Aulin

Předepsal vám lékař Aulin a vy uvažujete o tom, jestli je vhodný právě na vaše onemocnění? Nebo ho naopak užívá někdo z vašeho okolí a vy byste se rádi dozvěděli více? Shrnuli jsme pro vás vše podstatné, co byste o medikaci tímto oblíbeným lékem měli vědět.

Aulin

A co je vlastně Aulin? Zařazením patří mezi protizánětlivé léčivé přípravky (NSAID), které zároveň tiší bolest. Užívá se při řešení akutních bolestivých stavů i k léčbě menstruačních bolestí. Jde však o velmi silné léčivo, u nějž musí být vždy zhodnocena možná negativa vůči očekávaným účinkům. Proto je Aulin vždy výhradně na lékařský předpis. A nezáleží na tom, jestli má formu tablet nebo rozpustných granulí. Výjimku tvoří pouze Aulin gel.

Hlavní účinnou složkou je nimesulid, proto je přípravek nevhodný pro děti do věku 12 let. Mezi pomocné látky patří:

 • U tablet: mikrokrystalická celulosa, sodná sůl dokusátu, hyprolosa, monohydrát laktosy, hydrogenovaný rostlinný olej, magnesium-stearát a sodná sůl karboxymethyl škrobu.
 • U granulí: cetomakrogol 1000, kyselina citronová, sacharóza, kukuřičný škrob, tekutá glukóza a pomerančové aroma.
Nikdy přípravek  neužívejte, pokud trpíte přecitlivělostí na některou z výše uvedených složek! Zbystřete také, jestli vám lékař diagnostikoval nesnášenlivost některých druhů cukrů.

Aulin tablety použití

Nejčastěji je tento lék předepisován ve formě tablet. Jedna tableta obvykle obsahuje 100 mg účinné látky. Dávkování je doporučeno 2x denně a to vždy po jídle pro minimalizaci problémů s trávením. Vždy je nutné lék zapít dostatečným množstvím tekutiny. Tablety Aulinu jsou světle žluté a kulaté.

Aulin rozpustný

Jestliže vám dělá polykání tablet problémy, požádejte svého lékaře o Aulin rozpustný, který stačí rozmíchat ve sklenici vody. Obsah účinné látky i předepsané dávkování je zcela identické jako u tabletové formy. Navíc má však velmi příjemnou sladkou a pomerančovou chuť.

Aulin granule

Granule jsou podle některých uživatelů účinkují rychleji a někdy i o něco déle než tabletová forma. Lékaři je často předepisují při bolestech zubů, zad, kloubů, bolestivé menstruace či při úpravě bolestivých stavů souvisejících s osteoporózou.

Varování:
Aktuálně je produkt na našem trhu dlouhodobě nedostupný. Prozatím není znám termín, kdy dojde k obnovení dodávek, takže je nutné spokojit se pouze s tabletovou formou léčivého přípravku Aulin.

Aulin gel

Jde o nejnovějšího člena rodiny Aulin, který je dostupný bez lékařského předpisu, i když stále platí věková hranice 12 let. Používá se především při léčbě poranění kloubů a měkkých tkání (např. výron) a u poúrazového zánětu šlach. Vždy je třeba pečlivě dodržet dávkování. Nejsou známý interakce s žádnými užívanými léky. Aulin pouze nepoužívejte zároveň s jiným léčivem aplikovaným současně na kůži.

AULIN GEL NA HEUREKA.CZ

 

Dávkování:
2-3x denně naneste na postižené místo cca 3 gramy gelu (odpovídá 6-7 centimetrům pruhu gelu vytlačeného do dlaně).

Aulin gel obsahuje kromě nimesulidu i methylparaben (E 218) a propyparaben (E 216). Tyto látky patří mezi elementy často způsobující alergické reakce, a to i po několika dnech od započetí léčby. Pokud se u vás objeví svědění, pálení nebo začervenání kůže, poraďte se o dalším užívání přípravku Aulin se svým lékařem. Nikdy nenanášejte gel do otevřených ran nebo na poškozenou kůži!

Aulin

Aulin a doplňky stravy nebo jiné léky

Aulin jako lék tzv. druhé volby S tímto pojmem se lze v lékařských manuálech setkat poměrně často a určitě si zaslouží menší vysvětlení. Léky druhé volby jsou nasazovány až ve chvíli, kdy jiné (bezpečnější a s méně negativními účinky) nezaberou. Nikdy tedy nežádejte lékaře přímo o Aulin, pravděpodobně vám stejně nejdříve doporučí nějakou šetrnou alternativu a teprve poté se uchýlí k tomuto řešení.

A jak je to s možností vzájemné kombinace Aulinu a jiných produktů pro zdraví? Jen zřídkakdy ho užíváme samostatně. Všeobecně lze říci, že nesteroidní antirevmatika, mezi něž Aulin patří, užívání jiných léků ani doplňků stravy neovlivňují. Dokonce ani nesnižují účinek antikoncepce – naopak, spíše mohou bránit v otěhotnění. Působí však jen po dobu, kdy jsou podávány. Jakmile je jejich užívání ukončeno, vrací se hodnoty v krvi velmi rychle k normálu.

Aulin a Warfarin

Výjimku však tvoří tzv. antikoagulanty, například Warfarin. Aulin a další NSAID totiž tento účinek narušují, což vede ke zvýšenému riziku krvácivých stavů včetně obávaného vnitřního krvácení. Výjimky jsou možné jen na doporučení ošetřujícího lékaře. Pokud se vás tato situace bezprostředně týká, sáhněte po jiných lécích proti bolesti. Mezi bezpečné patří například Panadol nebo Paralen.

Aulin zkušenosti

Zkušenosti uživatelů na internetu s přípravkem jsou veskrze pozitivní, i když občas upozorní i na menší nešvary. Posuďte sami.

„Aulin gel mi pomohl od bolesti, ale silně lepí na oblečení a zanechává na kůži nepříjemný pocit.“

„Mě vždycky zabral, ale musela jsem ho jíst jen na noc. Byla jsem jak zfetovaná – taková náladička s únavou. Do práce to rozhodně není.“

„Mě skoro nezabral, i obyčejný paralen na mě působí lépe. Doktorka říkala, že takových pacientů má povíc a předepsala mi něco jiného.“

„Je dobrý na záda a nejlépe zabírá v kombinaci se suchým teplem. To je tutovka.“

„Jako jediný mi  zabral na bolesti po chirurgickém odstranění zubů. Nedám na něj dopustit.“

Za jak dlouho zabere aulin

Aulin zabíra velmi rychle, ale vždy záleží na zdravotním stavu člověka, nejrychleji zabere aulin v kombinaci se suchým teplem.

Aulin příbalový leták

Kompletní příbalový leták naleznete na internetu nebo u přípravku. Vyplatí se z něj zmínit především kontraindikace, při nichž se tento lék nesmí užívat. Mezi ty nejzávažnější patří:

 • těhotenství, zejména poslední trimestr
 • kojení
 • užívání léků ovlivňujících játra
 • onemocnění jater
 • pravidelné užívání alkoholu, drog nebo jiných návykových látek
 • pokud jste v minulosti trpěl/a krvácením do žaludku nebo střev
 • pokud jste v minulosti prodělal/a infarkt či mozkovou mrtvici
 • horečka nebo chřipka

Aulin vedlejší účinky

A zapomenout nesmíme ani na možné vedlejší účinky, který tak silný lék proti bolesti jako je Aulin vždy má. U uživatelů tohoto léku se může vyskytnout:

 • sípání nebo dušnost,
 • kožní potíže v čele s vyrážkou a zarudnutím,
 • změna barvy moči,
 • žaludeční potíže,
 • bolest žaludku,
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • krvácení do žaludku,
 • otoky chodidel nebo nohou,
 • zežloutnutí kůže,
 • výrazná únava.

Aulin dávkování

Dávkování je přímo závislé na tom, jakou formu váš přípravek má.

 • Tablety: 1 tableta 2 x denně, užít vždy po jídle a zapít dostatečným množstvím vody.
 • Granule: 1 sáček 2 x denně rozpuštěný ve sklenici vody.
 • Gel: 3 gramy gelu 2-3x denně nanést na postižené místo a lehce vmasírovat.
Nikdy nepřekračujte dávkování určené lékařem a vždy mu vyjmenujte veškeré léky, které užíváte. Řada z nich se totiž s Aulinem nesnese (např. léky na ředění krve nebo lithium). Tento přípravek není určen pro dlouhodobé užívání, maximem by mělo být 15 dní, poté je nutné se opět poradit s lékařem.

Pamatujte si, že aulin je na předpis (vyjma gelu), proto ho užívejte výhradně v případě, že vám byl předepsán. Shánění na internetu nebo po známých nedoporučujeme – mohli byste si spíše ublížit.

AULIN POROVNEJTE CENY PRODUKTŮ NA HEUREKA.CZ

A co vy? Pomohl vám někdy v minulosti Aulin nebo o jeho použití teprve uvažujete?

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nesteroidn%C3%AD_antiflogistikum

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0012891&tab=info

http://www.Heureka.cz/

Podobné příspěvky