Zvýšení testosteronu

Zvýšení testosteronu

I když se na správném fungování podílí více hormonů, testosteron je zdaleka nejprotežovanější. A proč tomu tak je? Jeho klesající hladina se totiž v organismu projevuje mnoha negativními příznaky, jež mnohdy ohrožují i mužské zdraví. Pro by muži měli přemýšlet nad zvýšením testosteronu.

Mladí muži jsou silní, zdraví, energičtí a samozřejmě plodní. A vděčí za to právě testosteronu. Proto jeho množství skokově vzrůstá v období puberty a nejvíce ho v mužském těle najdeme okolo 25. roku věku. A co se děje potom? Tady už začíná příběh o testosteronu nabírat poněkud depresivnější konec. Od 30. roku věku totiž jeho hladina v mužském těle klesá a to rychlostí přibližně 1 % ročně.

Proč řešit zvýšení testosteronu?

Zatímco některé ukazatele tohoto stavu jsou vcelku nenápadné, jiné jednoduše přehlédnout nelze. Všimnout si můžete mnoha odlišných procesů a projevů.

 • problémy s erekcí

 • vypadávání vlasů – plešatost

 • zvýšené riziko zlomenin (testosteron pomáhá produkovat kostní tkáň a udržovat dostatečný objem a pevnost kostí)

 • potíže se spánkem

 • zmenšený objem svalové hmoty a její horší nabírání

 • pocit nedostatku energie

 • návaly horka – podobně jako u menopauzy

 • rostoucí procento tělesného tuku

 • depresivní nálada

Měli byste vědět:
I když bývají problémy s erekcí při nedostatku testosteronu řazeny na první místo, příčin toho stavu může být více. Jmenovat lze např. kouření, onemocnění štítné žlázy, vysoký cholesterol, stres, zvýšenou konzumaci alkoholu, diabetes nebo vysoký krevní tlak.

Jestliže máte na tento stav podezření a výše zmíněné příznaky ovlivňují kvalitu vašeho života, stojí za to navštívit se svým problémem lékaře. Nejčastější formou terapie u těžkých případů je substituční léčba testosteronem, ale existuje rovněž mnoho různých přírodních metod pro stimulaci přirozené produkce testosteronu v našem organismu.

Co může urychlit pokles testosteronu ve vašem organismu

Ve zkratce: kromě přirozeného stárnutí a s tím souvisejícího poklesu hladiny testosteronu v těle, ovlivňuje tento stav například i špatně vyvážená strava, nedostatek spánku a stres nebo nadměrné užívání alkoholu.

Ovšem nenechte se mýlit. Tyto obtíže se zdaleka netýkají jen mužů ve zralém věku. Potýkají se s nimi často i ti v nejlepších letech. Na hladinu testosteronu v organismus mají totiž vliv i další faktory.

Nedostatečně vyvážená strava – nejnovější studie prokázaly, že u mužů, kteří významně snížili příjem tuků a zvýšili příjem vlákniny, klesla hladina volného testosteronu v krvi až o 12 %. Jde zpravidla o důsledek nejrůznějších moderních, ovšem špatně vyvážených diet, které tuky doslova démonizují. Větším problémem jsou přitom cukry. Tuky jsou pro chod organismu nezbytné, ale měli byste si vybrat ty, které vám dobře poslouží a přitom neubližují. Stojí za to sáhnout zejména po rybách nebo kvalitním mase.

Měli byste vědět:
Vegetariánská strava může také způsobit pokles testosteronu. Užívání velkého množství estrogenu ze sóji (dlužno říci, že bez dalšího příjmu bílkovin živočišného původu) vede ke snížení produkce testosteronu až o 10 %.

Nadměrná konzumace alkoholu. Když se naše játra snaží zpracovat alkohol, produkují přitom sloučeniny, které inhibují uvolňování testosteronu, čímž snižují jeho celkovou úroveň v těle a brání například správnému metabolismu tuků nebo budování svalové hmoty. Čas od času si s tímto procesem tělo poradí. Ovšem pokud jste zvyklí dopřávat si např. více než jedno pivo každý den. Můžete mít po čase problém.

Spánková paralýza

Nedostatek spánku. Ano, i to může být problém, protože lidské tělo produkuje nejvíce testosteronu během spánku. A jestliže spíte spíše málo, může to mít velmi negativní vliv na jeho krevní hladinu. Délka spánku je ovšem individuální. Někomu stačí pět hodin, jiný se neobejde bez osmi. Ovšem jestliže se každé ráno budíte unavení a jen těžce se přemlouváte k nějaká aktivitě, jde o jasný signál, že s vaším spánkovým režimem nebude něco v pořádku.

Jak zjistím svou hladinu testosteronu?

Lékař vás může poslat na krevní testy. Ovšem zdráhá-li se, můžete o tutéž možnost požádat jako samoplátce. Jde o vyšetření zpravidla nepřekračující cenu několika stokorun. A jak se orientovat ve výsledcích?

 • Hodnota 0 – 400ng/dl značí nízkou hladinu testosteronu.

 • Hodnota 500 – 700ng/dl značí normální hladinu testosteronu.

 • Hodnota 700 – 1000 ng/dl značí vysokou hladinu testosteronu.

Odběr by měl vždy být prováděn v ranních hodinách, jiné části dne mohou výsledky falešně pozitivně zkreslit.

Zvýšení testosteronu přirozeným způsobem

Změna životního stylu vám může v tomto snažení výrazně napomoci. A jaké body do svého každodenního programu zařadit?

Silový trénink a rychlý běh

Během obou těchto činností jsou do organismu uvolňovány anabolické hormony (zejména testosteron a růstový hormon). A čím více trénujete, tím více testosteronu se do organismu vyplaví. Nesmíte samozřejmě jít až do úplného vyčerpání, tam už by byla snaha spíše kontraproduktivní.

Vsaďte na jídelníček s nižším obsahem sacharidů a vyšším obsahem tuku

Věděli jste, že optimální hladina přísunu kvalitního tuku ve stravě je okolo 35 % celkového příjmu kalorií denně? Bylo rovněž prokázáno, že nízkotučné diety přispívají k poklesu hladiny testosteronu. Jezte nejlépe různé druhy masa se zvláštním důrazem na mořské plody

Snižte míru svého stresu

Ano, právě zvýšená hladina psychického vypětí ovlivňuje vylučování stresového hormonu – kortizolu, což vede ke snížení hladiny testosteronu. Dopřejte si kvalitní odpočinek nejlépe každý den. Může jít o sport ale také o sledování vašich oblíbených filmů, čtení knih či poslech hudby.

Doplňte chybějící vitamíny a minerály

Jde zejména o zinek, hořčík a vitamín D. Pomáhají produkci testosteronu nebo brání jeho přeměně v estrogen. Nemáte-li jich dost ve stravě, vsaďte na jejich doplnění z lékárny.

Zvýšení testosteronu pomoci přírodních přípravků

Umělý testosteron může mít podobu gelu, tablet nebo injekcí. Mezi jeho možné negativní účinky se řadí například poškození jater, bolesti hlavy, akné, úzkost a deprese, ztráta libida nebo nespavost.

Podávání umělého testosteronu s sebou přináší mnohá rizika, a proto vám ho lékař zpravidla doporučí pouze v případě, že je váš stav opravdu vážný. Mnohem lepší cestou je podpora přirozené produkce tohoto hormonu ve vašem organismu. Můžete tedy vsadit na výše zmíněná režimová opatření, ale také celému procesu trochu napomoci díky správným doplňkům stravy. Volte vždy ty přírodní, bez negativních vedlejších účinků. Mezi TOP 3 na našem trhu se řadí rozhodně ProMan Plus, Primulus a Maxulen. Pojďme si je nyní představit blíže.

ProMan Plus – šikovný pomocník z Norska

Jde o vysoce kvalitní a přírodní produkt původem z Norska. Obsahuje hned 12 pečlivě vybraných ingrediencí, působících v maximální synergii pro dosažení žádoucího efektu. Jednotlivé složky se starají například o vaše zdraví a vitalitu, podporují fyzickou a mentální výkonnost, starají se sexuální výdrž a udržují a podporují kvalitní metabolismus a hormonální rovnováhu. A nezapomínají ani na péči o imunitní systém a zvýšení bioaktivity. V přírodním doplňku stravy Proman Plus najdeme:

 • ženšen

 • rozchodnici růžovou (bývá označovaná také jako přírodní viagra)

 • damiánu

 • pískavici řecké seno

 • vitamíny B3, B6, B12

 • vitamín D3

 • hořčík

 • zinek

 • selen

 • sodík

Měli byste vědět:
Produkt ProMan Plus je pod neustálým dohledem EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) a v České republice mu byl rovněž udělen certifikát o zdravotní bezpečnosti.

Primulus – česká cesta z těch nejlepších surovin

Primulus neobsahuje pouze složky, cílící na vyšší hladinu testosteronu v organismu, ale stará se také o celkové zlepšení vašeho zdravotního stavu a dodávku tolik potřebné životní energie. Obsahuje celkem devět aktivních složek, jenž se mimo jiné podílejí na zvýšení produkce testosteronu a aktivity spermií, podpoře správné funkce imunitního systému, normální činnosti svalů, zdraví imunitního a kardiovaskulárního systému, zlepšení nálady, regeneraci a svalové vytrvalosti. A na jaké složky se můžete těšit?

 • pískavice řecké seno

 • kotvičník zemní

 • extrakt z černého pepře

 • zinek

 • vitamín D3

 • hořčík

 • vitamín B6

 • vitamín C

 • selen

Maxulen – minimalistické složení s maximálními účinky

Hlavní složky najdeme v Maxulenu jen čtyři. Ovšem nechybí jedna patentovaná, což slibuje určitě mnohé. A jaké jsou účinky jednotlivých ingrediencí tohoto složení? Jde zejména o účinnou
podporu růstu svalové hmoty, udržení rovnováhy metabolismu tuků, udržení normální hladiny testosteronu v krvi nebo snížení míry únavy a vyčerpání. Složky:

 • testofen – standardizovaný výtažek ze semene pískavice řeckého sena

 • vitamín B6

 • zinek

 • hořčík

Vcelku nezáleží na tom, po kterém z těchto tří přípravků sáhnete. Obrňte se však trpělivostí. Přirozená produkce testosteronu v organismu startuje 1-2 týdny a stejně dlouhou dobu trvá, než se její pozitivní účinky naplno projeví. Pokud se ovšem ani po šesti týdnech váš stav alespoň místně nezlepší, vyzkoušejte jiný přípravek nebo se poraďte se svým lékařem. Někdy jde o dlouhodobější proces. Jeho výsledek však rozhodně stojí za to!

Podobné příspěvky