Andropauza

Andropauza

Andropauza u mužů je obdoba ženského klimakteria, kdy dochází k poklesu tvorby testosteronu. Tvorba testosteronu se snižuje již od 30. roku. Andropauza se pak objevuje nejčastěji kolem 50.‒55. roku, ale je to věc velmi individuální a její nástup závisí na genetických faktorech, kouření, obezitě, stres, pohybové aktivitě muže aj.

Andropauza příznaky

Andropauza  příznaky:

1. Andropauza psychické a mentální příznaky:

* Podrážděnost a změny nálad

* Depresivní ladění

* Úzkosti a napětí

* Snížení aktivity a zvýšení únavy

* Zhoršení paměti a soustředění

2. Andropauza tělesné a vegetativní příznaky:

* Návaly horkosti a zarudnutí

* Pocení

* Přechodné bušení srdce

* Problémy se spánkem, nespavost, nebo naopak vyšší spavost

* Fyzická svalová únava, snížení výkonnosti

* Ubývání kostní a svalové hmoty

* Příbytky tukové tkáně, zvýšené riziko srdečně-cévních nemocí a cukrovky typu II

3. Andropauza sexuální příznaky:

Andropauza je spojená se snížením sexuálních funkcí u mužů, což často mívá velmi negativní dopad na psychiku muže. Jedná se o:

* Poruchy erekce ‒ tj. problematické dosažení erekce či její udržení

* Snížení sexuální apetitů

* Ztížené dosažení orgasmu

Diagnostika a postup při řešení andropauzy:

Diagnózu  určuje příslušný lékař hladiny pohlavních hormonů ‒ testosteronu z krve. Pokud se potvrdí, že se jedná o andropauzu, je vhodné podávat substituční léčbu, což znamená nahrazovat úbytek hormonů. To ovšem není možné u všech mužů  a nemůže být řešena podáváním testosteronu u mužů se srdečním, jaterním nebo ledvinným onemocněním.

Navíc uměle podávaný testosteron blokuje tvorbu nových spermií, takže funguje jako jakási mužská antikoncepce. Léky na andropauzu proto nelze doporučit mužům, kteří si přejí mít ještě potomky

ANDROPAUZA PŘÍRODNÍ LÉČBA

Andropauza je však řešitelná i jinými způsoby. Mezi ty nejjednodušší patří úprava jídelníčku. Nejde o nijak drastickou dietu, stačí jen mírně změnit svůj způsob stravování a dát větší důraz na některé doporučené potraviny, které podporují organismus v jeho přirozené tvorbě testosteronu.

Mužům například velmi prospívá kořenová a škrobovitá zelenina (a opravdu nemáme na mysli tu, která nejdříve prošla prasetem). Brambory, mrkev, celer, tuřín nebo batáty jsou tím pravým pro všechny muže, kteří se chtějí cítit fit a plní energie. Naopak zcela nevhodné jsou celozrnné výrobky s vysokým obsahem vlákniny, které podle některých studií tvorbu testosteronu naopak tlumí. Občasná konzumace samozřejmě nevadí, ale neměly by tvořit více než 1/3 zkonzumovaného pečiva.

V případě tuků se naopak testosteronový jídelníček s všeobecnými výživovými doporučeními nerozchází. Zavrhuje škodlivé transmastné kyseliny obsažené především ve ztužených tucích (najdete je hlavně ve smažených potravinách a fast-foodu) a naopak doporučuje mono-nenasycené tuky. Zvýšený příjem prospěšných tuků obsažených například v olivovém oleji, kokosovém oleji nebo avokádu má podle studií dobrý vliv na zvýšení testosteronu v mužském těle. A navíc vás ochrání před rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob, které muže po 40 roce věku ohrožují ve zv&yac ute;šené míře.

Pozornost byste měli věnovat také bílkovinám, ale zdaleka ne takovou, jak se vám snaží namluvit nejrůznější výživoví poradci a fitness trenéři. 30% denního příjmu potravin – to je optimální množství bílkovin, které pro správné fungování organismu potřebujete. Dlouhodobě vyšší příjem může být naopak kontraproduktivní – organismus zpomalí a omezí i žádoucí tvorbu testosteronu.

 

ANDROPAUZA DALŠÍ ZPŮSOBY LÉČBY INSPIRACE

Zbrusu nový jídelníček bojující proti negativním dopadům andropauzy a s ní souvisejícího úbytku testosteronu samozřejmě není všespasitelný. Ruku v ruce s ním musí jít i úprava životního stylu. Důležité jsou třeba vaše spánkové návyky. Zvykli jste si spát často méně než 5 hodin za noc? Pak děláte chybu. Vaše tělo se během této krátké doby nedokáže dostatečně rychle zregenerovat a nemá ani čas ne všechny činnosti a procesy, ke kterým ve spánku dochází. Projeví se to i na produkci testosteronu. Pokud jste nevyspaní, rázem klesne jeho hladina v krvi přibližně o 15%. Při dlouhodobé spánkové deprivac i jsou tato čísla už opravdu znát.

S vaším problémem vám může pomoci i vaše partnerka. Pokud se oba rádi oddáváte sexu, máte napůl vyhráno. Během samotného aktu dochází ke zvýšení hladiny testosteronu až o 72% a věnujete-li se této příjemné činnosti pravidelně, aktivují se i mechanismy zodpovědné za rychlejší produkci testosteronu. Jde o stejný princip, díky kterému dárci krve dokáží obnovovat své červené krvinky rychleji než běžná populace.

Naopak pokud se rozhodnete sex jen sledovat (třeba ve formě porna) bude nárůst minimální – přibližně okolo 10%. Na druhou stranu může jít o zajímavou předehru, která vaše výkony v posteli o něco vylepší.

Léky na andropauzu

Léky na andropauzu tedy čistý testosteron si v lékárně jen tak nekoupíte. Musí být vždy předepsány lékařem a to není nijak jednoduché, jak už jsme si řekli výše. Řada mužů se navíc odborníka vyhledat stydí případně chtějí předejít problémům ještě předtím, než se vyskytnou. A právě pro ně se hodí přírodní doplňky stravy, které mohou s klesající hladinou testosteronu v organismu pomoci.

Dodejte tělu co potřebuje pro tvorbu testosteronu

Často stačí tělu dodat pouze chybějící vitamíny, minerály a stopové prvky a a hladina testosteronu se sama začne vracet do žádoucí polohy. Mezi nejdůležitější prvky nutné pro tvorbu testosteronu patří:

  • Selenu
  • Horčík
  • Zinek
  • Vitamín D
  • Vitamín H
  • Vitamín C
  • Vitamín B6

Ale získat je z přirozené stravy každý den v potřebném množství je velmi těžké a neobejde se to bez dokonale vyváženého jídelníčku. A na to řada mužů nemá například díky práci jednoduše čas. Přírodní doplňky stravy, používající extrakty z osvědčených bylin a dalších substancí a tuto nesnáz snadno vyřeší.

Přírodní doplňky stravy podporující tvorbu testosteronu

Mezi tradiční prostředky pro podporu mužské vitality patří pískavice řecké seno, kotvičník zemní a černý pepř, které v kombinaci a dalšími prospěšnými ingrediencemi používá přípravek Primulus. Velmi podobné složení má i Maxulen vyvinutý speciálně pro muže po třicítce. Trojici oblíbených přírodních léků na andropauzu pak uzavírá Promanplus, který kromě pískavice řeského sena obsahuje také extrakt z rozchodnice růžové a legendami opředeného ženšenu.

Recenze přípravku PRIMULUS 

Recenze přípravku PROMANPLUS

Recenze přípravku MAXULEN

Díky těmto přípravkům je andropauza odsunuta na vedlejší kolej a muži si mohou déle užívat plnohodnotného života. Všechny tyto přípravky zvýší hladinu testosteronu ve vašem těle. Pokud se i vy rozhodnete vyzkoušet některý z těchto osvědčených přírodních doplňků stravy, mějte na paměti, že účinek není pozorovatelný hned. První zlepšení se projeví v řádu týdnů, o to déle ale vydrží.
Koneckonců i léky na andropauzu vázané na lékařský předpis uvádí jako reakční dobu 3-6 týdnů – teprve poté poznáte, že se ve vašem těle něco děje.

Přírodní zvýšení hladiny testosteronu je ale pro vaše tělo šetrnější a po mnoha stránkách výhodnější. Organismus se nemusí vyrovnávat se skokovými šoky a nedostaví se u něj žádné abstinenční příznaky v případě, že zvolený doplněk na čas vysadíte. Hladina testosteronu se jednoduše pomalu vrátí na svou původní úroveň.

Nemusíte se ani obávat o zhoršení svého zdravotního stavu, pokud trpíte některou z výše uvedených příznaku, které klasické léčbě andropauzy brání. Pro jistotu se ale vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Podobné příspěvky