Kuperóza

Kuperóza

Červená líčka byla dříve u žen považována za znamení dokonalého zdraví. Je-li však jejich výskyt trvalý, je to s největší pravděpodobností kuperóza, se kterou je třeba bojovat. A to nejenom proto, že začervenalá kůže nevypadá příliš esteticky…

Jestliže vás toto onemocnění navštívilo, určitě se vám bude hodit základní seznam jeho příznaků, důvod vzniku a samozřejmě také doporučený postup při léčbě. Rudé tváře nebo jiná místa na obličeji totiž nemusí být trvalé.

Co je kuperóza

Kuperózu můžete znát také pod lékařským termínem rosacea nebo lidovým označením růžovka.

 Kuperóza je onemocnění způsobené náhlými poruchami v procesu mikrocirkulace krve, obvykle způsobenými přílišnou křehkostí, deformací nebo silnou dilatací nejmenších cév.  Mezi její charakteristické projevy patří rozšířené žilky nebo jakési „hvězdy na kůži“, které po několika dnech nemizí, ale naopak se často rozšiřují do blízkého okolí.

Neléčená kuperóza vede k předčasnému stárnutí pleti, jejímu trvalému zarudnutí a zašednutí vzdálenějšího okolí, které není dostatečně vyživováno a zásobeno krví. Viditelná mřížka se objevuje častěji u žen než u mužů, ovšem kuperózou trpí obě pohlaví přibližně stejně. Nejčastěji se poprvé objevuje ve věku od 30 do 35 let, ale v posledních letech byl pozorován její výskyt i u lidí mladších 25 letech.

Kuperóza

Odkud se bere kuperóza?

  • Genetika – trpí-li kuperózou vaši blízcí, je u vás onemocnění pravděpodobnější.
  • Autoimunitní důvody – kuperóza může doprovázet i výskyt některých autoimunitních onemocnění, jako například lupus, sklerodermie nebo revmatismus.
  • Stres – rychlý nárůst tlaku ve vypjatých situacích může vést k deformaci slabých cév a vzniku charakteristických hvězd.
  • Ultrafialové záření – poškozuje cévy a zvyšuje jejich náchylnost ke kuperóze.
  • Opakující se náhlé změny teploty – mohou mít negativní vliv zejména na citlivou pokožku. Nebezpečná je zejména sauna, spojená s pozdějším náhlým ochlazením.
  • Sklerotické změny – objevují se v důsledku ucpání cév a kapilár cholesterolovými pláty. Kuperóza je pak důsledkem několikanásobně vyššího krevního tlaku v cévách, který jejich stěny nevydrží a dojde k jejich deformaci nebo kolapsu
  • Nadměrná konzumace alkoholu – může navodit nežádoucí vazodilatační aktivitu, která vyvíjí silný tlak na naše cévy. Podobné účinky má i nadměrný příjem kofeinu.
  • Kouření – i nikotin narušuje fungování oběhového systému a rychle zhoršuje stav citlivé kůže.

Rozlišujeme celkem tři stupně kuperózy

Stejně jako ostatní onemocnění má i kuperóza svou vlastní odbornou klasifikaci. Onemocnění je rozděleno celkem do tří stupňů podle závažnosti stavu.

1První stadium kuperózy charakterizuje lokálními zarudnutí na tvářích, bradě a postranních částech nosu. Kůže v tak někdy začíná odlupovat. Zčervenání přichází náhle, na postižených místech se zvyšuje citlivost pokožky, může se dostavit pocit svědění nebo dokonce tepla. Červená oblast zpravidla zmizí během několika minut případně hodin.

2Druhé stadium tohoto onemocnění se vyznačuje přetrvávajícím příznaky prvního stadia, dále pak výskytem pigmentace, viditelné cévní sítě (mřížky a hvězdy na kůži) a tzv. teleangiektezie (odborný výraz pro přetrvávající rozšíření kapilár a malých cév).

3A konečně třetí stadium se prozradí výskytem přetrvávající dermatózy (výrazným poškozením kůže na obličeji). Právě on způsobuje její rychlé stárnutí. Barva kůže se změní na šedavou. Nejde však o náhlou změnu, ke zhoršení stavu může dojít i za třicet let od výskytu prvních příznaků.

Kuperóza léčba – aneb jak se starat o pokožku náchylnou ke kuperóze?

První etapou péče je očištění. Charakteristickým rysem kůže postižené kuperózou je těžká dehydratace, takže se rozhodně vyhněte např. mýdlu. Zničí vrchní ochrannou vrstvu tvořenou tukovými molekulami. Reakce kůže se projeví okamžitě, je šupinatá, stažená a odlupuje se. Žádoucí je naopak použití šetrných prostředků bez mýdla nebo speciálního oleje (mléka), který rovněž hydratuje a vyživuje pokožku.

Druhou fází péče je posílení ochranné bariéry kůže. Vhodné tonikum lze aplikovat jak tamponkem, tak prsty. Jeho hlavním úkolem je omytí zbytků čisticích prostředků a příprava pokožky na aplikaci výživného a hydratačního krému.

Měli byste vědět:
Zvolený výrobek by neměl obsahovat barviva a aromata. Tonikum pro mastnou pleť s alkoholem nebo kyselinou není vhodné. Tato fáze je důležitá, nepřeskakujte ji, protože několikanásobně zvyšuje účinnost celkové péče.

Kuperóza kosmetika – jak by měla vypadat?

Fáze třetí – výživa a hydratace. Tato etapa je obzvláště důležitá pro zachování estetického vzhledu. Použijte krém s filmotvornými vlastnostmi, vitamíny ze skupiny C, K a E (používané k posílení cévní sítě) nebo s kyselinou linolovou. Nanášejte vybraný výrobek nejméně dvakrát denně. V létě preferujte krémy a kosmetiku s ochranným faktorem nejméně SPF 15 (stupeň ochrany proti ultrafialovému záření).

Dalším důležitým krokem je odstranění odumřelých buněk a boj proti odlupování kůže. Tuto fázi opakujeme 2-3x týdně. Ideální jsou masky z bílého jílu nebo jeho přídavkem, aplikované na 3-5 minut (ne déle).

Krém na kuperózu – H3

 A jak vybrat vhodnou kosmetiku pro léčbu kuperózy?  Základem jsou kvalitní krémy, které pomohou se symptomy i léčbou naráz. Velmi dobré přípravky najdeme například pod značkami:

  • Bioderma
  • Dr.belter
  • Hildegard Braukmann
  • Placentor
  • SynCare
  • ISIS Pharma

Kuperóza a alopecie – co mají společného?

Bohužel vás nepotěšíme. Pokud se u vás vyvinula alopecie, a to v jakékoliv formě, můžete být více ohroženi i nepříjemným zarudnutím kůže v podobě kuperózy. O to více se tedy vyplácí sledovat svůj aktuální zdravotní stav. Více se můžete dočíst ve španělské lékařské studii A Cross-sectional Study of Rosacea and Risk Factors in Women with Frontal Fibrosing Alopecia.

Profesionální péče při kuperóze

Kůže trpící kuperózou je velmi citlivá. Může trpět na vyrážky a záněty, a právě tomu je třeba účinně předcházet. Jedním z postupů, které se pro tuto situaci doporučují, je hluboké čištění. Parní lázeň (odpařování) a chemické a tvrdé mechanické peelingy jsou přísně zakázány. Tyto procedury poškozují pokožku do ještě větší hloubky.

A po čem tedy sáhnout? Je povoleno používat enzymatickou masku, která obsahuje biologicky aktivní látky. Ty jsou schopny otevřít póry v kůži a odstranit tak nečistoty a toxiny. Nakonec je možné přistoupit k jemné napářce s esenciálními oleji z levandule nebo šalvěje, jež se postarají o žádoucí hydrataci.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31408181

Aktualizováno 17. 8. 2019

Podobné příspěvky