Seborea

Seborea

Ani obyčejné lupy ani neškodná vyrážka – seborea může připomínat obojí, ale dokáže být mnohem zákeřnější. Podle nejodvážnějších odhadů trpí některou její formou až 50% středoevropské populace. Rozhodně ji proto nelze brát na lehkou váhu…

Co je seborea?

Seborea, seborrhoe nebo také seboroická dermatitida – to všechno jsou označení pro nepříjemné zánětlivé onemocnění, způsobené obvykle kvasinkou infekcí. Obvykle to správné slovo, protože seborea je řazena mezi tzv. epiopatogenézy. Jinými slovy jde o onemocnění, jehož původ jsme zatím dokázali odhalit pouze částečně. Přesný mechanismus vzniku není známý, a to tím spíše, že seborea postihuje osoby bez rozdílu pohlaví a věku, byť častěji s ní trpí muži a kojenci.

Seborea u dospělých

Zjednodušeně lze toto onemocnění popsat jako nadměrnou tvorbu kožního mazu nebo také šupinatění pokožky na části hlavy porostlé vlasy, a to bez zjevných příznaků zánětu.

Seborea u kojenců

U nejmenších dětí se nejčastěji projevuje jako mastné šupiny nažloutlé barvy na hlavě, jež jsou pevně přichycené na kůži (anglicky cradle cap). Vyskytnout se mohou i v namáhaných záhybech kůže – typicky v podpaží nebo okolo pupíku, kde mohou mokvat a působit nepříjemné bolesti.

Ložiska seborey obvykle svědí a štípou, někdy je může doprovázet i pocit pnutí nebo suché pokožky. Některé studie tvrdí, že pokud by byly do průzkumů zahrnuti i lidé, kteří trpí „pouhou“ suchostí pokožky a rychlou výměnou její horní vrstvy, byla by seboreou postižena více než polovina populace.

Seborea v obličeji – proč se vyskytuje právě zde?

Vývody mazových žláz najdeme bez výjimky po celém těle, to včetně dlaní a chodidel. Místa s největší koncentrací a tím pádem i největší intenzitou vylučování kožního mazu (lat. sebum) najdeme na obličeji, zádech a přední straně hrudníku.

Souvislosti:
Právě tato skutečnost má za následek potíže s aknózní pletí v pubertálním věku, jež však často přetrvají až do dospělosti.

Mazové žlázy jsou velmi aktivní v prvních měsících života, snaží se ochránit citlivou kůži děťátka před agresivními vnějšími vlivy (kolonizace nepřátelskými bakteriemi, UV záření, poškození chemikáliemi apod.), s postupem času však dochází k jejich útlumu.

Než však k tomuto procesu dojde, může zvýšená tvorba mazu zapříčinit vznik seboroické dermatitidy, jíž můžeme u novorozenců a kojenců do tří měsíců najít až u 10% dětí.

Měli byste vědět:
Častý mýtus tvrdí, že seboreou trpí jen děti krmené umělou výživou. Není to pravd. Bohužel protilátky obsažené v mateřském mléce před touto nemocí miminko ochránit nedokáží.

Intenzita výskytu je různá. zatímco některé děti se potýkají se zánětlivými ložisky jen na malém kousku kůže, u jiných jsou postiženy i velmi rozsáhlé plochy a léčba tohoto stavu může trvat i několik měsíců až let.

Seborea

Seborea ve vlasech nezůstává

Při pozdní nebo nedostatečné léčbě se mohou nepříjemně žlutohnědé šupinky rozšířit i do obočí, na oční víčka, kořen nosu nebo krk. Objevit se může i mokvání a tvorbě obtížných strupů.

Tip od pediatra:
Miminku je třeba za každou cenu zabránit v drásaní postižených míst. Pokud nepomohou krémy s protisvědivou složkou, možná budete muset sáhnout i tenkým bavlněným rukavičkám a nezapomínat na pravidelné stříhání nehtíků.

Seborea léčba

Dobrou zprávou je, že u nejmenších pacientů projevy onemocnění často vymizí spontánně, seborea u dospělých však vyžaduje mnohem důkladnější péči. Ukážeme vám rozdíly v obou přístupech.

Seborea léčba u kojenců – léčba

I když není na miminko postižené seboreou pěkný pohled, závažnější důsledky toto onemocnění nemívá. Jen zřídkakdy se vyvine v závažnější formu, takže na rodičích leží pouze šetrné odstranění nepříjemných stroupků.

Seborea a padání vlasů

V oblastech s velmi silnou krustou strupů je možné místo oleje aplikovat roztok 5% kyseliny salicylové. Recept na ni vám vydá každý pediatr.

I když seborea může míz zpočátku vliv na zhoršený růst vlasů a vypadávání, při dobré péči v žádném případě nepůjde o trvalý jev. Základem je užití co nejšetrnějších lokálně působících přípravků. Obvykle je doporučován dětský olejíček, kterým se stroupky potřou a následně opatrně vyčešou z hlavičky. Vždy jen lehce a bez použití síly. Proceduru je možné opakovat každý den až do úplného vymizení šupin.

Seborea u dětí závažná forma

Jestliže onemocnění ani po několika týdnech neustupuje, mokvá, vykazuje známky infekce nebo se dokonce mění v krvavé rány, je nutné nasadit účinnější léčbu. Ta může zahrnovat:

  • kortikosteroidy
  • ichtylovou mast
  • antimykotické šampóny
O vhodném přípravku musí vždy rozhodnout pediatr. Seboreu je totiž možné snadno zaměnit např. s atopickou dermatitidu, která vyžaduje úplně jiný přístup!

Tipy pro rodiče dětí všeho věku

Seborea není vázaná jen na kojenecký věk, objevit se může kdykoliv. A jak pomoci dítěti, které začne zmíněnými projevy trpět? Chcete-li urychlit hojení kůže a podpořit účinnost léčivých lokálně nanášených přípravků, můžete vyzkoušet např.:

  • zvýšení příjmu vitamínu D v běžném jídelníčku
  • zlepšit působení speciálního šamponů tím, že ho necháte na pokožce působit 10 minut, a teprve poté opláchnete
  • užívání vitamínu B ihned po ránu
  • užívání antioxidačních doplňků obsahujících alespoň 50 mg zinku
  • přímo na postižených místech může také pomoci směs oleje z cedrového dřeva (3 lžičky) a libovolného rostlinného oleje vysoké kvality (2 lžičky)
Tyto tipy mohou vyzkoušet i dospělí. Vždy však jde výhradně o podpůrný prostředek, který pouze doplňuje léčbu stanovenu lékařem! V každém případě je základem úspěchu vyřazení kosmetiky chemického původu nebo té, obsahující dráždivé látky (např. i tolik oblíbený heřmánek).

Seborea léčba u dospělých

Jestliže na sobě začnete pozorovat suchá a svědivá místa na obličeji v tzv. seboroických oblastech, která se velmi brzy začnou olupovat nebo červenat, je velmi pravděpodobné, že i vás navštívila seborea.

Seborea

Seborea příznaky aneb co jsou seboroické oblasti

Seborea se častěji objevuje v zimních měsících, během teplého období roku jsou její příznaky naopak na ústupu.

Jde o místa s vysokou koncentrací mazových žláz – obvykle obočí, čelo, brada nebo tzv. nazolabiální rýhy (prostor mezi horním rtem a nosem).

Stejně příznaky lze pozorovat i na vlasaté části hlavy, kde však seborea často připomíná lupy. Při pozorném průzkumu však lze odhalit, že je kůže v těchto místech mírně napuchlá, zarudlá nebo naopak zbarvená dožluta. Lupy jsou mastné, a mohou mít i podobu malých kuliček jakoby přilepených ke kořeni vlasu.

Šampon na seboreu – jak vybrat ten správný?

Místa, postižená seboreu, bývají velmi často infikována kvasinkami. Jejich výměšky a aktivita na již tak poškozené kůži tak celý problém zhoršují. A právě zde se hodí čistící přísady šampónů a pěnivých gelů. Doporučujeme především šampóny s vysokým obsahem přírodních složek, které je možné díky optimálnímu Ph použít i pro ošetření pokožky na obličeji, a celá nezbytná procedura v koupelně se tak smrskne na absolutní minimum.

Správné použití šamponu při léčbě seborei

Zpočátku je nutné používat zvolenu kosmetiku častěji – alespoň 2x do týdne. Omývají se postižená místa, včetně čela apod. Vždy se vyvarujte zasažení očí! Jakmile nejhorší fáze potíží ustoupí, postačí ošetřování pouze 1x a týden, později dokonce 1x za dva týdny.

A jaké osvědčené přípravky na našem trhu najdete? Našli jsme pro vás ty nejlepší, běžně dostupné v lékárnách!

Konopný šampon seborea

Léčebné účinky konopí patří v poslední době k hodně diskutovaným. Cutis Help konopný šampon kombinuje přednosti kvalitního konopného oleje a síry. Poskytuje přirozenou pokožku o vlasovou pokožku se speciálními potřebami. Pečuje rovněž o krásu vašich vlasů. Velmi jemně odstraňuje nečistoty, regeneruje kůži a vyhlazuje ji.

Jak používat: Použijte jemnou masáž a pokryjte šampónem všechna problematická místa. Nechte působit cca 10 minut a poté opláchněte.

Seborea

Capillus šampon seborea

Výhod unikátní receptury konopného oleje využívá i Capillus šampon seborea, kombinuje je však navíc s antibakteriálními účinky hřebíčku, grepového semínka a solí z Mrtvého moře. Hodí se i pro citlivou nebo atopickou pokožku se sklonem k šupinatění či lupénce. Nedráždí, nevysušuje ani nezanechává nepříjemný pocit.

Jak používat: Naneste na vlhkou pokožku hlavy jemnou masáží, nechce působit po dobu maximálně pěti minut a opláchněte.

Náš tip:
Šampón je poměrně řídký a pění jen minimálně, často ho tedy zbytečně nanášíme více, než je třeba. Nám se osvědčilo omýt vlasy nejdříve jiným přírodním šamponem, a teprve pot aplikovat CANNADERM Capillus Šampon seborea. Výsledky jsou lepší a nespotřebujete tolik drahé kosmetiky.

Seborea Bioderma

Francouzská značka Bioderma přistupuje k problémy Seborei trochu jinak. Místo šampónu nabízí čisticí krém Bioderma Abcderm Baby Squam krém.

Mohou ho užívat dospělí i batolata, a to na všech místech postižených seboreu včetně obličeje.

 

Jak používat: nanášíme na mokrou pokožku jednou nebo víckrát za den, necháme chvíli působit,a poté důkladně opláchneme. Nakonec postižená místa jemně osušte „oťukáváním ručníkem.“

Náš tip:
Čistící gel Bioderma lze použít i jako šikovnou pěnu na holení. Oceňujeme ji zvláště v oblasti podpaží nebo citlivých místech stehen.

Vybrali jste si z našich tipů proti seborei nebo máte nějaká vlastní? Napište nám do diskuze!

Podobné příspěvky