedobílým povlakem. Dostavuje se nepříjemný zápach z rtů.

Měli byste vědět:
Tyto příznaky jsou velmi podobné angině pectoris. Rozlišujícím znakem je vyrážka na patře, která není u mononukleózy zpravidla pozorována. Někdy dochází rovněž k nepříjemnému otoku očních víček, obočí a nosní přepážky.

Kdy navštívit s mononukleózou lékaře

I když se o mononukleóze říká, že se s ní tělo musí vypořádat samo, není to důvodem k tomu, abyste návštěvu lékaře odkládali nebo dokonce vynechali úplně. Teprve ten je totiž na základě rozhovoru s pacientem a za pomoci následných krevních a jaterních testů schopen tuto diagnózu potvrdit nebo vyvrátit.

Věděli jste, že:
onemocnění mononukleózou poskytuje trvalou imunitu? Je to tedy pouze jednorázová choroba.

Virus totiž napadá bílé krvinky (leukocyty). Díky tomu se zvyšuje jejich počet a dochází ke změně vzhledu. Krevní testy pak odhalí tzv. mononukleární leukocyty, alias velké buňky s jedním jádrem. Právě z toho důvodu často lékař v případě pochybností provádí krevní testy a někdy si vyžádají i testování na jaterní enzymy.

Mononukleóza a antibiotika

Ne, antibiotika mononukleózu opravdu nevyléčí. A proč je tedy lékaři tak často předepisují? Na vině je chybná diagnóza, během níž se lékař domnívá, že trpíte nějakou bakteriální infekcí. Proto je vám předepsán obvykle ampicilin nebo amoxicilin. Ovšem tělo bude antibiotika vnímat jako cizí látku – alergen. A to způsobí následnou senzibilizaci – typickou vyrážku na trupu. Jde o další příznak jasně prozrazující jednoznačnou diagnózu – infekci mononukleózou.

Čím se léčí mononukleóza

S mononukleózou si tělo musí poradit samo, to je prostě fakt. To však neznamená, že vás současná medicína nechá zcela bez pomoci. Léčit lze totiž alespoň symptomatické příznaky, takže se vám během krátké doby výrazně uleví. A co si vzít k ruce?

  • léky na snížení teploty,
  • léky proti bolesti hlavy a svalů,
  • chladné obklady na lýtka a do oblasti třísel,
  • dezinfekční spreje s lokálním anestetickým účinkem na bolest v krku,
  • kostky ledu, jež mohou bolesti v krku rovněž zklidnit, výplachy odvarem z heřmánku nebo šalvěje
Měli byste vědět:
Šalvěj není vhodná pro děti do dvanácti let. Jestliže je u nich vyloučeno použití heřmánku například kvůli alergii, sáhněte po odvaru z prhy arniky nebo se o dalším vhodném postupu poraďte v lékárně.

Kdy může pomoci lékař? Když je nejhůř

Někdy jsou příznaky mononukleózy tak intenzivní, že váš lékař může doporučit podání steroidních injekcí. Zpravidla jde o hydrokortison nebo dexamethason. Obojí je dostupné pouze na lékařské předpis a rozhodně by nemělo jít o rutinní léčebný postup. Steroidy dokáží v těle napáchat mnoho škod, nevyžadujte je tedy po lékaři zbytečně. Můžete si více ublížit než pomoci.

Měli byste vědět:
Bohužel dosud nebyla vyvinuta žádná účinná vakcína proti onemocnění mononukleózou. A antivirová léčiva na ni ani trochu nefungují.

Mononukleóza

Mononukleóza dieta

K plnému a rychlému vyléčení vám může pomoci rovněž správná strava. Ta by měla šetřit játra mononukleózou zasažená a dbát především na to, aby byla snadno stravitelná a bohatá na vitamíny a tekutiny. Vhodné jsou tedy například:

  • ovocné a zeleninové koktejly,
  • polévky,
  • zeleninové saláty apod.
Během léčby se také postarejte o pravidelné větrání místností a zvlhčování vzduchu. Polštář můžete pokapat několika kapkami esenciálního oleje (skvělý je například eukalyptový olej), který vám pomůže lépe dýchat. Velmi důležitou součástí úspěšné léčby je také plnohodnotný odpočinek a vydatný spánek.

Komplikace po mononukleóze

A rozhodně nejde o přehnaná doporučení. Komplikace po kontaktu s virem mononukleózy, který není řádně zaléčen, jsou vzácné, ale o to závažnější. Může se objevit například meningitida, poškození srdečního svalu a tkání obklopujících srdce, postižení periferních nervů nebo pneumonie. Nejnebezpečnější je pak určitě devastující prasknutí sleziny.

Tyto komplikace jsou nejčastější u lidí s vrozeným deficitem imunity a závažným onemocněním plic nebo srdce, u nichž běžná léčba kortikosteroidy selže. Patříte-li do některé rizikové skupiny, rozhodně byste neměli toto onemocnění podceňovat!

Všechno, co potřebujete vědět o mononukleóze

Co je to infekční mononukleóza?Infekční mononukleóza označuje skupinu symptomů, obvykle způsobených virem Epstein-Barr (EBV). Nejčastěji se vyskytuje u dospívajících, ale můžete se jí nakazit v každém věku. Virus se šíří slinami, což je důvod, proč ho někteří lidé označují jako „nemoc z líbání“.

Jakmile máte infekci EBV, pravděpodobně nebudete mít další, jelikož si tělo vytvoří vůči viru imunitu.

U mnoha lidí se infekce EBV vyvíjejí už od věku 1 roku. U velmi malých dětí příznaky obvykle neexistují nebo jsou tak mírné, že nejsou rozpoznány jako mononukleóza.

Spousta dětí ve Spojených státech amerických a dalších rozvinutých zemích však tyto infekce v prvních letech nedostane. Podle důvěryhodného zdroje Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dochází k nakažení mononukleózou ve 25 % všech případů, když je infikován adolescent nebo mladý dospělý. Z tohoto důvodu mononukleóza ovlivňuje hlavně studenty středních a vysokých škol.

 

Symptomy mononukleózy

Příznaky mononukleózy jsou vysoká horečka, oteklé lymfatické žlázy v krku a podpaží a bolest v krku. Většina případů je mírná a snadno se vyřeší s minimálním ošetřením. Infekce obvykle není závažná a obvykle odezní sama za 1 až 2 měsíce.

Jiné příznaky mohou zahrnovat:

  • bolest hlavy
  • únava
  • svalová slabost
  • vyrážka sestávající z plochých růžových nebo fialových skvrn na kůži nebo v ústech
  • oteklé mandle
  • noční pocení
Občas mohou natéct i vaše slezina nebo játra, ale mononukleóza je málokdy fatální.

Měli byste vědět:
Mononukleózu je těžké odlišit od jiných běžných virů, jako je chřipka. Pokud se vaše příznaky nezlepší ani po 1 nebo 2 týdnech domácí léčby, jako je odpočinek, dostatek tekutin a zdravá výživa, navštivte svého lékaře.

Mononukleóza inkubační období

Inkubační doba může být u malých dětí kratší.

Inkubační doba viru je doba mezi vstupem nákazy do organismu a začátkem příznaků. Trvá 4 až 6 týdnů. Příznaky a symptomy mononukleózy obvykle trvají 1 až 2 měsíce.

Některé příznaky, jako je bolest v krku a horečka, obvykle zmizí po 1 nebo 2 týdnech. Jiné příznaky, jako jsou oteklé lymfatické uzliny, únava a zvětšená slezina, mohou trvat o několik týdnů déle.


Příčiny mononukleózy

Mononukleóza je obvykle způsobena EBV. Virus se šíří přímým kontaktem se slinami z úst infikované osoby nebo jiných tělesných tekutin, jako je krev. Rovněž se šíří pohlavním stykem a transplantací orgánů. Můžete být vystaveni viru kašlem nebo kýcháním, líbáním nebo sdílením jídla nebo pití s ​​někým, kdo má mononukleózu. Obvykle se projeví 4 až 8 týdnů po nakažení. U adolescentů a dospělých infekce někdy nezpůsobuje patrné příznaky. U dětí virus obvykle nezpůsobuje žádné příznaky a infekce se často nepozná.

Všechno, co potřebujete vědět o mononukleóze

Virus Epstein-Barr (EBV)

Virus Epstein-Barr (EBV) je členem rodiny herpetických virů. Podle CDCTrusted Source je to jeden z nejčastějších virů infikujících lidi na celém světě. Poté, co se nakazíte EBV, zůstane ve vašem těle po celý zbytek života neaktivní. Ve vzácných případech se může reaktivovat, ale obvykle se neobjeví žádné příznaky.

Je mononukleóza nakažlivá?

Mononukleóza je nakažlivá, ačkoli si odborníci nejsou jistí, jak dlouho toto období trvá. Protože EBV se v krku prolíná, můžete infikovat někoho, kdo přichází do styku s vašimi slinami, například líbáním nebo sdílením nádobí. Vzhledem k dlouhé inkubační době si možná ani neuvědomujete, že máte mononukleózu. Mononukleóza může být nakažlivá po dobu 3 měsíců nebo déle od vypuknutí příznaků.

Rizikové faktory mononukleózy

Následující skupiny mají vyšší riziko nákazy mononukleózou:

  • mladí lidé ve věku 15 až 30 let
  • studenti
  • lékařské stážisty
  • zdravotní sestry
  • pečovatelé
  • lidé, kteří užívají léky potlačující imunitní systém
Každý, kdo pravidelně přichází do těsného kontaktu s velkým počtem lidí, má zvýšené riziko nákazy mononukleózou. To je důvod, proč se středoškoláci a studenti vysokých škol často nakazí.

Diagnostika mononukleózy

Protože jiné, závažnější viry, jako je hepatitida A, mohou způsobit příznaky podobné mono, váš lékař bude muset tyto možnosti vyloučit.

Úvodní zkouška

Jakmile navštívíte svého lékaře, obvykle se vás zeptá, jak dlouho máte příznaky. Pokud jste ve věku mezi 15 a 25 lety, může se lékař také zeptat, zda jste byli v kontaktu s osobami, které mají mononukleózu.

Věk je jedním z hlavních faktorů pro diagnostiku mononukleózy a nejčastějších příznaků: horečka, bolest v krku a oteklé žlázy.

Měli byste vědět:
Váš lékař vám změří teplotu a zkontroluje žlázy na krku, podpaží a slabinách. Může také zkontrolovat levou horní část žaludku a zjistit, zda je vaše slezina zvětšená.

Kompletní krevní obraz

Váš lékař někdy požádá o kompletní krevní obraz. Tento krevní test vám pomůže zjistit, jak závažné je vaše onemocnění, když se podíváte na hladiny různých krevních buněk. Například vysoký počet lymfocytů často označuje infekci.

Počet bílých krvinek

Monoinfekce obvykle způsobuje, že vaše tělo produkuje více bílých krvinek, když se snaží bránit. Vysoký počet bílých krvinek nemůže potvrdit infekci EBV, ale výsledek naznačuje, že je to pravděpodobná možnost.

Všechno, co potřebujete vědět o mononukleóze

Monospotický test

Laboratorní testy jsou druhou částí lékařské diagnózy. Jedním z nejspolehlivějších způsobů diagnostiky mononukleózy je monospotický test (nebo heterofilní test). Tento krevní test hledá protilátky – jedná se o bílkoviny, které imunitní systém vytváří v reakci na škodlivé prvky.

Nevyhledává však protilátky proti EBV. Místo toho test monospotu určuje vaše hladiny jiné skupiny protilátek, které vaše tělo pravděpodobně vytvoří, když jste infikováni EBV. Nazývají se to heterofilní protilátky.

Výsledky tohoto testu jsou nejkonzistentnější, když se provádí mezi 2 a 4 týdny poté, co se objeví příznaky mono. V tomto okamžiku byste měli dostatečné množství heterofilních protilátek k vyvolání spolehlivé pozitivní odpovědi.

Měli byste vědět:
Tento test není vždy přesný, ale je to snadné a výsledky jsou obvykle k dispozici do hodiny nebo méně.

EBV protilátkový test

Pokud se váš monospotický test vrátí negativně, lékař vám může objednat test na protilátky EBV. Tento krevní test hledá protilátky specifické pro EBV. Tento test dokáže detekovat mononukleózu již v prvním týdnu, kdy máte příznaky, ale získání výsledků trvá déle.

Léčba mononukleózy

Neexistuje žádná specifická léčba infekční mononukleózy. Váš lékař však může předepsat kortikosteroidní léky ke snížení otoku krku a mandlí. Příznaky obvykle ustoupí samy za 1 až 2 měsíce. Pokud se vaše příznaky zhorší nebo máte silnou bolest břicha, kontaktujte svého lékaře.

Domácí léčba mononukleózy

Léčba doma je zaměřena na zmírnění vašich příznaků. To zahrnuje použití volně prodejných léků (OTC) ke snížení horečky a technik uklidnění bolesti v krku, jako je kloktání slané vody.

Mezi další domácí prostředky, které mohou zmírnit příznaky, patří:

  • dostatek odpočinku
  • zůstat hydratovaný, nejlépe pitnou vodou
  • jíst teplou kuřecí polévku
  • posílení vašeho imunitního systému jídlem z potravin, které jsou protizánětlivé a bohaté na antioxidanty, jako je zelená listová zelenina, jablka, hnědá rýže a losos
  • používání léků proti bolesti OTC, jako je acetaminofen (Tylenol)
Nikdy nedávejte aspirin dětem nebo dospívajícím, protože by to mohlo vést k Reyeovu syndromu, což je vzácná porucha, která může způsobit poškození mozku a jater. Zjistěte více o domácích prostředcích pro mono.

Možné komplikace při nakažení mononukleózou

Mononukleóza obvykle není vážná.

V některých případech lidé, kteří mají mono, dostanou sekundární infekce, jako je zánět hrdla, sinusové infekce nebo angína. Ve vzácných případech se u některých lidí mohou vyvinout následující komplikace:

Zvětšená slezina

Měli byste počkat alespoň 1 měsíc, než provedete jakoukoli intenzivní činnost, zvedání těžkých předmětů nebo hraní kontaktních sportů, abyste zabránili prasknutí sleziny, která může být při infekci oteklá.

Poraďte se se svým lékařem o tom, kdy se můžete vrátit k normálním činnostem.

Roztržená slezina u lidí, kteří mají mono, je vzácná, ale je to život ohrožující nouzová situace. Pokud máte mono a máte ostrou, náhlou bolest v levé horní části břicha, okamžitě volejte svého lékaře.

Zánět jater

U lidí, kteří mají mono, se může příležitostně objevit hepatitida (zánět jater) nebo žloutenka (zažloutnutí kůže a očí).

Vzácné komplikace

Podle Mayo Clinic, mono může také způsobit některé z těchto extrémně vzácných komplikací:

  • anémie, což je pokles počtu červených krvinek
  • trombocytopenie, což je pokles krevních destiček, část vaší krve, která začíná proces srážení
  • zánět srdce
  • komplikace, které se týkají nervového systému, jako je meningitida nebo syndrom Guillain-Barré
  • oteklé mandle, které mohou bránit dýchání
Symptomy mononukleózy

Symptomy, jako je únava, horečka a bolest v krku, obvykle trvají několik týdnů. Ve vzácných případech se příznaky mohou rozšířit o měsíce nebo dokonce roky později.

Měli byste vědět:
EBV, který obvykle způsobuje infekci mononukleózy, zůstává ve vašem těle po zbytek života. Obvykle je v klidovém stavu, ale virus může být reaktivován.

Mononukleóza u dospělých

Mono postihuje hlavně lidi ve věku dospívajících a 20 let.

Vyskytuje se méně často u dospělých nad 30 let. Starší dospělí s mono obvykle mají horečku, ale nemusí mít jiné příznaky, jako je bolest v krku, oteklé lymfatické uzliny nebo zvětšená slezina.

Mononukleóza u dětí

Protože děti mohou mít pouze mírné příznaky, jako je bolest v krku, může dojít k nediagnostikování mono infekce.

Děti mohou být nakaženy mononukleózou sdílením jídelního náčiní nebo sklenic na pití, nebo tím, že jsou blízko infikované osoby, která kašle nebo kýchá.

Děti, u kterých je diagnostikována mono, mohou obvykle navštěvovat školu nebo denní péči. Možná se bude muset během zotavení vyhnout některým fyzickým činnostem. Děti s mono by si měly umývat ruce často, zvláště po kýchání nebo kašli.

Mononukleóza u batolete

Většina lidí je infikována EBV na počátku života. Stejně jako u starších dětí mohou být batolata infikována mononukleózou sdílením jídelního náčiní nebo sklenic na pití. Mohou se také nakazit vložením hraček do úst, které byly v ústech jiných dětí s mono.

Batolata s mononukleózou mají zřídka jakékoli příznaky. Pokud mají horečku a bolest v krku, může to být zaměněno za nachlazení nebo chřipku.

Náš tip:
Pokud má lékař podezření, že vaše batole má mono, pravděpodobně doporučí, abyste se ujistili, že vaše dítě dostane odpočinek a dostatek tekutin.

Návrat mononukleózy

Mononukleóza je obvykle způsobeno EBV, které po zotavení zůstává ve vašem těle.

Je možné, ale neobvyklé, že se EBV reaktivuje a příznaky mononukleózy se vrátí o měsíce nebo roky později.

Prevence mononukleózy

Mononukleóze je téměř nemožné zabránit. Je to proto, že zdraví lidé, kteří byli v minulosti infikováni EBV, mohou infekci přenášet a šířit pravidelně po zbytek svého života.

Téměř všichni dospělí byli infikováni EBV a vybudovali si protilátky pro boj s infekcí. Lidé za normálních okolností dostanou mono jen jednou za život.

Zotavení z mononukleózy

Příznaky mononukleózy zřídka přetrvávají déle než 4 měsíce. Většina lidí, kteří mají mononukleózu, se zotaví během 2 až 4 týdnů.

EBV způsobuje celoživotní, neaktivní infekci v buňkách imunitního systému vašeho těla. V některých velmi vzácných případech se u lidí, kteří nesou virus, vyvine Burkittův lymfom nebo nasofaryngeální karcinom, což jsou oba vzácné druhy rakoviny.

Zdá se, že EBV hraje roli ve vývoji těchto rakovin. EBV však pravděpodobně není jedinou příčinou.

Podobné příspěvky