Petechie

Nevypadají příliš esteticky a často se objevují na nečekaných místech. Petechie však nemusí být jen estetickým problémem. Jejich přítomnost může být varovným signálem u řady typů nepříjemným onemocnění.

Petechie vznikají díky narušení kůže.

Většinou se objevují na pokožce, ovšem jejich výskyt není vyloučen ani na sliznicích či membránách. V naprosté většině případů je příčina jejich vzniku fyzická. Stačí, když si budete např. svědící místo silně škrábat nebo své patro v ústech zatížíte silným tlakem při kašli. U žen se pak mohou objevit i v důsledku tlačení během porodu. Ovšem jestliže si ničeho podobného nejste vědomi, pak doporučujeme v každém případě navštívit lékaře. Jedině ten totiž může rozhodnout o tom, zda se vás petechie objevují z banálních důvodů, nebo zda je příčinou jejich výsevu nějaké vážné onemocnění.

Petechie foto aneb jak vypadají petechie

Jestliže se na vašem těle objeví drobné nafialovělé nebo červené tečky, raději vyhledejte lékaře. Petechie mohou být příznakem nějaké závažnější choroby.

Petechie vypadají jako drobné tečky, pyšnící se zprvu červenou, později nafialovělou barvou. Ovšem na některých místech bývá červené stádium velmi rychle přeskočeno. Jejich velikost je různá. Setkat se lze s drobnými petechiemi o velikosti špendlíkové hlavičky až po skvrny s průměrem cca tří milimetrů. Někdy se také slévají dohromady. Poznáte je také podle tohoto, že nikdy nevystupují nad povrch kůže. Neprozradí se tedy žádným malými hrbolky, ale jen a jen svým tvarem a barvou.

TIP:
Můžete vyzkoušet i jednoduchý test. Pokud si nejste jistí tím, že se opravdu jedná o petechie, pak je jednoduše stlačte. Pravé petechie nikdy neblednou.

petechie

Kde se petechie vyskytují

Leckdy se mohou petechie objevit i na nečekaných místech

Jejich výsev na kůži může být pravdu nečekaný. A to co do času i u místa. Objevit se mohou například:

  • Petechie na hrudi
  • Petechie v ústech
  • Petechie kolem oči
  • Petechie na nohou
  • Petechie na dlani
  • Petechie na břiše
  • Petechie na patře
Můžete je však pozorovat i v podobě tzv. purpury. Pokud nevíte, co si pod tím představit, pak vám prozradíme, že jde o mnohačetné tečkování na kůži. Právě tento typ petechií dokáže splývat do opravdu velkých skvrn nebo členitých útvarů. Toto splývající krvácení označujeme. cizím slovem sufuze.

Mohlo by vás zajímat:

Petechie na nohou

Jde o nejzávažnější druh petechií. Zvláště ve chvíli, kdy dochází k jejich rychlému přibývání a petechie se slévají do větších celků, pak velmi pravděpodobně poukazují na velmi rychle probíhající virové nebo bakteriální onemocnění, které může být bez léčby i smrtelné. Typické jsou například pro obávanou meningokokovou meningitidu, která může postihnout jak děti, tak i dospělé.

Petechie na patře

Za tento druh petechií obvykle může úporný kašel. Nebolí a všimneme si jich zpravidla jen náhodou a častější bývají u dětí.

Petechie v obličeji

Často stojí za jejich vznikem nějak prudký úder. Ovšem leckdy si je způsobíme i sami škrábáním, např. při akné nebo u kopřivky nebo další alergické reakce.

Jak odlišit petechie od podkožního krvácení

Typ petechií ovlivněný efuzí se může tvářit i jako podkožní krvácení např. po silném úderu (modřina). A jak se tedy ujistit že jde opravdu od tento problém? Stačí, když si „modřinu“ pořádně prohlédnete. Jsou-li jejími původci petechie, pak bude jejich ohraničení stále patrné. Oproti tomu podkožní krvácení se rozlévá mezi tkáněmi, aniž by se dělilo na menší části. Bývá také nepravidelného tvaru a rychle mění barvy.

Nejběžnější příčiny vzniku petechií

Jestliže svůj druh petechií najdete v této skupině, pak vám pravděpodobně nebudou nijak nebezpečné.

Vznik petechií na našem těle může mít mnoho důvodů. Ve hře je ovšem vždy narušení struktury kapilár (narušení jejich celistvosti). U zdravého organismu obvykle dochází ke vzniku petechií jen tehdy, působí-li na kůži nějaký tlak. Může jít o:

  • Usilovný pláč
  • Silný kašel
  • Alergickou reakci
  • Úporné zvracení
  • Tlak vyvíjený na břicho u žen během porodu apod.
Další možností je vznik nějakého traumatu. Typicky vznikají třeba na krku po silném škrcení. I další násilí jim může zavdat příčinu ke vzniku. Der či náraz mohou vyvolat vznik petechií, a kupodivu je můžeme nalézt i po silném škrábání.

Tardieuovy skvrny

Dojde-li k mechanickému dušení člověka, pak se pod pohrudnicí a poplicnicemi velmi rychle objeví typické krevní výrony. Jde o tzv. Tardieurovy petechie nebo také Tardieurovy skvrny. Jednotlivé útvary mají charakteristický tečkovitý tvar.

TIP:
Kapiláry jsou drobné podkožní cévy.

petechie

Když jsou petechie známkou vážnějšího onemocnění

Ovšem nemusí jít jen o v uvozovkách méně vážné příčiny, byť násilí samo o sobě samozřejmě vážnou příčinou je. Petechie mohou být také příznakem nějakého závažného onemocnění. Pro lékaře bývají nejčastěji známkou vážného septického stavu – např. otravy organismu. A velmi často se vyskytují rovněž u infekčních chorob.

A čeho se v tomto případě obávat? Seznam možných příčin je poměrně rozsáhlý.

  • Bakteriální a virová onemocnění a infekce
  • Virové hemoragické horečky (jmenovat můžete třeba tropickou horečku Dengue nebo žlutou zimnici)
  • Hematologická onemocnění, u nichž můžeme jmenovat třeba leukémii či lymfomy
  • Vysoké dávky antikoagulačních léků (používaných na ředění krve)
  • Nedostatečný počet krevních destiček (odborně nazývaný jako trombocytopenie)
  • Vaskulitidy alias nebezpečná zánětlivá onemocnění cév
  • Některá onemocnění, zasahující zejména imunitní systém (např. lupus erythematodes)
  • Nedostatek vitamínu C

Petechie u dětí a příčiny jejich vzniku

U dětí si často petechií všimneme mnohem dříve než na těle dospělého. Je to pravděpodobně tím, že se o jejich zdraví zajímavé tak nějak přirozeněji a podrobněji. U nejmenších dětí doprovázejí tyto kožní změny často každou sebebanálnější virózu. Ovšem poukázat mohou i na zánětlivé onemocnění cév, typické právě pro malé děti. Můžeme ho znát pod názvem Henochova-Schönleinova purpura. Ovšem malá místa zasažená petechiemi se mohou objevit i v případě onemocnění spálou, leukémií nebo u meningokokových infekcí. Mohou se však stát také prvním varovným příznakem u život ohrožujícího zánětu srdečního svalu.

Petechie a stres a další projevy, které lze na lidském těle pozorovat

Jestliže nemají petechie žádnou viditelnou příčinu (fyzickou), pak jsou velmi pravděpodobně způsobeny nějakým závažnějším onemocněním.

Pokud jsou způsobeny stresem nebo některými vážnými onemocněními, pak lze spolu s nimi často pozorovat i pestrou paletu dalších doprovodných příznaků. Mezi ty nejčastější patří:

  • Pocení
  • Nechutenství
  • Chudokrevnost
  • Únava
  • Bolesti kloubů
  • Světloplachost
  • Padání vlasů
  • Teplota nebo dokonce horečka
  • Skvrny pod nehty
  • Krev v moči apod.

Vždy proto lékaři nahlaste vše neobvyklé, co na sobě pozorujete. Můžeme mu to pomoci lépe určitě vaši diagnózu a rychleji také jakékoli onemocnění zvládnout.

Petechie a komplikace

Vznik petechií se obvykle obejde zcela bez jakýchkoliv komplikací.

Ve většině případů petechie odezní stejně rychle, jako se na našem těle objevily. Jen málokdy zanechají nějaké trvalejší následky – tedy pokud vznikly v důsledku některé z méně závažných příčin. Ovšem signalizují-li nějaké závažnější onemocnění, pak se komplikace zpravidla objeví velmi rychle. A jaké mohou být? Seznam je poměrně pestrý:

  • Rychle se šířící infekce a tedy i vznik petechií na jiných částech těla.
  • Potíže související s činností srdce. Může jít například o arytmii a ve velmi vážných případech i o infarkt myokardu.
  • Poškození vnitřních orgánů – zejména sleziny, jater, plic apod.
  • Selhání ledvin.

Petechie léčba – kdy je nutné volat záchranku a kdy si vystačíte s vlastními zdroji?

Některé stavy, s nimiž výskyt petechií souvisí, mohou vyžadovat zásah lékaře.

Jestliže se u vás petechie objevily, aniž by jejich vznik předcházela fyzikální příčina (kašel, náraz apod.), pak rozhodně doporučujeme návštěvu lékaře. O to závažnější může situace, během níž výrony na těle přibývají a začínají se dokonce slévat do větších útvarů, pak může být příčino meningitida nebo jiné začne rychle se rozvíjejí bakteriální onemocnění. I několik hodin prodlevy může stát mezi vaším životem a smrtí. Vždy tedy volejte záchranku.

TIP:
Nejnebezpečnější jsou v tomto ohledu petechie, vznikající na dolních končetinách.

Stojí-li za vznikem petechií nějaké užívání léků, pak tuto informaci sdělte svému lékaři, který vám velmi pravděpodobně doporučí léky vysadit, nebo vám alespoň upraví dávkování. Typické je to třeba pro antibiotika.

A pokud jsou petechie způsobeny nějako virovou nebo bakteriální infekcí, pak se samy vytratí ve chvíli, kdy je dané onemocnění pod kontrolou. Žádné speciální léčba na petechie tedy neexistuje. Často jsou potlačeny spíše kombinací více léků, jež může zahrnovat třeba analgetika, antibiotika, léky na potlačení imunitního sytému, kortikosteroidy apod. To, jak rychle tyto projevy zmizí, tedy vždy závisí na konkrétním důvodu jejich vzniku.

Petechie tedy mohou mít celou řadu příčin. Ovšem vždy si pamatujte, že pokud přibývají rychle a slévají se do větších útvarů, pak je vždy na místě rychlá lékařská pomoc. Předejdete tak život ohrožujícímu stavu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *