Top 5 nebezpečných bakterií
Nemoci

Top 5 nebezpečných bakterií

Bakterie jsou eukaryotní mikroorganismy a ač si to spousta lidí neuvědomuje, jsou všude kolem nás. Většina z nich není nijak nebezpečná, podílejí se na kvasných a hnilobných procesech, některé dokonce brání náš organismus. Pak je tu druhá skupina, kterou označujeme, jako bakterie patogenní. V našem článku jsem si pro vás přichystali top 5 bakterií, které jsou nebezpečné pro lidský organismus. 

Yersinia pestis

Že jste o této bakterii nikdy neslyšeli? A co mor? To už nejspíš každému z nás něco říká. A právě Y. pestis je jeho původcem. Mor se u nás již nevyskytuje, ale stále na něj můžeme narazit v Africe, Indii a Mongolsku. Zvířecím rezervoárem jsou potkani, krysy a volně žijící hlodavci, přenašečem je pak blecha morová. Pokud nedojde k léčbě moru, pak je úmrtnost až 70 %. Právě proto je Y. pestis řazena do potenciálních biologických zbraní.

Vibrio cholerae

Jak už název napovídá, tato bakterie je původcem cholery. Vyskytuje se ve vodním prostředí a s tím souvisí i její přenos na člověka, který je skrze kontaminovanou vodu či potravinu. U člověka pak dochází ke vzniku průjmů, následné dehydrataci a smrti, která nastane během několika hodin až dnů. V postižených oblastech je nezbytná konzumace pouze balené či převařené vody.

Top 5 nebezpečných bakterií

Salmonella typhi

O salmonele jste už jistě slyšel, pravděpodobně ve spojitosti s průjmy a konzumací syrového masa. S Typhi však není původce salmonelózy, nýbrž neméně nebezpečného břišního tyfu. Projevy toho onemocnění jsou horečka, bolest hlavy, růžové skvrny na břichu a oschlé sliznice. Naopak vůbec nedochází ke vzniku průjmů. K nákaze touto bakterií dojde kontaktem s již nakaženým člověkem nebo skrze potravinu a vodu. V této souvislosti je znám případ kuchařky, přezdívané Tyfová Mary, která postupně nakazila okolo padesáti osob.

Top 5 nebezpečných bakterií

Mycobacterium leprae

Podobně jako u V. cholerae, i zde můžeme odhadnout, jaké onemocnění tato bakterie způsobuje. Lepra (malomocenství) je onemocnění, postihující náš nervový systém. Způsobuje defekty kůže (vypadává obočí, nos se propadá) a končetin. Často však nedojde k plnému propuknutí nemoci, nebezpečná je hlavně Lepromatózní forma, která je vysoce nakažlivá.

Treponema pallidum poddruh pallidum

Treponema, jako bakterie pro většina z nás je velkou neznámou, ale onemocnění, které způsobuje, bude znát většina z vás. Syfilis je onemocnění přenosné zpravidla sexuálním kontaktem. Na počátku dojde ke vzniku tvrdého vředu a ke zvětšené lymfatických uzlin. S postupem času se objeví vyrážka na těle, hrbolky na kloubech a chřipkové příznaky. Tyto projevy po čase zmizí a nastává asymptomatické období, tedy období bezpříznakové. K reaktivaci dojde za několik let, kdy může dojít ke vzniku podkožních uzlů a k poškození srdečního a nervového systému.

Similar Posts