příznaky a projevy chlamydie

Příznaky a projevy chlamydie

Chlamydie jsou nepohyblivé bakterie, které se uvnitř buněk chovají podstatě jako paraziti. U řady lidí i zvířat se v organismu jen schovávají, aniž by chlamydie měly jakékoli příznaky či projevy, ale mohou být i příčinou závažných onemocnění. Chlamydií je více druhů a způsobují různé typy infekcí. Ne všechny jsou pohlavně přenosné, jak se někdy mylně uvádí.

Rozeznáváme tři různé typy chlamydióz podle toho, jaká chlamydie organismus napadla a jaké jsou příznaky a projevy nemoci. Chlamydia trachomatis způsobuje oční a pohlavně přenosné infekce a Chlamydophila pneumoniae je příčinou běžných infekcí dýchacích cest a vzácně i zánětu mozkových blan. Chlamydophila psittaci je původcem chlamydióz zvířat, ale napadá také člověka. Příznaky a projevy této chlamydie mají formu atypických zánětů plic a k nakažení lidí, zpravidla kontaminovaným prachem, může dojít při chovu krůt, kachen, holubů či exotických ptáků.

Pro běžnou populaci je nejnebezpečnější chlamydia trachomatis, a to zejména kvůli sexuálně přenosným onemocněním. Příznaky a projevy této chlamydie se u 75 % žen a asi poloviny mužů vůbec nemusí objevit a infekce odezní bez vnějších projevů. Inkubační doba je týden až tři. Ale nebezpečné mohou být následky infekce – u těhotných může být důvodem potratu, nebo může matka přenést nemoc na nenarozené dítě, u ostatních může zapříčinit neplodnost. Nemoc ve formě zánětů spojivek může vést až ke slepotě. Kromě pohlavního se můžete nakazit také kontaktem s infekčním povlečením, ručníky, na toaletě, ve sprše, bazénu či sauně.

Nejčastějšími příznaky a projevy chlamydie u žen je svědění a bolest v pochvě, pálení při močení, bolesti podbřišku či břicha, případně bolestivý vřídek na genitálu. Příznaky a projevy chlamydie u mužů jsou podobné, navíc mohou mít nateklá a bolestivá varlata, vzácně je mohu bolet i klouby. Pokud se nemocné osoby dopouštějí nechráněného análního styku, mohou být dalšími příznaky a projevy chlamydie zánět konečníku nebo předstojné žlázy.

Máte-li podezření na chlamydiózu, vyhledejte lékaře. Při potvrzení infekce je nutné nasadit antibiotika. A nezbytná je i sexuální abstinence až do úplného vyléčení.

Podobné příspěvky