CRP hodnoty

CRP hodnoty

Když se řekne CRP hodnoty, obvykle se nám vybaví souvislost s antibiotiky a jejich správným používáním. Spolu s tím by nám však mělo automaticky naskočit i sousloví „domácí lékárnička.“ Protože právě tady nám může CRP test udělat opravdu neocenitelnou službu.

Ještě před několika lety však šlo o vymoženost, dostupnou pouze v ordinacích lékařů. Dnes je situace jiná a není problém CRP test zakoupit v každé lékárně.

CRP test překvapivě není příliš drahý. Za dvojbalení zaplatíte něco okolo tříset Kč. A pokud nenakupujete pod tlakem, ale počkáte si na výhodnou cenu a zakoupíte ho dopředu, zaplatíte leckde ještě o hodně méně.

CRP hodnoty podomácku – ano nebo ne?

CRP hodnoty

Řada lidí ovšem domácímu CRP testování nevěří. Považují vše jen za vyhozené peníze. Je pravdou, že testy, které má k dispozici váš odborník, jsou o něco přesnější (a samozřejmě i dražší), ale to nic nemění na tom, že i domácí CRP test může být pro vaše zdraví velmi důležitý. Rozhodne například o tom, zda se vydat k lékaři (a chytit tam potenciálně další nemoci) nebo zůstat pěkně v pohodlí domova, protože to, co vás tak trápí, je „jen“ obyčejná viróza.

CRP test – jak vlastně pracuje?

Pokud zánět právě probíhá, CRP stoupá a jestliže se naše tělo již uzdravuje, dochází k jeho poklesu. Maximum pak lze pozorovat za 24-48 hodin.

Fungovat může díky zánětu, který v těle probíhá. Způsobují ho bakterie, na něž se pro úspěšný boj předepisují antibiotika. Zánět jako takový je vlastně akutní obranná reakce a pro naše vyléčení je nezbytný. Je produkováno více krvinek a vysíláno do boje se zákeřným nepřítelem.

A jak do toho všeho zapadají CRP hodnoty? Měří totiž hladinu „C reaktivního proteinu“ – právě ten pomáhá označovat buňky, napadené činností bakterií. Tyto buňky jsou pak lépe viditelné pro obranný systém organismu a dochází k jejich rychlejší likvidaci. Testy tak využívají zcela přirozeného procesu, jež se v našem těle odehrává každý den..

A právě pokles nebo naopak zvýšení hladiny CRP v krvi nám dokáže přesně říct, zda v těle probíhá nějaký zánět a pokud ano, tak jakou má intenzitu. Je o to přesnější, že nárůst CRP hodnoty se nepočítá na dny ale na hodiny. Hodnota roste už s prvními příznaky bakteriální infekce a to za méně než půl den (přesněji 6-12 hodin).

Měli byste vědět:
CRP test lze využít i u pacientů s chronickým zánětlivým onemocněním. Podle naměřených hodnot a spolu s dalšími příznaky tak může lékař rozhodnout, zda se pacient nachází v remisi (klidovém stavu) nebo zda se jeho organismus musí opět se zánětem potýkat a je tedy třeba nasadit vhodnou léčbu.

CRP test měření – vybrat si můžete ze dvou způsobů

Obavy z návštěvy lékaře nejsou na místě. V ordinaci je CRP test vždy hrazený zdravotní pojišťovnou. Lékař by tak po vás neměl chtít žádný příplatek!

Na způsobu odběru CRP závisí zejména tom, jak rychle se své výsledky dozvíte. Je tedy mnohem výhodnější vybírat si svého obvodního ale i odborného lékaře podle toho, zda ve své ordinaci orientační měření hodnot CRP v krvi provádí nebo ne.

Klasický odběr skrze žilní krev, vyplnění žádanky a odeslání do laboratoře totiž bývá zpravidla hotovo až druhého dne. Závisí to samozřejmě na rychlosti i vybavení a vytíženosti dané laboratoře, ovšem i v tom nejlepším případě je nutné počkat na konečné stanovení diagnózy několik hodin. A to už se mohou některé agresivní formy nemocí silně rozvinout.

Druhá možnost odběru zahrnuje použití přenosného přístroje. A stačí mu ta to jedna jediná kapka krve. U dospělých a větších dětí dochází k odběru z bříška prstu, u kojenců je mnohem lepší patička.

CRP hodnoty

Měli byste vědět:
Jak probíhá odběr krve pro přenosný CRP přístroj? Místo vpichu se nejdříve dobře promasíruje. Poté následuje jemný vpich. Stačí kapka krve vytrsklá z kapiláry, která se za pomoci kyvety přenese do přístroje. Výsledky jsou hotové do několika minut a je tedy možné stanovit diagnózu a předepsat příslušnou léčbu.

Jak správně vyhodnotit CRP hodnoty

Platí všeobecná poučka, že pohybuje-li se naměřené CRP do hodnoty 40 mg/l , je vše v pořádku a vaše tělo sužuje pravděpodobně virová infekce. Naopak hodnoty nad 40 mg/l značí infekci bakteriální. Doporučujeme se však řídit spíše podle podrobnějšího odečítání výsledků, které najdete v následují tabulce.

CRP hodnoty tabulka

Naměřená hodnota CRP
Závěr testu
8-10 mg/l
 • nízká hodnota
 • bakteriální infekce v těle neprobíhá
10-30 mg/l
 • tzv. šedá zóna
 • nelze riziko bakteriální infekce potvrdit ani vyvrátit
 • test je doporučeno zopakovat za 1-2 dny
nad 30 mg/l
 • poměrně jasná hranice bakteriální infekce
 • návštěva lékaře je nutná
 • nasazení antibiotik
CRP hodnoty nad 200 mg/l
 • závažná bakteriální infekce
 • podobné hodnoty lze naměřit např. u meningitidy
 • vyžaduje akutní řešení zdravotního stavu

 

 

Co byste měl vědět o měření CRP

Ovšem výsledky nelze interpretovat takto jednoznačně. Některé skutečnosti totiž mohou hodnoty CRP značně zkreslit. Například těhotné ženy nebo kuřáci mají všeobecně vyšší hodnoty CRP než běžná populace. Ovlivnění přichází také ze strany některých léků či hormonální antikoncepce a svou roli může hrát i přísná dieta nebo pravidelné užívání nesteroidních antirevmatik, Vždy proto svého lékaře informujte o všech těchto skutečnost, pomůžete tak své rychlejší a lepší diagnóze.

O CRP závěrem

Všeobecně lze říci, že měření CRP je víc než jen obyčejným laboratorním ukazatelem. Může vás uchránit před zbytečnou návštěvou lékaře nebo nevhodně předepsanými léky. A dopřát si ho můžete za pár stokorun bez problémů i v domácích podmínkách.

Podobné příspěvky