Nimesil v těhotenství Během prvních dvou trimestrů je užívání léku Nimesil možné. Pole dostupných studií neovlivňuje vývoj plodu, přesto by však léčba jeho prostřednictvím měla být zkrácena na maximální možnou míru. Užívání během posledních třech měsíců těhotenství není dovoleno, mohlo by jím být postiženo dítě. V srdci plodu se totiž může uzavřít tzv. arteriální kanál, který během života v děloze přivádí do krve dítěte kyslík a brání přetěžování pravé srdeční komory. Obvykle se uzavírá až jeden po narození – dojde-li k tomuto stavu dříve, vznikají závažné srdeční malformace, jejichž výsledkem je postižené nebo dokonce mrtvé dítě. Nimesulid proniká také do mateřského mléka, a to až do dobu 48 hodin od užití poslední dávky. Po tuto dobu je nutné kojení přerušit. [su_box title="Náš tip:" style="soft" box_color="#38ed1a" title_color="#f8f8ff"]Jestliže se bojíte, abyste nepřišla o mateřské mléko a výživu pro své dítě, snažte se alespoň 3x denně stimulovat mléčné žlázy odstříkáním. Mléko v žádném případě nepodávejte dítěti, ale ihned ho zlikvidujte! [/su_box]

Nimesil

V současnosti patří k nejpředepisovanějším lékům určeným pro léčbu bolesti. Řadíme ho do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků s aktivní sloučeninou Nimesulid, která v těle působí velmi specifickým způsobem.

Nimesil je na trhu už mnoho let, přesto neztrácí na popularitě. Plusové body mu kromě účinné látky přináší i jeho forma. Suspenze rozpustná ve vodě se snadno užívá při jakékoli diagnóze. Příjemně chutná a je dostupná téměř pro všechny pacienty.

Na co se používájí  granule pro perorální suspenzi?

Nesteroidní protizánětlivé léky jsou označovány také jako nesteroidní antiflogistika či nesteroidní antirevmatika. Účinná látka Nimesulid v přípravku Nimesil tlumí v našem organismu projevy enzymu zvaného cyklooxygénaza. Tento enzym je zodpovědný za vytváření sloučenin, nezbytných pro úspěšný průběh zánětlivé reakce, které zvyšují teplotu organismu a vyvolávají pocit bolesti. Nimesil působí přesně opačně – tlumí zánět a potlačuje bolest.

Nimesil

Nejčastěji je tento lék předepisován proti mnoha typům bolesti. K těm nejobvyklejším patří:

  • ortopedické bolesti (bolestivé stavy po úrazech, záněty šlach a kloubů, bolesti zad, akutní záchvaty dny, revmatoidní artritida, apod.),
  • bolesti zubů,
  • bolesti hlavy včetně migrén,
  • bolestivá menstruace.

Je Nimesil volně prodejný?

Lék Nimesil je dostupný pouze na lékařský předpis, a to kvůli mnoha nežádoucím vedlejším účinkům, které může na organismus mít. Neobejde se bez dozoru odborníka. Nimesulid totiž může mimo jiné zvýšit riziko krvácení (zvláště u pacientů užívajících Warfarin), narušit funkci ledvin, zvýšit riziko vzniku žaludečních vředů nebo poškodit játra. Lidé s jaterními potížemi (cirhóza apod) by tedy měli na tuto skutečnost upozornit svého lékaře.

A po jakých prostředcích tedy sáhnout, pokud je vám lék Nimesil zapovězen? Zapátráte-li po prostředcích v domácí lékárně, pak se rozhodně nabízí Novalgin nebo Paralen v doporučeném dávkování. O léčích na předpis pak musí rozhodnout výhradně váš ošetřující lékař.

Měli byste vědět:
Zároveň s Nimesilem nikdy neužívejte léky, o nichž se ví, že mají negativní účinek na játra – patří mezi ně i oblíbený Paralen!


Kompletní výčet nežádoucích účinků Nimesilu naleznete v příbalovém letáku, který vždy doporučujeme důkladně pročíst. Jestli se spokojíte se stručným přehledem těch nejčastějších, přinášíme vám ho níže.

Nimesil dávkovaní

Dle příbalového letáku je dávkování Nimesilu následující.  1 sáček přípravku Nimesil  dávkujeme 2× denně po jídle. Pokud neurčí lékař jinak.  Obsah sáčku Nimesil nasypte do sklenice vody. Poté zamíchejte lžící, čímž získáte suspenzi s pomerančovou příchutí. Vzniklou suspenzi je třeba vypít ihned po její přípravě. Užívejte nimesil co nejkratší dobu a ne déle než 15 dní během jednoho léčebného cyklu.

Za jak dlouho zabere Nimesil?

Každý z nás je indivuální a nelze přesně definovat za jak dlouho Nimesil zabere. Ale v mnoha diskuzích pacienty popisují, že zabere.

Nimesil nežádoucí účinky

Časté nežádoucí účinky Nimesilu

  • zvýšení jaterních testů

Méně časté nežádoucí účinky Nimesilu

  • závratě
  • bolesti hlavy
  • vysoký krevní tlak
  • dušnost
  • průjem
  • nevolnost
  • zvracení
  • zácpa
  • zánět žaludku
  • zvýšená produkce plynů ve střevech (flatulence)
  • svědění
  • zvýšené pocení
  • otoky, zejména dolních končetin
Vysvětlivky: nežádoucí účinky v tomto seznau jsou označovány jako časté  (>1/100, <1/10) a méně časté (>1/1000, <1/100). Vzácné a velmi vzácné jsou k nalezení v příbalovém letáku.

Jestliže se u vás některý z uvedených symptomů vyskytne ve zvýšené míře nebo se při užívání léku nebudete cítit dobře, okamžitě s užíváním léku přestaňte a poraďte se se svým lékařem!



Proč je výčet nežádoucích účinků u Nimesilu tak široký?

Leckdo by se mohl vyděsit poté, co si příbalový leták přečte. Ale není to třeba (někteří lékaři dokonce doporučují házet ho rovnou do koše, což je ovšem opačný extrém). Takto obsáhlá sekce má své kořeny v právních důvodech, kdy výrobci jednoduše musí uvést opravdu VŠECHNY negativní účinky, které se u „pokusných subjektů“ projeví. Většina z nich má přízvisko jako „raritní“ nebo „ojedinělé“ pozorování. Samozřejmě všeobecně platí, že léky na bolest užívat nemusíte, ovšem leckdy vám pomohou překonat alespoň prvních několik kritických dní.

Měli byste vědět:
Tím, jak svaly na bolest reagují se zároveň stahují a vytvářejí v okolí postiženého místa jakési „pouzdro“, které fixuje sval či šlachu v takové poloze, která je pro tělo bolestivá nejméně. A čím déle tento stav trvá, tím obtížněji se napravuje. A stále také samozřejmě platí, že pokud na sobě zpozorujete něco neobvyklého, měli byste daný stav konzultovat se svým lékařem. A k tomu opravdu seznam vedlejších účinků z příbalového letáku nepotřebujete.

Nimesil příbalový leták

Lék Nimesil se prodává jako lehce rozpustná suspenze. je balen do sáčků po dvou gramech a v jednom balení může být 9, 15 nebo 30 sáčků. Největší balení je určeno pro maximální možnou nepřerušenou léčbu, která by neměla být překračována. Obvyklá dávka pro dospělého jsou 2 sáčky suspenze denně, užívané po 12 hodinách až do vymizení problému. Přípravek je určený pro dospělé a děti od 12 let. Obsah sáčku je doporučeno rozpustit ve sklenici vlažné neperlivé vody a rychle vypít. Hotový nápoj má příjemnou pomerančovou příchuť.

Varování:
Jestliže Nimesil omylem vypije dítě nebo jste vy omylem užili větší než doporučenou dávku, urychleně vyhledejte radu lékaře. Při předávkovávání se mohou vyskytnout nebezpečné alergické reakce včetně anafylaktického šoku! Je nudné navodit zvracení nebo podat živočišné uhlí, účinná protilátka totiž neexistuje!

Co se stane, když je užijete najednou Ibalgin a Nimesil?

Čas od času může k podobnému přehmatu dojít. Zapomenete si zkontrolovat čas, cestou k lékaři si vezmete Ibalgin a o hodinu později předepsaný Nimesil atd., atd. Otázka zůstává – je to velký problém? Pokud se to stane jen jednou jedenkrát, neděje se nic. Ovšem užívat tuto kombinaci léků dlouhodobě nedoporučujeme. Jde o velkou zátěž na játra.


Nimesil složení:
Účinná látka nimesulidum – v jednom sáčku o váze 2 gramů najdeme 100 mg nimesulidu. Pomocné látky: sacharóza, pomerančové aroma (obsahuje: kukuřičný maltodextrin, aromatické látky, arabskou klovatinu), kyselina citronová, maltodextrin a cetostearomakrogol. Přípravek obsahuje sacharózu. Neužívejte ho, pokud vám lékař diagnostikoval nesnášenlivost některých cukrů.

Kdo nesmí užívat Nimesil?

Ale obsah sacharózy není jediným limitujícím faktorem. Existují i závažné diagnózy či zdravotní potíže, jež mohou znamenat překážku pro bezpečné užívání. Zkontrolujte prosím, jestli pro vás neplatí některý z těchto bodů předtím, než začnete přípravek Nimesil užívat.

  • Jestliže trpíte známou nesnášenlivostí na některou ze složek přípravku.
  • Jestliže jste se léčili nebo léčíte se žaludečními vředy, krvácením do žaludku, dvanácterníkovým krvácením apod.
  • Trpíte závislostí na alkoholu nebo jiných návykových látkách.
  • Máte-li za sebou mozkovou mrtvici nebo krvácení do mozku.
  • Užíváte přípravky poškozující játra (léky s paracetamolem, nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) apod.).
  • jestliže se u vás při léčbě nestaroidními antirevmatiky objevilo krvácení v trávicím systému.
  • Trpíte-li zvýšeným krvácením nebo jinými potížemi souvisejícími se špatnou srážlivostí krve.
  • Jste těhotná ve třetím trimestru.
  • Kojíte.
  • Prodělali jste selhání srdce.
  • Máte jakoukoliv poruchu ledvin či onemocnění jater.
  • Potýkáte se právě nyní se zvýšenou teplotou nebo chřipkou.

Nimesil v těhotenství Během prvních dvou trimestrů je užívání léku Nimesil možné. Pole dostupných studií neovlivňuje vývoj plodu, přesto by však léčba jeho prostřednictvím měla být zkrácena na maximální možnou míru. Užívání během posledních třech měsíců těhotenství není dovoleno, mohlo by jím být postiženo dítě. V srdci plodu se totiž může uzavřít tzv. arteriální kanál, který během života v děloze přivádí do krve dítěte kyslík a brání přetěžování pravé srdeční komory. Obvykle se uzavírá až jeden po narození – dojde-li k tomuto stavu dříve, vznikají závažné srdeční malformace, jejichž výsledkem je postižené nebo dokonce mrtvé dítě. Nimesulid proniká také do mateřského mléka, a to až do dobu 48 hodin od užití poslední dávky. Po tuto dobu je nutné kojení přerušit. <div class="su-box su-box-style-"soft"" id="" style="border-color:"#38ed1a";border-radius:3px"><div class="su-box-title" style="background-color:"#38ed1a";color:"#f8f8ff";border-top-left-radius:1px;border-top-right-radius:1px">"Náš</div><div class="su-box-content su-u-clearfix su-u-trim" style="border-bottom-left-radius:1px;border-bottom-right-radius:1px">Jestliže se bojíte, abyste nepřišla o mateřské mléko a výživu pro své dítě, snažte se alespoň 3x denně stimulovat mléčné žlázy odstříkáním. Mléko v žádném případě nepodávejte dítěti, ale ihned ho zlikvidujte! </div></div>

Nimesil a bolest zubů

Díky své formě (suspenze rozpustná ve vodě) mohou Nimesil užívat i pacienti, kteří mají dočasně ztížené polykání nebo trpí nechutí k jídlu. Často je předepisován například pro úlevu od bolesti při trhání tzv. zubů moudrosti nebo u složitých stomatologických zákroků. Obvykle není nutné užívat lék po celou povolenou dobu. Stačí jen do vymizení akutních potíží, obvykle 3-5 dní.

Nimesil a antikoncepce – je to možné?

Některé léky se opravdu s antikoncepcí nesnášejí, to ovšem není případ Nimesilu. U něj naopak hrozí ztížená možnost otěhotnění a může nějakou dobu trvat, než se od něj tělo po dokončení užívání vyčistí. Počítejte s tím tedy.

Nimesil a jak na darování krve nebo plazmy?

Další otázka, s níž se pacienti na lékaře obracejí, se týká dárců krve a plazmy. Pojďme si nyní probrat jedno po druhém.

  • Při darování plazmy je situace jednodušší. Minimální rozptyl mezi užitím léku a samotným odběrem by měl být 8 hodin (minimálně). Je-li tato hranice splněna, pak odběru plazmy nic nebrání.
  • Při darování krve je tato lhůta delší. Obvykle se doporučuje týdenní odstup, někdy však lze udělat výjimku, zvláště patříte-li mezi dárce se vzácnou krevní skupinou. V takovém případě zavolejte na transfúzní stanici a vyžádejte si konzultaci s lékařem.




Nimesil doba působení

Může se stát, že ani Nimesil s dávkováním do 12 hodin nebude dost silný. Pacienti si často stěžují na to, že už po šesti hodinách se bolest znovu vrací. A jaké je tedy doporučení lékaře pro tento případ?

Účinek analgetik také posiluje společné užívání s psychofarmaky (analeptika a neuroleptika).

Rozhodně není vhodné užívat další dávku Nimesilu předčasně. Interval 12 hodin je zdůvodněný právě účinky tohoto léku na játra a ledviny. Možné není ani užití jiných obdobných léků proti bolesti, mezi které patří např. Panadol nebo Ibalgin. Jestliže se i vás bude týkat podobný problém, požádejte svého lékaře o některé  salicyláty (např. paracetamol), nesteroidní antirevmatika (nejlpe v těcto případech působí diklofenak) a preparáty s kodeinem.

Možné je také podávání silných analgetik – opiátových analog (třeba tramadol v léčivém přípravku Tramal®, pentazocin v léčivém přípravku Fortral® atd.), i zde je možná kombinace s psychofarmaky. Jde však jen o krátkodobé řešení, dlouhodobě je totiž nutné dávky zvyšovat a dochází ke vzniku nebezpečného návyku. Dlouhodobou analgetickou léčbu proto vždy musí schválit odborník po zvážení jiných, příznivějších variant.

Jak působí Nimesil v těhotenství

Během prvních dvou trimestrů je užívání léku Nimesil možné. Pole dostupných studií neovlivňuje vývoj plodu, přesto by však léčba jeho prostřednictvím měla být zkrácena na maximální možnou míru. Užívání během posledních třech měsíců těhotenství není dovoleno, mohlo by jím být postiženo dítě. V srdci plodu se totiž může uzavřít tzv. arteriální kanál, který během života v děloze přivádí do krve dítěte kyslík a brání přetěžování pravé srdeční komory. Obvykle se uzavírá až jeden po narození – dojde-li k tomuto stavu dříve, vznikají závažné srdeční malformace, jejichž výsledkem je postižené nebo dokonce mrtvé dítě.

Nimesulid proniká také do mateřského mléka, a to až do dobu 48 hodin od užití poslední dávky. Po tuto dobu je nutné kojení přerušit.

Náš tip:
Jestliže se bojíte, abyste nepřišla o mateřské mléko a výživu pro své dítě, snažte se alespoň 3x denně stimulovat mléčné žlázy odstříkáním. Mléko v žádném případě nepodávejte dítěti, ale ihned ho zlikvidujte!

Nimesil v těhotenství Během prvních dvou trimestrů je užívání léku Nimesil možné. Pole dostupných studií neovlivňuje vývoj plodu, přesto by však léčba jeho prostřednictvím měla být zkrácena na maximální možnou míru. Užívání během posledních třech měsíců těhotenství není dovoleno, mohlo by jím být postiženo dítě. V srdci plodu se totiž může uzavřít tzv. arteriální kanál, který během života v děloze přivádí do krve dítěte kyslík a brání přetěžování pravé srdeční komory. Obvykle se uzavírá až jeden po narození – dojde-li k tomuto stavu dříve, vznikají závažné srdeční malformace, jejichž výsledkem je postižené nebo dokonce mrtvé dítě. Nimesulid proniká také do mateřského mléka, a to až do dobu 48 hodin od užití poslední dávky. Po tuto dobu je nutné kojení přerušit. <div class="su-box su-box-style-"soft"" id="" style="border-color:"#38ed1a";border-radius:3px"><div class="su-box-title" style="background-color:"#38ed1a";color:"#f8f8ff";border-top-left-radius:1px;border-top-right-radius:1px">"Náš</div><div class="su-box-content su-u-clearfix su-u-trim" style="border-bottom-left-radius:1px;border-bottom-right-radius:1px">Jestliže se bojíte, abyste nepřišla o mateřské mléko a výživu pro své dítě, snažte se alespoň 3x denně stimulovat mléčné žlázy odstříkáním. Mléko v žádném případě nepodávejte dítěti, ale ihned ho zlikvidujte! </div></div>

Nimesil a alkohol

A jak je to s kompatibilitou tohoto léku s alkoholem? Bohužel, jde o kombinaci přímo vražednou. Hlavní potíží je interakce nimesulidu a etanolu, jež nepříznivě zasahuje do chodu a zdraví žaludku. Dochází k podráždění sliznice žaludku a střev, což může vést i ke gastritidě (zánětu žaludku) nebo vzniku žaludečních vředů. Při dlouhodobém porušování léčebného režimu pak může dojít i i k vnitřnímu krvácení, které se projevuje typickou černou stolicí.

Když chcete jenom malý přípitek…

Někteří lékaři uvádějí, že v případě potřeby je možné užít menší dávku alkoholu po šesti hodinách od užití Nimesilu. Takže pokud máte před sebou třeba svatbu, zkuste se svého ošetřujícího lékaře zeptat na podrobnosti.

Nimesil cena

Nimesil nepatří k drahým lékům. Orientační prodejní cena za balení s 30 sáčky je 158 Kč, přičemž průměrný doplatek pacienta činí 109 Kč. Jde o dávku na 15 dní.

Dověděli jste se vše, co jste potřebovali, nebo máte o léku Nimesil další otázky? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!

Zdroj:

https://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0017185&tab=texts

Nimesulid v léčbě akutních bolestivých stavů v ordinaci praktického lékaře

 

#nimesildavkovani #nimesilpříbalovýleták #zajakdlouhozaberenimesil

Podobné příspěvky