Cytokinová bouře

V souvislosti s aktuálně probíhající pandemií koronavirového onemocnění se stále častěji mluví o potlačení zánětlivých procesů v těle. Právě ty jsou totiž důvodem, proč se plíce začínají plnit tekutinou, dochází k jejich zápalu a tento stav často vede i ke smrti.

Cytokinová bouře je oficiálně uznávaným lékařským termínem. A v rámci tzv. primární prevence je zmiňováno mimo jiné i působení omega-3 mastných kyselin a vitamínu D, jež mohou pomoci držet tyto nežádoucí procesy v těle na uzdě.

Cytokinová bouře – co to vlastně je

Lékařskou zkratkou pro cytokinovou bouři jsou tří písmena CRS.

Když se koronavirus SARS-CoV-2 dostane do našeho těla, může způsobit tzv. přehnanou autoimunitní reakci, což je právě zmíněná cytokinová bouře. Jde o vážnou imunitní reakci, během níž naše vlastní tělo produkuje látky, které nás nakonec zabijí. Konkrétně jde o proteiny a imunitní buňky, jež často ničí i jiné orgány a nikoli jen virus, pro jehož potlačení byly primárně určeny.

O tom, zda k cytokinové bouři dojde nebo ne, rozhoduje celá řada faktorů. Jedním z těch nejvýznamnějších je však rovnováha tvorby lokálních hormonů. Pokud je vychýlena, hrozí právě přehnaná autoimunitní reakce.

Jak reagovat na fatální rekreaci organismu pod napadení koronavirem?

Výzkumy v této oblasti zatím ještě dostatečně nepokročily. Faktem však zůstává, že se na nastavení rovnováhy významným způsobem podílí i Omega-3 (EPA+DHA) mastné kyseliny. Právě vysoký omega 3 index vede k prokazatelnému zlepšení funkce imunitního systému jako takového.

Náš tip:
V této souvislosti byly prováděny výzkumy s aplikací rybího oleje nebo koncentrátu PUFA omega-3.

EPA, podávané ve vyšších dávkách, dokáží zkrátit průběh nebezpečných zánětlivých procesů v těle. A přitom každodenní dávka, kterou musíme pro tuto rovnováhu přijímat, není nijak vysoká. Pohybuje se okolo 2 gramů kvalitního rybího oleje s obsahem omega-3 mastných kyselin nebo jeho alternativ.

Cytokinová bouře

Jak omega-3 mastné kyseliny vlastně pomáhají

V těle mohou snížit produkci látek, jež si běžně spojujeme s probíhajícím zánětem. Jde zejména o cytokiny a zánětlivé eikosanoidy. Důležité je samozřejmě dlouhodobé užívání, přičemž první významné změny se objevují po několika týdnech.

Jak lze ovlivnit průběh zánětlivých procesů v těle

Aby mohly omega-3 mastné kyseliny v našem organismu začít působit co nejrychleji, je vhodné je podpořit i dalšími režimovými opatřeními. A jaká to jsou? Nejde o nic složitého:

  • Vsaďte na konzumaci protizánětlivě působících potravin (zejména zelenina a ovoce).
  • Naopak eliminujte vysoce zánětlivé potraviny (polotovary, nadbytek cukru a masných výrobků apod.)
  • Věnujte pozornost hladině svého cukru (vyšší hladina podporuje záněty).
  • Snažte se zbavit stresu, který oslabuje imunitu.
  • Snažte se shodit přebytečná kila.
  • Každý den si vyhraďte alespoň 30 minut na jakékoliv cvičení.
  • Dbejte na optimální hladinu vitamínu D.
Ano, vitamín D totiž působí protizánětlivě. Ovšem zejména v zimě ho máme nedostatek, protože se tvoří v naší kůži, kterou vystavujeme slunečnímu světlu. Pokud se však za celý den (třeba i kvůli nařízené karanténě) ven nepodíváme, velice brzy pocítíme jeho absenci.

Měli byste vědět:
Vitamín D a omega-3 mastné kyseliny obsahují zejména ryby a mořské plody. Pokud je nedokážete zařadit do jídelníčku alespoň 3-4 x týdně v dostatečném množství, vsaďte na některý z kvalitních doplňků stravy, který tyto dvě látky obsahuje v příznivé koncentraci.

A kolik EPA a DHA denně přijmout? Optimální hranice se pohybuje mezi 250-500 mg pro dospělé osoby, děti, senioři a lidé se zdravotními obtížemi by samozřejmě měli mít dávku zvýšenou.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *