Artróza

Artróza

Klouby používáme už od narození. Podrobujeme je intenzivním zátěžovým zkouškám, a často je ničíme i nesprávnými pohybovými nebo stravovacími návyky. Spolu s námi proto stárnou a opotřebovávají se. A jakmile nás začnou bolet, nenechá na sebe artróza dlouho čekat.

Artróza je onemocnění způsobené laicky řečeno přetěžováním kloubů. Mnohem výstižnější označení je ale osteoartróza, protože degenerativní změny jen zřídka zasahují pouze samotný kloub. Velmi rychle se šíří i do jeho okolí. Tento proces nelze zcela zvrátit, díky vhodné a účinné léčbě však může život člověka postiženého artrózou být skoro stejně kvalitní, jako u jeho zdravých vrstevníků.

Artróza

Toto onemocnění probíhá v záchvatech, kdy bolest přichází a zase mizí. Vše se zhoršuje při pohybu a námaze. Právě tato bolest nás většinou donutí navštívit odborníka – nejčastěji ortopeda. Vše začíná už okolo 20. roku věku, okolo 50. roku věku však teprve zaznamenáme první problémy. Klouby tuhnou a při změně počasí mohou bolet a otékat. To ale ale teprve začátek.

Artróza

Artróza příznaky

Poškození chrupavky při artróze začíná nenápadně. Nemocný se cítí zcela zdráv. Nástup prvních příznaků může urychlit přetěžování kloubu (jednostranný sport, nadváha), ale i virové onemocnění, špatná strava a stres. Při artróze jsou obvykle postiženy kolena, záda, ramena a lokty, ale nevyhýbá se ani drobným kloubům na ruce a zápěstí. Výjimečně se pak objeví u v palcích na nohou. Nejdříve se bolest ozývá jen po větší námaze, s postupem času ale přestává být na tomto spouštěči závislá. Nemocný ji pociťuje i v době, kdy je zcela v klidu, často dokonce i okamžitě po probuzení!

Přichází také ztuhlost, při níž je nezbytné klouby rozhýbat. Poslední fází artrózy je opuchnutí. Je důsledkem vážného poškození chrupavky, která už nedokáže zabránit kostem při tření o sebe. Organismus se snaží zachránit co se dá a produkuje více kloubní tekutiny. V důsledku toho klouby otékají a bolí.

Artróza příčiny

Odpověď na otázku proč nás bolí klouby je velmi jednoduchá. Chrupavka působí v našem těle jako tlumič. Její hladký povrch umožňuje kloubům, aby se klouzavě a lehce ohýbaly, vysoká pružnost pak chrání celý pohybový aparát před nečekanými a tvrdými nárazy.

S přibývajícím věkem však chrupavka své jedinečné vlastnosti ztrácí. Mění se její složení (ubývá kolagen) a ztrácí svou pružnost a elasticitu. Ruku v ruce s tím jde i snižování kvality kloubního mazu, zaručujícího hladký pohyb všech částí tohoto složitého systému. Tento problém dále chrupavku poškozuje a degeneruje. Vzniká dominový efekt, protože na správné funkci chrupavky závisí i bezchybné fungování svalů, šlach a kostí. Klouby bolí stále více a více.

Artróza jak se diagnostikuje

Diagnostikování artrózy je komplexní proces. Lékař musí vzít v úvahu subjektivní potíže pacienta, zkontrolovat aktivní i pasivní pohyblivost všech kloubů a všímat si příznaků spojených s jejich pohybem. Následné snímkování rentgenem odhalí postavení kostí, ale i charakter kloubních štěrbin, nežádoucí výrůstky a poškození kostí, odkazující právě na artrózu.

Samotnou chrupavku toto vyšetření nezobrazí, její stav proto odborníci odhadují právě podle velikosti kloubní štěrbiny. Kvalitně vybavená pracoviště pak nabízejí i tzv. miniinvazivní vyšetření, jež díky kameře odhalí skutečný stav struktury chrupavky a pomůže lépe určit správný postup při léčbě. S tímto se ale setkáváme spíše v pokročilejší fázi onemocnění. Artróza zachycená v počátku se bez tohoto zákroku obejde.

Artróza

Artróza prstů na ruce

S touto diagnózou se více setkáváme u žen. K jeho vzniku dochází často před menopauzou, a to vlivem hormonálních změn v těle, které poslouží jako spouštěč. Jde o velmi bolestivé a život znepříjemňující onemocnění, které pacientky často vrhá do bludného kruhu depresí a špatných nálad, což nemoc ještě zhoršuje.

Nahromaděný stres je potřeba z těla účinně odstranit – např. oblíbenými koníčky, procházkou v přírodě apod., jinak se z něj stává doslova časovaná bomba. Čínská medicína pak přiřazuje bolesti jednotlivých prstů orgánové okruhy, jejichž léčba může napomoci rychlejšímu ústupu artrózy prstů na ruce.

PALEC: značí problémy v hlava, krční a bederní páteři, kostrči.

UKAZOVÁK: ukazuje na obtíže s játry, ledvinami a slinivkou.

PROSTŘEDNÍK: zdraví střev.

PRSTENÍK: ledviny a činnost srdce.

MALÍČEK: pohlavní orgány (děloha nebo prostata).

Artróza jak se léčí

V současnosti neexistuje postup, který by artrózu zcela vyléčil. Nedokážeme ani zpomalit degeneraci chrupavky. Můžeme však účinně potlačit projevy této nemoci – především bolest a tuhnutí kloubů.

První pomocí jsou různé protizánětlivé gely a krémy. Na zmírnění bolesti lékař doporučí analgetika (paracetamol), a také nesteroidní protizánětlivé léky (Diclofenac, Naproxen, Ibuprofen apod.). Tyto léky bolest účinně potlačí, jejich dlouhodobé užívání ale může vést k žaludečním potížím. Neměly by být užívány více, než je třeba.

Důležité je podpořit i obnovu chrupavky přípravky s chondroitinem, glukosaminem a kyselinou hyaluronovou. Pomoci může i kolagen, a to nejlépe živý kolagen s nepoškozenou šroubovicí, který se vstřebává mnohem lépe a rychleji než hydrolyzovaný nebo jinak upravený kolagen.

Horkou novinkou je pak léčba za pomoci pacientovy vlastní plazmy. Ta je obohacena o trombocyty a látky důležité pro růst chrupavky a vpravena do kloubního pouzdra. Pojišťovny ji ale nehradí a jedna dávka vyjde asi na 5 000 Kč a to bez záruky účinku.

Artróza

Artróza kolenního kloubu přírodní léčba

Léčbu artrózy můžeme vést i přes přírodní prostředky, kombinované s klasickými léky. Vše začíná úpravou stravy. Ta by měla být bohatá na Omega3 mastné kyseliny (mořské ryby) účinně bránící vytváření tzv. zánětlivých mediátorů, způsobujících otok a bolest.

Tradičním prostředkem lidové medicíny jsou kopřivové listy přikládané na postižené místo. Méně odvážní pacienti mohou užívat čaj z kopřivových listů (3 šálky denně). Účinné a o něco chutnější jsou i nejrůznější extrakty nebo čerstvé šťávy.

Součástí alternativní léčby by měl být i vhodný sport. Nemáme na mysli jízdu na kole, squash nebo třeba tolik oblíbený jogging, ale spíše aktivity pro klouby šetrné. Kromě speciálních cvičení na klouby je to především plavání.

Pomáhají i homeopatika:

Rhus toxicodendron D6 uvolňuje svaly v okolí postiženého kloubu (3x denně jedna tableta).

Ruta graveolens D6 dobře působí na bolesti vzniklé v důsledku ležení, stání nebo chladu (3x denně jedna tableta).

Ledum polucere je určený pro akutní artrózu. Dokáže účinně ulevovat od bolesti a uvolňovat zatuhnuté svaly. Užívá se deset kapek každou hodinu, dokud největší nápor nepoleví.