Příznaky karpálního tunelu
Příznaky

Příznaky karpálního tunelu

Pokud vás bolí zápěstí, může se jednat o takzvaný syndrom karpálního tunelu neboli zkráceně karpální tunel.  Dalšími příznaky karpálního tunelu je brnění či mravenčení v ruce, snížená citlivost ruky, pálení a úporné bolest i během klidu, například v noci. Svaly na ruce postupně ochabují a ruka nepracuje správně. Pacient třeba není schopen vzít do prstů špetku soli.

Příznaky karpálního tunelu

způsobují poškození středního nervu (nervus medianus). Laicky řečeno se kanálek s nervem ucpe – z různých příčin se může v kanálku zmnožit vazivová tkáň a nerv je pak utlačován. Pokud se stav neléčí, objeví se výše zmíněné příznaky karpálního tunelu.

Příčinou může být úraz zápěstí, zánět šlach a vazů v zápěstí, případně i chronické přetížení ruky, například při práci s počítačem. Příznakům karpálního tunelu se tak dá vyhnout používáním vhodných ergonomickým pomůcek, jako je třeba podložka pod myš. Nemoc může zapříčinit i změny hladin hormonů v souvislosti s používáním antikoncepce, během těhotenství či menopauzy.

Nejedná se o banální onemocnění, když se u vás vyskytnou příznaky karpálního tunelu, hned navštivte lékaře. Když se nezačnou příznaky karpálního tunelu léčit včas, mohou nastat na nervu změny, které už nebude možné vyléčit. Lehčí stupně postižení se léčí klidem, injekcemi kortikoidů a fyzioterapií. Tak se zmírňuje tlak na nerv. Doporučuje se také zápěstí ledovat. U těžších stupňů nemoci ale k odstranění příznaků karpálního tunelu jen medikamenty nestačí a zápěstí je nutné operovat. V zápěstí se přetnou vazy a tím se sníží tlak na nerv. Jedná se obvykle o ambulantní zákrok v lokální anestezii. Někdy je pak ruka zasádrována, ale neplatí to vždy.

Také u karpálního tunelu má na výsledek zákroku velký vliv včasnost. Pokud operaci budete příliš dlouho odkládat, nemusí vám už pomoci. Je lépe zjistit, že o nic nejde, než přijít pozdě.  Jako prevence se kromě ergonomických pomůcek doporučuje také pravidelně prsty ohýbat a při monotónní práci dělat přestávky. Je také dobré ruce protřepávat a v potravě zvýšit přísun vitamínu B6.

Similar Posts