Testosteron je klíčovýpro sexuálním zdraví mužů.

Testosteron a jeho účinky na sexuální zdraví mužů

Testosteron je důležitý hormon, který hraje klíčovou roli v sexuálním zdraví mužů tím, že reguluje libido (sexuální apetit), plodnost, růst svalů, hustotu kostí a další. Nízká hladina testosteronu může mít významné negativní účinky na fyzické i duševní zdraví, včetně sníženého sexuálního apetitu a erektilní dysfunkce, stejně jako únavy, deprese a snížené svalové hmoty/síly.

Hladina testosteronu a sexuální funkce

Hladina testosteronu se s věkem přirozeně snižuje, ale existují i další faktory, které mohou vést k jeho nízké hladině. Patří mezi ně obezita, chronická onemocnění, některé léky a stres. Nízká hladina testosteronu může u mužů způsobit snížení libida (sexuální touhy) a poruchy erekce. Kromě toho může nízká hladina testosteronu způsobovat také únavu, deprese a úbytek svalové hmoty a síly.

Testosteron a účinky na plodnost

Nízká hladina testosteronu může také ovlivnit mužskou plodnost, může vést k nižšímu počtu spermií, což může ztížit početí dítěte. Nízká hladina testosteronu může také vést ke špatné kvalitě spermatu, což ztěžuje oplodnění vajíčka spermiemi, i když jsou přítomny v dostatečném množství a může navíc vést k abnormální morfologii (tvaru) spermií, což dále snižuje šance na úspěšné početí.

Léčba nízké hladiny testosteronu

Naštěstí existuje léčba nízké hladiny testosteronu u mužů. Nejběžnější léčbou je hormonální substituční terapie (HRT), která zahrnuje užívání doplňkových hormonů, jako je testosteron nebo estrogen, které nahrazují hormony chybějící v těle v důsledku stárnutí nebo jiných stavů.

Bylo zjištěno, že HRT je velmi účinná při obnovení normální hladiny hormonů a zlepšení příznaků, jako je snížené libido nebo erektilní dysfunkce spojené s nízkou hladinou testosteronu. Mezi další léčebné postupy patří změny životního stylu, jako je snížení hmotnosti nebo omezení stresu; tyto léčebné postupy však nemusí být při obnově normální hladiny hormonů a zlepšení sexuálního zdraví u mužů s nízkou hladinou testosteronu tak účinné jako HRT.

Zdroje:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *