Jodové tablety proti radiaci

Jód účinně chrání štítnou žlázu před zářením. Štítná žláza jód absorbuje, takže když je v těle více jódu, štítná žláza absorbuje méně záření. To může pomoci chránit štítnou žlázu před poškozením způsobeným ozářením.

[sc_fs_faq html=“true“ headline=“h2″ img=““ question=“Jodové tablety proti radiaci?“ img_alt=““ css_class=““] Jodové tablety poskytují ochranu pouze proti radioaktivnímu jódu, nikoli proti jiným radioaktivním látkám. Jodové tablety blokují vstřebávání radioaktivního jódu štítnou žlázou a snižují riziko onemocnění rakovinou štítné žlázy. [/sc_fs_faq]

Jód lze také použít k léčbě nebo prevenci nemoci z ozáření. K nemoci z ozáření dochází, když je tělo vystaveno vysokým úrovním záření. Mezi příznaky nemoci z ozáření patří nevolnost, zvracení, průjem, bolest hlavy, únava a horečka. Jód může pomoci zmírnit příznaky nemoci z ozáření tím, že zabraňuje tělu absorbovat jód-131, radioaktivní formu jódu.

Na co se používají jodové tablety?

Jodové tablety se nejčastěji používají k léčbě nebo prevenci nedostatku jódu. Jód je základní minerál, který tělo potřebuje ke správnému fungování. Hraje roli v metabolismu, funkci štítné žlázy a reprodukci. Tělo si jód nevytváří, proto je nutné jej získávat stravou nebo doplňky stravy.

Jodové tabletky proti radiaci

Nedostatek jódu může způsobit strumu (zvětšení štítné žlázy), hypotyreózu (nedostatečnou činnost štítné žlázy), mentální retardaci a kretenismus (stav charakterizovaný zpomalením fyzického a mentálního růstu). Závažný nedostatek jódu je ve vyspělých zemích, jako jsou Spojené státy, vzácný, ale v mnoha částech světa zůstává problémem. Podle Světové zdravotnické organizace je nedostatek jódu nejčastější příčinou onemocnění a postižení po celém světě.

Jodové tablety se používají také k dezinfekci vody. Lze je použít k léčbě nebo prevenci nedostatku jódu u lidí, kteří nemají přístup k čisté pitné vodě. Jodové tablety nenahrazují bezpečnou pitnou vodu, ale mohou pomoci snížit riziko nedostatku jódu v oblastech, kde není dostupná čistá voda.

Jak se užívají jodové tablety?

Jodové tablety se obvykle užívají perorálně. Dávka a frekvence užívání jodových tablet závisí na důvodu jejich užívání. Jodové doplňky se obvykle užívají jednou denně, ale mohou se užívat častěji nebo méně často v závislosti na potřebách dané osoby.

Jodové tablety by se měly polykat celé a zapíjet plnou sklenicí vody. Neměly by se drtit ani žvýkat.

Jaké jsou nežádoucí účinky jodových tablet?

Nejčastějším nežádoucím účinkem jodových tablet je žaludeční nevolnost. Mezi další možné nežádoucí účinky patří průjem, bolest hlavy, závratě a vyrážka. Jodid může také způsobit strumu u lidí s Hashimotovou chorobou, autoimunitním onemocněním, které postihuje štítnou žlázu. Tento stav je častější u lidí, kteří mají nedostatek jódu.

Doplňky jódu mohou se také vzájemně ovlivňují s některými léky. Jód může zvyšovat účinky hormonů štítné žlázy a antityreoidálních léků. Jód může také narušovat vstřebávání některých antibiotik, např. tetracyklinů.

Lidé s onemocněním ledvin nebo s některými dalšími zdravotními potížemi by neměli užívat jodové doplňky bez předchozí konzultace se svým lékařem.

Jodové tablety proti radiaci nepotřebujete.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *