Mast na jizvy

Mast na jizvy

Operace, odstranění mateřského znaménka, nepříjemný úraz z dětství – to vše může na našem těle zanechat nepříjemné stopy v podobě jizev. Dobrou zprávou však je, že nemusí jít o znamení trvalá. Mast na jizvy dokáže pomoci při správném použití i u velmi těžkých případů.

Jak vlastně vznikají jizvy?

Jizva je nezbytnou součástí procesu hojení kůže. Tam, kde se dvě násilím oddělené části znovu spojí, dochází k nárůstu počtu buněk, krevních destiček a dalších nezbytných scelujících prvků, jenž se starají o dostatečnou pevnost tohoto „spoje.“ Proto bývají jizvy často vyklenuté, a to i mnoho měsíců po svém úplném zacelení.

Mast na jizvy

Vzhled jizvy se může měnit až rok a půl

Každá hojící se tkán se opticky liší od svého okolí. Jak velká tato odlišnost bude však záleží na velkém množství faktorů. Mezi ně patří například:

 • genetické dispozice
 • hladina hormonů
 • věk
 • chronická onemocnění (cukrovka apod.)
 • zdravá životospráva
 • příčina vzniku jizvy
 • místo na těle
Všeobecně platí, že rovné jizvy s ostrými okraji od chirurgických zákroků se hojí lépe než běžné „roztřepené“ rány. Základy jizvy jsou položeny v průměru do 48 hodin od uzavření rány (rána přestane krvácet, propouštět hnis atd.). Ke změně velikosti, tvaru či barvy jizvy dochází v souvislosti s hojením, ale i dlouho poté. U velkých zranění je možné výrazné změny pozorovat i rok a půl po prodělaném traumatickém zážitku.

Proces hojení může ztížit také infekce, která se do rány dostane. Tu je možné poznat především podle opuchnutí nebo nežádoucích tekutin vytýkajících z rány. Prozradit ji může i změna barvy jizvy (zarudnutí, zfialovění) nebo její výrazné vystoupení nad povrch kůže. Naopak svědění neb pocity pnutí nic špatného znamenat nemusí, jde totiž o přirozený proces hojení.

Varování:
Možnou přítomnost infekce v ráně byste nikdy neměli podceňovat! Dbejte na vysoké hygienické standardy při péči o vaše poranění a v případě podezření na jakýkoliv patologický proces navštivte bezodkladně lékaře!

Jizva nemusí být jen neškodnou ozdobou

Nejde však pouze o problém estetický. Svým majitelům mohu život pořádně zkomplikovat – omezují pohyblivost, jsou bolestivé nebo brání plnému rozsahu prováděného pohybu (typicky na nohou či rukou). Správná péče o jizvy a jejich následné vymizení je proto více než žádoucí.

Mast na jizvy

Jak vybrat správnou mast na jizvy?

Při výběru je třeba vzít v úvahu, z jakých příčin jizva vznikla a jak dlouho už ji máme. Platí, že čerstvé jizvy se odstraňují snadněji než několik let srostlá kůže. Nejrůznější gely a masti na jizvy sice kůži změkčují a vyhlazují, to však nemusí mít v případě, že jde o jizvy staré, už téměř žádný vliv. Naopak proti nepříjemným pocitům pnutí či dokonce bolestivosti mohou při trpělivé aplikaci masti na jizvy pomoci téměř vždy.

Mast na jizvy druhy

Kosmetiku určenou pro ošetřování jizev můžeme nejlépe rozřadit podle účinných látek, které obsahuje, a tím pádem podle typů jizev, na které se hodí.

Mast na keloidní jizvy

Keloidní jizvy jsou následkem tzv. patologického hojení. Mají podobu svědící zbytnělé tkáně, která se pomalu šíří do okolí. Jejich barva je červená či fialová a svým vzhledem často děsí. Nejde o nic nebezpečného, ovšem pokud se chcete takové jizvy zbavit např. z estetických důvodů, musíte vyhledat mast se steroidy, vydávanou na lékařský předpis. S jejich pomoci se jizva zesvětlí a zmenší.

Náš tip:
Pokud hledáte rychlé řešení keloidních jizev, vsaďte na injekční aplikaci steroidů, která bývá prováděna po dobu 2-6 týdnů. Silné dávky steroidů se mohou také lepit ve speciálních náplastech přímo na kůži.

Další možnosti léčby keloidní jizvy

Aby byl účinek zvolené masti či gelu maximální, je dobré hojení jizvy podpořit ještě dalšími způsoby, nejlépe vždy po poradě s lékařem:

 • Chirurgický zákrok
 • Kryoterapie
 • Aplikace retinoidů
 • Tlakové nebo exkluzivní krytí
 • Radioterapie
 • Léčba interferonem
 • Léčba laserem
 • Cytotoxická léčiva
Náš tip:
Pokud trpíte na vznik keloidních jizev, měli byste se vyvarovat aplikaci peircingů nebo tvorbě tetování.

Mast na jizvy

Mast na jizvy po operaci

Jestliže vás čeká náročný operativní zákrok nebo jste ho právě prodělali, je nejvyšší čas začít se rozhlížet po vhodné masti na jizvy po operaci. Není třeba úkolovat návštěvy hned po příchodu na pokoj. Mast na jizvy po operaci totiž lze použít až po jejich úplném zhojení.

Nejlepší silikonový gel na úpravu jizev zde

Mast na pooperační jizvy

Cílem je zabránit tvorbě nevzhledné zbytněné tkáně a urychlit regeneraci kůže, čímž lze tvorbě trvale viditelné jizvy často úplně předejít. Poohlédněte se po mastech s vitamínem E a bambuckým máslem, které ránu promastí a zároveň zásobí důležitými živinami.

Konopná mast na jizvy

Dobrým tipem jsou v tomto případě masti s příměsí konopného extraktu nebo konopného oleje. Konopný olej (za studena lisovaný olej z rostliny cannabis sativa) se totiž může pochlubit těmito schválenými zdravotními tvrzeními podle EU.

 • Normální stav pokožky
 • Protizánětlivý faktor
 • Normální hladina glukózy v krvi
 • Normální činnost kardiovaskulárního systému – hladina cholesterolu
 • Normální činnost svalů a kloubů
 • Přirozená obranyschopnost – imunitní systém
Pokud možno se alespoň ze začátku vyhněte mastím na vazelinovém základě a volte bambucké máslo (dostupné především v produktech určených pro děti). I když je jeho cena o něco vyšší, tato investice se určitě vyplatí.

Mast na jizvy po akné

Jizvy mohou vznikat i ze zdánlivě nevinných důvodů – například při akné. Stačí jeden větší zanícený bolák na citlivá kůže na obličeji se může nepříjemně zdeformovat. Enzymy zodpovědné za potlačení zánětu jednoduše absorbují veškerý elastin a kolagen v okolí a výsledkem je zjizvená tkáň.

Stratamed na jizvy nejlevněji zde

Na obličeji je nejlepší jizvám předcházet, a to nejlépe mastí s obsahem kolagenu (hledejte nejlépe živý kolagen, který působí nejrychleji). Tu samou pak lze použít i na jizvy starší (i např. po neštovicích.

Náš tip:
První výsledky aplikace by měly být viditelné již po cca měsíci nanášení masti. Pokud se však váš stav nijak neupravuje, budete nejspíš muset sáhnout po nákladnějším řešení – chemickém peelingu, laseru nebo dermabrazi.

Jednu ze zajímavých studií, věnujících se efektu působení kolagenu při hojení obtížných stavů, můžete na lézt na odkazu https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17854113

Mast na jizvy

S jizvou může pomoci i tlaková masáž

Je empiricky dokázáno, že trvalý tlak na jizvu brání deformaci tkáně a tvorbě hypertrofického jizvení. Často se tento postup používá při popáleninách, kdy je nemocnému oblékáno elastické prádlo s výstužnými destičkami. Stejný princip fungování však lze využít při péči o jakoukoli jizvu.

Tlakovou masáž si snadno můžete udělat sami doma. Stačí zatlačit prsty na jizvu tak, aby se nehtové lůžko odkrvilo a vyčkat přibližně 30 sekund. Tlak uvolníme a zopakujeme na další části jizvy a postupně takto ošetříme celou plochu. Masáž by měla být prováděna minimálně 3x denně po dobu 1-2 měsíců (čím větší jizva, tím delší doba aplikace).

Varování:
S takovou masáží jizvy nikdy nezačínejte dříve než týden až dva po odstranění stehů. Záleží na aktuálním stavu rány – vždy předem doporučujeme konzultaci s ošetřujícím lékařem!

Silikonová mast na jizvy

Tlakovou masáž může velmi dobře nahradit kvalitní silikonový gel na jizvy. Při vysychání se smršťuje a tím tlačí na tkáň podobně jako masáž. Bývá dodáván spolu se speciální tkaninou, která se přiloží na ránu a fixuje obyčejnou náplastí. Na místě vydrží až 20 hodin denně, lze ho umýt obyčejnou vodou a je hypoalergenní (kontaktní reakce pokožky jsou jen velmi výjimečné).

Mast na hojení jizev – nejlepší tipy z lékáren

Na závěr jsme si nechali doporučení na podle našeho názoru dvě nejlepší masti na ho jení jizev, dostupné na našem trhu.

Mast na jizvy Contractubex

Velmi univerzální přípravek, užívaný k ošetření mnoha typů jizev. Mohou ho užívat už děti od tří let. A na jaký typ jizev se hodí?

 • zbytněné jizvy
 • opticky rušící jizvy po operacích
 • jizvy po amputacích
 • popáleninové jizvy
 • jizev, jejichž velikost je nutné zredukovat
Mast na jizvy Contractubex lze použít i na špatně se hojící rány, vždy však na doporučení lékaře. Jde o volně prodejný lék, dostupný v každé lékárně s cenou začínající na 240 Kč (podle srovnávacího portálu Heureka.cz). Seženete ve formě gelu nebo intenzivní noční náplasti.

CONTRACTUBEX NEJLEVNĚJI ZDE

Dermatix silikonový gel na úpravu jizev

Tento šikovný zdravotnický prostředek registrovaný v ČR lze aplikovat jako léčbu i prevenci chirurgických, hypertrofických i popáleninových jizev. Vyhlazuje, změkčuje a zjemňuje jizvy. Gel mohou používat i děti nebo lidé s citlivou pokožkou. Je volně prodejný bez lékařského předpisu a jeho cena začíná na 600 Kč (podle srovnávacího portálu Heureka.cz). Nanáší se 2x denně a nevyžaduje jištění v podobě tkaniny nebo náplasti. Samoschnoucí gel nezanechává viditelnou vrstvu – niko tedy nemusí vědět, že ho používáte.

Dermatix nejlevněji zde

Mast na jizvy cena

Jak jste už mohli zjistit z příkladů výše, pravidelné ošetřování jizev není právě levná záležitost. Za malé balení krému či gelu, které vydrží sotva měsíc, můžete ze své peněženky vydat 300 ale i 1 500 Kč. Jde však o investici dlouhodobou, která se vám vrátí v podobě zdravější a krásnější pokožky.

Mast na jizvy by se měla stát nedílnou součástí domácí lékárničky. Při pravidelné aplikaci se můžete zbavit jizev po chirurgických zákrocích, popáleninách nebo třeba akné. Klíčem je však trpělivost a opravdu důsledné používání každý den. 

Zdroje:

Cain, V.J., McMahon, L.R., O’Donnell, F.J. et al. Effectiveness of a silicone adherent dressing on post burn scar. Poster presentation at the American Burn Association conference, Boston, United States of America, 2001.

Meyer, F.J., Burnand, k.g., Abisi, S. et al. Effect of collagen turnover and matrix metalloproteinase activity on healing of venous leg ulcers. Br J Surg 2008; 95: 3, 319-325.

Majan, J.l. Evaluation of a self-adherent soft silicone dressing for the treatment of hypertrophic postoperative scars. J Wound Care 2006; 15: 5, 193-196.

Podobné příspěvky