Co se děje v menopauze

Menopauza a její příznaky

V životě každé ženy přijde období, kdy její tělo ztratí schopnost reprodukce. Je to absolutně přirozený vývoj, kterého není třeba se obávat. Je ale potřeba se na menopauzu připravit po psychické i fyzické stránce. Poradíme vám, jak tuto životní etapu zvládnout!

Příznaky menopauzy

Co se děje v těle při menopauze?

Menopauza přichází okolo 50 let. Není možné přesně určit, kdy přijde. Můžete to odhadnout například podle toho, kdy si menopauzou prošla vaše matka, ale ani to nemusí být přesné. Tělo každé ženy je jiné a samo si „volí“, kdy provede tuto vekou změnu.

 

V ženském těle dochází k útlumu funkce vaječníků a s tím je spojena řada nepříjemných projevů. Tělo postupně ztrácí schopnost produkovat hormony (progesteron a estrogen) a mizí menstruační cyklus. Problém je v tom, že zatímco u jedné ženy bude mít menopauza bezproblémový průběh, druhá se bude potýkat s celou řadou nepříjemných projevů jako je:

  • vyšší krevní tlak
  • návaly horka
  • nadměrné pocení
  • únava
  • nespavost
  • zvýšená hladina cholesterolu

 

Objevují se také psychické potíže. Dostavují se úzkostné a depresivní stavy, poruchy soustředění a často také nervozita a nadměrné podráždění.

Menopauza a její příznaky jak bojovat s příznaky ?

Klimakterium je třeba se naučit zvládat. Není možné mu podléhat, tím se celá věc jen zhorší. Existuje hned několik způsobů, pomocí kterých se dá menopauza docela dobře zvládnout. V první řadě je nutné, abyste byla ve spojení s vaším lékařem. Váš praktický lékař nebo gynekolog by vás měl poslat na preventivní prohlídku na kardiologii. Během menopauzy i po ní je totiž zvýšené riziko srdečních chorob a onemocnění cév.

K překonání projevů mohou pomoci i léky. Doporučují se hlavně doplňky stravy s obsahem bylinných extraktů. Přečtete si informace o Českém bylinném přípravku Feminus.  Vhodné jsou bylinky a potraviny, které obsahují fytoestrogeny. Tyto přírodní látky jsou hodně podobné ženským hormonům. Obsahuje je například sója, bylinka andělika čínská či červený jetel.

Po psychické stránce budete více v pohodě, pokud si nejdete koníčka, kterému se budete věnovat. Nejlepší je sport. 

 

Podobné příspěvky