Bolest palce u nohy

Bolest palce u nohy

Jde o bolest, která umí být velmi nepříjemná. A to tím spíše, že bolest palce u nohy nemá jen jednu jedinou a přesně stanovenou příčinu. Jak se tedy s touto potíží popasovat s maximální úspěšností a na co se při jejím řešení zaměřit?

Především se snažte celý problém vnímat komplexně. Palec může být jen symbolickým „vyústěním“ jiného problému, vzniklého uvnitř těla. Samotný palec tedy může bolet spíše zprostředkovaně (podobně, jako když nám při bolesti zad „střílí“ až do kyčlí).

Bolest palce u nohy a její nejčastější příčina

Bolesti palce u nohy se zpravidla pomalu zhoršují.

Navštívíme-li s problémem ortopeda, pak dojde nejčastěji k odhalení destrukce chrupavky, která kryje kloub na palci. Ve hře hře je tedy přímý kontakt kostí a tření jejich okrajů, což je právě příčinou onoho bolestivého stavu.

Pokud trpíte právě těmito potížemi, budou se vaše bolesti stále zhoršovat. Určitě tedy nečekejte několik týdnů nebo dokonce měsíců na to, zda přece jen samy neodezní. Není to pravděpodobné a vaše podlomené zdraví by se tak jen zhoršilo.

Bolest palce u nohy

Měli byste vědět:
Mezi rizikové faktory tohoto problému patří deformita prstů, známá jako vybočený palec. Další možností je i artróza kloubu, nacházejícího se mezi prstem a článkem palce. Toto onemocnění známe také jako ztuhlý palec.

K onemocnění můžete být také více náchylní – to v případě, že si vás palec v minulosti prošel opakovanými mikrotraumaty, např. v podobě zlomení sezamských kůstek. Potíže budou mít i ženy, které své nohy často utlačovaly v botách na vysokých podpatcích nebo v lodičkách či kozačkách s výrazně zúženou špičkou.

Jak se bolest palce u nohy léčí

Léčba může být konzervativní i chirurgická.

Jakmile lékař stanoví diagnózu, přistoupí k léčbě. Ať už se vás týká kterýkoli z výše zmíněných stavů, dostanete na výběr několik možností léčby.

.

  • Konzervativní léčba pracuje s úpravou zátěže a podporou chodidla prostřednictvím ortopedických pomůcek.
  • Operativně léčba může pomoci zachovat pohyblivost, ovšem leckdy dokáže „pouze“ zbavit pacienta bolestivosti.
Jestliže konzervativní léčba nezabere, bývá přistupováno k operaci. V tom lepším případě, kdy ještě není chrupavka palce u nohy zcela zničená, dostanete na výběr z pestré palety možností, které umožní zachovat pohyblivost i funkci palce u nohy. K mání je vše – od drobných zákroků v ambulantním provedení až po rozsáhlou operaci. Měli byste dbát na to, co vám doporučí lékař.

Ovšem jestliže jste k dobrovolníkovi dorazili pozdě a chrupavka je již zcela zničená, je jedinou možností operativní znehybnění palce. Bolesti vás sice zbaví, budete si však muset zvykat na nepohyblivou část nohy. Záleží jen na vás, zda vám taková úleva bude vyhovovat nebo ne.

Měli byste vědět:
Bolestí palce u nohy se může projevovat i obávaná dna. Zjistě, zda je to právě váš případ v článku Dna příznaky. Při dně dochází ke vzniku nahromadění drobných krystalků kyseliny močové přímo uvnitř kloubu. Pomáhá úprava stravy, a to vždy doživotní.

Další příčiny bolesti nohou

Nejčastěji nás nohy rozbolí po nějakém traumatu (fyzická námaha, ale i zranění). Příčinou ovšem může být i zánět nebo třeba cévní příčiny. Podívejte se na specifika jednotlivých typů bolestí nohou.

Bolest nohou v klidu

Rozlišujeme infekční i neinfekční záněty, které mohou bolesti nohou způsobit.

Trauma je zdaleka nejčačtější příčinou nejenom pro bolest palce u nohy. Pokud jste se někde udeřili, upadli, případně to přehnali s tréninkem v posilovně, pak je všechno jasné.

Ovšem třeba infekční stavy už tak jednoduché nebývají. Poranění zrezlým hřebíkem, kousnutí od hmyzu, hnisavý zánět u zarostlého nehtu – to vše může bolesti nohou způsobit. Noha bývá také zarudlá a oteklá. V takovém případě rozhodně doporučujeme návštěvu lékaře.

Vaše potíže však mohou spočívat i v tzv. neinfekčních zánětech. Jde například o revmatický zánět kloubů nebo palce, známý také jako artritida. Ta nepostihuje jen klouby na nohou, často se však právě tady projevuje jak první. Dochází k zánětu obalů svalů a to zejména u plosek nohou.

Bolest palce u nohy

Měli byste vědět:
Prvotní ložisko bolesti při artritidě se zpravidla u nohou lokalizuje pod patou.

Zpozornět byste měli také v případě, že máte diagnostikovány tzv. ploché nohy. Není-li totiž dostatečně vyvinuta klenba, dochází v takovém případě k utlačování měkkých tkání v chodidlech . Máme na mysli zejména cévy a nervy. A to samo o sobě může způsobit bolesti. Může jít rovněž o prvotní spouštěcí faktor artrózy.

Bolest palce u nohy – cévní příčiny

Nohy vás mohou ovšem bolet i kvůli špatnému životnímu stylu. Nepřekvapí tak, že bolest palce u nohy často trápí například kuřáky nebo diabetiky. Špatný stav cév způsobuje nedostatečné prokrvení nohou, což časem může kromě bolesti vést i ke vzniku vředů a vřídků, jež se jen obtížně léčí.

Měli byste vědět:
Nedostatečnému prokrvení nohou se odborně říká ischemie.

Bolest nohou v noci

Přepadají vás v noci nepříjemné křeče a bolesti? Možná právě kvůli tomu nemůžete spát. Noční křeče v lýtkách, vystřelující do zbytku těla, mívají často původ v nedostatečném zásobení organismu hořčíkem. Naordinujte si tedy před spaním vhodný doplněk stravy a počkejte zda se stav do týdne neupraví. Pokud ne, vyhledejte lékaře.

Jak se bolesti nohou léčí

Vždy je nutné stanovit příčinu, což není možné bez odborného lékařského vyšetření. Obvykle bývá jako první doporučován odpočinek, studené obklady a masáže. Pomoci může rovněž cvičení, případně i léky proti bolesti a předepsání vhodné obuvi. Obávaný chirurgický zákrok bývá obvykle až úplně posledním řešením.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *