Seborea
Ani obyčejné lupy ani neškodná vyrážka – seborea může připomínat obojí, ale dokáže být mnohem zákeřnější. Podle nejodvážnějších odhadů trpí některou její formou až 50% středoevropské populace. Rozhodně ji proto nelze brát na lehkou váhu…
Obsah článku
Co je seborea?
Seborea, seborrhoe nebo také seboroická dermatitida – to všechno jsou označení pro nepříjemné zánětlivé onemocnění, způsobené obvykle kvasinkou infekcí. Obvykle to správné slovo, protože seborea je řazena mezi tzv. epiopatogenézy. Jinými slovy jde o onemocnění, jehož původ jsme zatím dokázali odhalit pouze částečně. Přesný mechanismus vzniku není známý, a to tím spíše, že seborea postihuje osoby bez rozdílu pohlaví a věku, byť častěji s ní trpí muži a kojenci.
Seborea u dospělých
Zjednodušeně lze toto onemocnění popsat jako nadměrnou tvorbu kožního mazu nebo také šupinatění pokožky na části hlavy porostlé vlasy, a to bez zjevných příznaků zánětu.
Seborea u kojenců
U nejmenších dětí se nejčastěji projevuje jako mastné šupiny nažloutlé barvy na hlavě, jež jsou pevně přichycené na kůži (anglicky cradle cap). Vyskytnout se mohou i v namáhaných záhybech kůže – typicky v podpaží nebo okolo pupíku, kde mohou mokvat a působit nepříjemné bolesti.
Ložiska seborey obvykle svědí a štípou, někdy je může doprovázet i pocit pnutí nebo suché pokožky. Některé studie tvrdí, že pokud by byly do průzkumů zahrnuti i lidé, kteří trpí „pouhou“ suchostí pokožky a rychlou výměnou její horní vrstvy, byla by seboreou postižena více než polovina populace.
Seborea v obličeji – proč se vyskytuje právě zde?
Vývody mazových žláz najdeme bez výjimky po celém těle, to včetně dlaní a chodidel. Místa s největší koncentrací a tím pádem i největší intenzitou vylučování kožního mazu (lat. sebum) najdeme na obličeji, zádech a přední straně hrudníku.
Mazové žlázy jsou velmi aktivní v prvních měsících života, snaží se ochránit citlivou kůži děťátka před agresivními vnějšími vlivy (kolonizace nepřátelskými bakteriemi, UV záření, poškození chemikáliemi apod.), s postupem času však dochází k jejich útlumu.
Než však k tomuto procesu dojde, může zvýšená tvorba mazu zapříčinit vznik seboroické dermatitidy, jíž můžeme u novorozenců a kojenců do tří měsíců najít až u 10% dětí.
Intenzita výskytu je různá. zatímco některé děti se potýkají se zánětlivými ložisky jen na malém kousku kůže, u jiných jsou postiženy i velmi rozsáhlé plochy a léčba tohoto stavu může trvat i několik měsíců až let.
Seborea ve vlasech nezůstává
Při pozdní nebo nedostatečné léčbě se mohou nepříjemně žlutohnědé šupinky rozšířit i do obočí, na oční víčka, kořen nosu nebo krk. Objevit se může i mokvání a tvorbě obtížných strupů.
Seborea léčba
Dobrou zprávou je, že u nejmenších pacientů projevy onemocnění často vymizí spontánně, seborea u dospělých však vyžaduje mnohem důkladnější péči. Ukážeme vám rozdíly v obou přístupech.
Seborea léčba u kojenců – léčba
I když není na miminko postižené seboreou pěkný pohled, závažnější důsledky toto onemocnění nemívá. Jen zřídkakdy se vyvine v závažnější formu, takže na rodičích leží pouze šetrné odstranění nepříjemných stroupků.
Seborea a padání vlasů
I když seborea může míz zpočátku vliv na zhoršený růst vlasů a vypadávání, při dobré péči v žádném případě nepůjde o trvalý jev. Základem je užití co nejšetrnějších lokálně působících přípravků. Obvykle je doporučován dětský olejíček, kterým se stroupky potřou a následně opatrně vyčešou z hlavičky. Vždy jen lehce a bez použití síly. Proceduru je možné opakovat každý den až do úplného vymizení šupin.
Seborea u dětí závažná forma
Jestliže onemocnění ani po několika týdnech neustupuje, mokvá, vykazuje známky infekce nebo se dokonce mění v krvavé rány, je nutné nasadit účinnější léčbu. Ta může zahrnovat:
- kortikosteroidy
- ichtylovou mast
- antimykotické šampóny
Tipy pro rodiče dětí všeho věku
Seborea není vázaná jen na kojenecký věk, objevit se může kdykoliv. A jak pomoci dítěti, které začne zmíněnými projevy trpět? Chcete-li urychlit hojení kůže a podpořit účinnost léčivých lokálně nanášených přípravků, můžete vyzkoušet např.:
- zvýšení příjmu vitamínu D v běžném jídelníčku
- zlepšit působení speciálního šamponů tím, že ho necháte na pokožce působit 10 minut, a teprve poté opláchnete
- užívání vitamínu B ihned po ránu
- užívání antioxidačních doplňků obsahujících alespoň 50 mg zinku
- přímo na postižených místech může také pomoci směs oleje z cedrového dřeva (3 lžičky) a libovolného rostlinného oleje vysoké kvality (2 lžičky)
Seborea léčba u dospělých
Jestliže na sobě začnete pozorovat suchá a svědivá místa na obličeji v tzv. seboroických oblastech, která se velmi brzy začnou olupovat nebo červenat, je velmi pravděpodobné, že i vás navštívila seborea.
Seborea příznaky aneb co jsou seboroické oblasti
Jde o místa s vysokou koncentrací mazových žláz – obvykle obočí, čelo, brada nebo tzv. nazolabiální rýhy (prostor mezi horním rtem a nosem).
Stejně příznaky lze pozorovat i na vlasaté části hlavy, kde však seborea často připomíná lupy. Při pozorném průzkumu však lze odhalit, že je kůže v těchto místech mírně napuchlá, zarudlá nebo naopak zbarvená dožluta. Lupy jsou mastné, a mohou mít i podobu malých kuliček jakoby přilepených ke kořeni vlasu.
Šampon na seboreu – jak vybrat ten správný?
Místa, postižená seboreu, bývají velmi často infikována kvasinkami. Jejich výměšky a aktivita na již tak poškozené kůži tak celý problém zhoršují. A právě zde se hodí čistící přísady šampónů a pěnivých gelů. Doporučujeme především šampóny s vysokým obsahem přírodních složek, které je možné díky optimálnímu Ph použít i pro ošetření pokožky na obličeji, a celá nezbytná procedura v koupelně se tak smrskne na absolutní minimum.
Správné použití šamponu při léčbě seborei
Zpočátku je nutné používat zvolenu kosmetiku častěji – alespoň 2x do týdne. Omývají se postižená místa, včetně čela apod. Vždy se vyvarujte zasažení očí! Jakmile nejhorší fáze potíží ustoupí, postačí ošetřování pouze 1x a týden, později dokonce 1x za dva týdny.
A jaké osvědčené přípravky na našem trhu najdete? Našli jsme pro vás ty nejlepší, běžně dostupné v lékárnách!
Konopný šampon seborea
Léčebné účinky konopí patří v poslední době k hodně diskutovaným. Cutis Help konopný šampon kombinuje přednosti kvalitního konopného oleje a síry. Poskytuje přirozenou pokožku o vlasovou pokožku se speciálními potřebami. Pečuje rovněž o krásu vašich vlasů. Velmi jemně odstraňuje nečistoty, regeneruje kůži a vyhlazuje ji.
Jak používat: Použijte jemnou masáž a pokryjte šampónem všechna problematická místa. Nechte působit cca 10 minut a poté opláchněte.
Capillus šampon seborea
Výhod unikátní receptury konopného oleje využívá i Capillus šampon seborea, kombinuje je však navíc s antibakteriálními účinky hřebíčku, grepového semínka a solí z Mrtvého moře. Hodí se i pro citlivou nebo atopickou pokožku se sklonem k šupinatění či lupénce. Nedráždí, nevysušuje ani nezanechává nepříjemný pocit.
Jak používat: Naneste na vlhkou pokožku hlavy jemnou masáží, nechce působit po dobu maximálně pěti minut a opláchněte.
Seborea Bioderma
Francouzská značka Bioderma přistupuje k problémy Seborei trochu jinak. Místo šampónu nabízí čisticí krém Bioderma Abcderm Baby Squam krém.
Mohou ho užívat dospělí i batolata, a to na všech místech postižených seboreu včetně obličeje.
Jak používat: nanášíme na mokrou pokožku jednou nebo víckrát za den, necháme chvíli působit,a poté důkladně opláchneme. Nakonec postižená místa jemně osušte „oťukáváním ručníkem.“
Vybrali jste si z našich tipů proti seborei nebo máte nějaká vlastní? Napište nám do diskuze!