Latentní tetanie

Latentní tetanie je lékařský pojem, označující zvýšenou dráždivost nervového ústrojí vyvolanou poklesem hladiny ionisovaného vápníku v krvi. Projevuje se sklonem ke křečím, které mohou nezkušeného člověka snadno vyděsit.

Latentní tetanie

V neurologii se často setkáváme s pojmenováním tetanický syndrom nebo jednoduše tetanie. Zvýšená nervosvalová dráždivost se projevuje na periferní i centrální úrovni. Pokud tedy často trpíte na křeče na konkrétním místě v těle, o tetanii se pravděpodobně nejedná. Naopak sklon ke křečím na různých místech už může být spolehlivým vodícím příznakem.

Dobré vědět: t
Tetanie se často zaměňuje s obyčejným tetanem. To je ale chyba. Tetanus je onemocnění způsobené bakteriemi Clostridium tetani produkující škodlivý toxin. Jde o mnohem závažnější stav.

Latentní tetanie

Latentní tetanie příznaky

Poprvé na sebe obvykle tetanie upozorní záchvatem. Na první pohled tento stav vypadá velmi dramaticky, k ohrožení života při něm ale nedochází. Nemocný obvykle pociťuje tyto příznaky:

  • pocit vnitřního napětí
  • problémy s dýcháním – jakoby na hrudníku ležel těžký kámen
  • zrychlené dýchání
  • brnění jazyka a koncových částí rukou
  • slabost v končetinách
  • suchost v ústech (xerostomie)
  • noční křeče lýtek (crampi)
  • stažení a bolestivost v okolí žaludku
  • bolesti hlavy
  • bolesti u srdce nezávislé na fyzické aktivitě
Záchvat obvykle trvá několik minut, ale nejsou vzácné ani více než dvouhodinové nepříjemné stavy. Obvykle celou situaci zhoršuje pacient povrchním mělkým dýcháním, které vede k tzv. respirační alkalóze a dalšímu úbytku vápníku z tkání.

V první fázi může být latentní tetanie zaměnitelná se záchvatem epilepsie. Pacient si ale své potíže po celou dobu uvědomuje. Není-li poskytnuta pomoc, může dojít i k přechodné ztrátě vědomí.

Měli byste vědět:
Kromě latentní tetanie rozeznáváme také tetanii manifestní. K té se váže celá řada specifických příznaků v čele s tzv. porodnickou rukou, rybími ústy a karpopedální spasmou (křečovité ohnutí zápěstí a natažení nohou).

Latentní tetanie a změny chování

Dostavit se mohou také tzv. neurastenické příznaky. Postižený špatně spí, je unavený a podrážděný. Nemůže se soustředit a je citlivý na světlo a hluk. Diagnózu může díky tomu spolehlivě potvrdit nebo vyvrátit vyšetření EMG spolu s biochemickým vyšetřením hladiny Mg v krvi.

Zároveň tyto příznaky ale způsobují problémy. Pacient je často odeslán na zcela nesouvisející vyšetření a postupně absolvuje kolečko v interních, neurologických a psychiatrických ambulancích, než je definitivně potvrzena latentní tetanie. Může jít i o dobu několika let, během nichž se uvedené příznaky stále zhoršují. Po zavedení správné léčby ale naopak velmi rychle ustupují.

Latentní tetanie

Latentní tetanie léčba

Latentní tetanii nelze vyléčit, lze ji pouze s úspěchem potlačit tak, že bude do konce života bezpříznaková. Je to stejné jako např. s cukrovkou nebo celiakií. Základní léčbou je dodání chybějící hořčíku, který je nezbytný pro správné metabolisování vápníku do tkání.

Rozhodně bychom neměli s touto samoléčbou začínat na vlastní pěst. Důležitým, předpokladem správného postupu je stanovení hladiny hořčíku v těle, od něhož bude odvozena optimální dávka. Krevní testy nemusí být úplně přesně, v tomto případě je mnohem spolehlivější analýza prvků ve vlasech. Ta může prozradit i další problémy včetně minerálů, jež je třeba také doplnit.

Měli byste vědět:
Protože projevy latentní tetanie obvykle zhoršuje stres, musí být léčba souborem režimových opatření a doplnění těch správných látek. Pacient se musí naučit relaxovat a vypořádávat se se stresem. Pomáhá pozitivní přístup k životu i volba méně náročného zaměstnání.

Doplňujeme také hořčík a to nejlépe v kombinaci s vápníkem. Doplňkové suplementy užíváme buď ráno před 8. hodinou nebo večer těsně před spaním (po 21. hodině). Mnoho nemocných s latentní tetanií musí přistoupit k úpravě životního rytmu. Nemohou např. pracovat na směny nebo po nocích.

Co byste měli vědět o doplňování hořčíku

Podávání hořčíku ať už nitrožilní nebo perorální cestou je jednou známou účinnou léčbou latentní tetanie. Naše trávení však není na tak velké dávky magnezia uzpůsobené a může reagovat úpornými průjmy do hodiny po požití. Hořčík podpoří peristaltiku střev, nejde tedy o nežádoucí jev, který by musel nutně vést k přerušení léčby. Jsou-li tyto projevy neúnosné i po týdnu, je možné přistoupit k podávání léčivých dávek po jídle. To potíže zmírní, zároveň však dojde k horšímu vstřebávání minerálů.

Latentní tetanie a bolesti hlavy – jak si účinné pomoci domácími prostředky?

V souvislosti s léčbou latentní tetanie bývají tyto obtíže zpravidla spíše přehlíženy. Mnohdy ani není možné nasadit dostatečně účinné léky, protože hrozí nebezpečné vzájemné ovlivňování s jinými léčivy. A co tedy dělat? Vsaďte na některé z domácích způsobů léčby bolesti hlavy.

Akupresura na bolest hlavy při latentní tetanii

Nemusíte chodit za odborníkem, základní aplikaci zvládnete i sami. Jednotlivá místa (přesně definovaná) by měla být stisknuta přibližně dvacetkrát v časovém úseku dvou minut. Tento zacílený tlak zvyšuje produkci endorfinů, což snižuje pocit bolesti. A jak na to? Stiskněte jednotlivé akupresurní body v tomto pořadí:

  • bod na středu mezi obočím
  • místo mezi palcem a ukazováčkem střídavě na obou rukou
  • místo těsně nad vlasovou linií uprostřed zátylku
  • bod na chodidle uprostřed mezi palcem a druhým prstem (opět opakujte na obou nohou)
Bolest by měla v krátké době ustoupit nebo se alespoň zmírnit.

Svalová relaxace Relaxace svalů v oblasti krku je při latentní tetanii velmi důležitá. Posaďte se v pohodlné poloze a pomalu nakloňte hlavu do strany, jako byste se chtěli dotknout ramene svým uchem. Pak pomalu otočte hlavu jedním směrem a následně druhým. Nakonec hlavu skloňte a otáčejte jí v menších kruzích. Opět to napomáhá zmírnění bolesti

Masáž hlavy jako lék na bolest

Pro účinnou masáž hlavy použijte tři prostřední prsty ruky. Nejdříve je třeba jemně stisknout místo nad obočím a a pohyb poté směřovat směrem ke kořeni nosu a pryč. Několikrát zopakujte a poté jemně promasírujte celou plochu hlavy včetně vlasových částí. Na bolesti hlavy související s latentní tetanií má tento postup mnohdy překvapivý účinek.

Byliny na bolest hlavy

Skvěle pomoci vám mohou i bylinné infuze. A které vyzkoušet? Skvěle působí zejména máta, zázvor, heřmánek nebo bílá vrba, vyzkoušet můžete ovšem i jiné bylinky na bolest hlavy.

Hydratací těla proti bolesti hlavy při latentní tetanii

Zní to jako klišé, ale mnohdy pomůže i toto jednoduché doporučení. Pomoci vám může litr studené vody, vypitý během jedné hodiny. Samozřejmě by mělo být i okysličení těla (několik hlubokých nádechů nebo krátká procházka), studené obklady na čele nebo naopak teplá koupel a často také vyhýbání se příliš intenzivním světelným zdrojům.

Latentní tetanie a alkohol

Spouštěčů záchvatů doprovázejících latentní tetanii může být celá řada. Může jít o konkrétní situaci, prostředí nebo citová vjem. Mezi obvyklé spouštěče patří:

  • menstruace
  • vysoké teploty
  • stres a starosti
  • prostory přeplněné lidmi
  • přetopený, vydýchaný vzduch
  • alkohol
Právě alkohol je zmiňován velmi často. Již brzy po jeho požití se dostaví bolesti hlavy, pocity závrati a nutkání na zvracení a mdloby. Následuje třes končetin a obvyklé příznaky.

Tetanie a kofein

Vliv kofeinu na latentní tetanii není tak jednoznačný. Zatímco některým lidem pití kofeinu (kávy, energetických nápojů apod.) nevadí, u jiných může i malé množství způsobit záchvat. Zajímavé je, že tein obsažený v zeleném čaji (velmi podobný kofeinu) potíže obvykle nevyvolává. Lze ho tedy použít jako náhradu kávy a dalších povzbuzovačů.

S postupem času se situace bohužel nemění, takže vadí-li vám kofein (ale i nikotin apod.), nezbude vám nic jiného, než je ze svého života zcela vyloučit. Jen tak můžete dostat projevy latentní tetanie plně pod kontrolu.

 

Aktualizováno 17. 8. 2019

Podobné příspěvky