Mydocalm

Mydocalm

Mydocalm je léčivý přípravek dostupný pouze na lékařský předpis. Účinně uvolňuje nežádoucí tonus kosterních svalů, mírně rozšiřuje zúžené cévy a celkově tak zlepšuje krevní oběh. Nejčastěji se používá na bolesti zad, ale své uplatnění najde třeba i při léčbě následků mrtvice.

Tolperison je organická chemická sloučenina, kterou lidský organismus rychle vstřebává. Účinek léků se proto dostavuje opravdu rychle.

Účinnou látkou přípravku Mydocalm forte je tolperison. Právě ten rychle a dlouhodobě snižuje tonus kosterního svalstva. Nejčastěji se předepisuje pacientům k léčbě roztroušené sklerózy, bolestí zad, posttraumatických onemocnění, onemocnění míchy apod.

Mydocalm příbalový leták

Přípravek Mydocalm by měl být vždy užíván po jídle, zlepšuje se tak jeho biologická dostupnost. Důležitý je dostatek tekutin během dne, který jeho účinnost podporuje.

Mydocalm je dostupný ve formě potahovaných tablet. Obvykle jsou doporučovány 1-3 tablety denně, ovšem osoby, trpící onemocněním ledvin nebo jater, mohou mít toto dávkování upravené (snížené).

Před užitím tohoto léku byste měli věnovat největší pozornost možným kontraindikacím.

Mezi ně patří:

 • přecitlivělost na kteroukoli složku přípravku
 • myasthenia gravis
 • kojení
 • těhotenství
 • hypotenze
 • svalová únava
Jestliže se vás některý z bodů týká, pak přípravek neužívejte a poraďte se o dalším postupu s lékařem nebo lékárníkem.

Měli byste vědět:
V těhotenství je Mydocalm nebezpečný obzvláště během druhého a třetího trimestru. I tehdy ho však může lékař předepsat, převáží-li možné pozitivní účinky nad negativy.

Mydocalm

Mydocalm a bolesti zad

Přípravek Mydocalm je při léčbě bolestí zad možno užívat dlouhodobě. Váš lékař by však vždy měl průběžně kontrolovat hodnoty vašich jaterních a ledvinových testů. Vyskytnou-li se u vás závažné obtíže (zejména s ledvinami), je nutné jeho užíván vysadit a nahradit ho jinou vhodnou léčbou.

Věnujte rovněž pozornost následujícím příznakům. Jde o nejčastější vedlejší účinky přípravku Mydocalm podle příbalového letáku.

 • vyrážka,
 • kopřivka,
 • zarudnutí kůže,
 • svědění kůže,
 • dušnost,
 • hypotenze,
 • tachykardie.
Také pamatujte na to, že mezi vedlejší účinky přípravku mohou patřit také závratě nebo svalová slabost. Během užívání přípravku proto neobsluhujte těžké stroje ani neřiďte vozidlo, nedoporučí-li vám lékař jinak.

Měli byste vědět:
Jste-li alergičtí na na lidokain, dbejte na opatrnost. Při užívání Mydocalmu může ve výjimečných případech dojít ke zkřížené citlivosti na tolperison.

Mydocalm a alkohol

A jak je to s rodinnými oslavami a dalšími akcemi, na nichž se pije alkohol? Všeobecně platí, že alkohol není vhodným doplňkem k žádnému typu léků. Jde o vyšší zátěž pro játra a ledviny. Ovšem Mydocalm jako takový nezesiluje ani nemění účinky alkoholu na organismus, takže z tohoto úhlu pohledu se možné kombinace bát nemusíte. Ještě jednou však opakujeme, že tuto kombinaci rozhodně nelze doporučit.

Mydocalm

A jak reaguje Mydocalm s jinými léky?

Pozor si dejte zejména na užívání jiných svalových relaxantů, působících na centrální nervový systém. Měly by být omezeny nebo zcela vysazeny v závislosti na lékařském doporučení.

Mydocalm také zesiluje působení kyseliny niflumové a jiných nesteroidních protizánětlivých léků. I tady pravděpodobně váš lékař doporučí snížení jejich dávky.

Varování:
Lidé s intolerancí galaktózy, nedostatkem laktózy a diagnózou malabsorpce glukózy-galaktózy by se měli užívání Mydocalmu vyvarovat úplně. Obsahuje totiž laktózu.

Nedostupný Mydocalm – čím ho nahradit?

V nedávné době měl lék Mydocalm v našich lékárnách výpadek a i dnes se může stát, že ho ve zvolené prodejně jednoduše neseženete. Pokud se vám to stane a nechcete nebo nemůžete čekat na jeho objednání, požádejte o jeho nahrazení jinými vhodnými myorelaxancii. Vhodný je například baklofen nebo tizanidin. Toto rozhodnutí by měl ovšem vždy vydat pouze ošetřující lékař a to vzhledem k přihlédnutí ke zdravotním stavu pacienta

Mydocalm cena

Mydocalm patří v lékárnách mezi léky s doplatkem. 30 tablet 150MG Mydocalmu stojí v lékárnách průměrně 130 Kč, přičemž doplatek na recept se pohybuje mezi 50-70 Kč.

 

Zdroj:

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0057525&tab=info

Aktualizováno 17. 8. 2019

Podobné příspěvky