Hrozba jménem hysterektomie

Pro některé gynekology je děloha pouhým vakem na dítě. Nicméně, na internetu je mnoho dalších zpovědí od žen, které si vyslechly, že mají myom v děloze a musí podstoupit hysterektomii.

Jak se změnila doba

Lůno ženy po tisíciletí lákalo věhlasné, ale i méně známé umělce. Bylo předobrazem plodnosti a hojnosti. Bylo opěvováno v poezii, ale také v malířství, kdy umělci ztvárňovali nahé ženy kyprých tvarů s určitým odkazem právě na jejich lůno. Mělo určitou magickou sílu, a dnes je děloha pro české lékaře jen vakem, který slouží k vývoji nenarozeného plodu. Je na vině emancipace žen, nebo s vývojem lékařské vědy přistupujeme k ženskému lůnu pouze jako k dočasnému lidskému orgánu, pokud hovoříme pouze o děloze.

Chtěly jsme stejná práva jako muži

Ženy nejradikálněji bojovaly za stejná práva, jako mají muži, několik posledních desítek let. Přály jsme si stejné postavení nejen v rodině, ale také v zaměstnání. Svá práva jsme si vydobyly, ale boj si vyžádal i své oběti. Vzdaly jsme se svého ženství. Naše lůno je pro společnost pouze nástrojem, aby mohl vzniknout nový život. Tento nový fenomén je zřetelný v ordinacích českých gynekologů.

Hysterektomie příběh čtenářky 

Paní Věrka (40 let) vzpomíná na den, kdy jí lékař diagnostikoval myom o velikosti 5,5 cm. Již tato informace je pro takto mladou ženu zdrcující. Dnes se mateřství posouvá daleko za čtyřicítku. Naše čtenářka se lékaře ptala, jaký bude následný postup léčby. Dozvěděla se, že děloha je orgán, který není nezbytně nutný pro život ženy. Lékař paní Janě navrhl hysterektomii, odebrání dělohy. Psychika ženy je zřejmě až druhořadá záležitost, a takt není na prvním místě.

Slova, která bolí

Každý lékař použije jinou formulaci, jak ženě oznámí, že by bylo dobré odebrat dělohu, přesto slova všech gynekologů bolí stejně. Nesmíme zapomínat, hysterektomie není léčba, ale spíše ničení psychiky žen. Léčení představuje jiné mechanismy, než odebrání orgánu, a proto se některé ženy oprávněně ptají, proč neexistuje odpovídající farmaceutická léčba. Ona existuje, ale není dostupná pro všechny ženy. Dosáhnou na ni pouze některé ženy, zpravidla do 35 let.

 

 

 Hysterektomie strach ze ztráty ženství

Na internetu je k dispozici spousty článků, kde ženy líčí své osudy. Zpovídají se čtenářům, jaké to je, když žena ztratí dělohu. Některé ženy se smíří se ztrátou, jiné potřebují psychologickou pomoc. Z hysterektomie pomalu opadává společenské tabu, přesto ženy mají stále strach o tomto problému veřejně hovořit. Ačkoliv jsme bojovaly za rovnoprávnost mezi muži a ženami, pro většinu z nás je ztráta dělohy ujmou na našem ženství.

Možná přijdou časy, kdy si budeme opět vážit svého ženského lůna, ale prvním krokem je změnit myšlení všech gynekologů.

Podobné příspěvky