Štítná žláza příznaky

Štítná žláza příznaky

Příznaky štítné žlázy, které mohou upozornit na její nesprávnou nebo nedostatečnou funkci, lze často rozeznat jen velmi těžko. Štítná žláza se v našem těle podílí na správném fungování celé řady procesů.

Štítná žláza je největší žláza s vnitřní sekrecí v lidském těle. Najdeme ji na přední straně krku, před hrtanem. Jde o zhruba 20-25 gramů těžký orgán ve tvaru podkovy, jehož hlavní funkcí je zachycování jódu v krvi. Ten pak přemění v hormony, které vylučuje přímo do krevního oběhu. Hormony štítné žlázy mají vliv například na okysličování tkání, správné fungování vnitřních orgánů nebo na naši psychiku. Příznaky štítné žlázy  bychom proto neměli podceňovat.

Štítná žláza příznaky

Nejznámějším příznakem dysfunkce je tzv. struma. Štítná žláza opuchne a zvětší se. Obvykle jde o projev nedostatku jódu. Celý proces začíná nepříjemnými pocity až bolestí v přední straně krku, ke zvětšování pak dochází v průběhu několika dnů až týdnů.

Mezi důležité projevy štítná žláza příznaky patří i špatné fungování střev a trávicího traktu. Může jít o zácpu, průjem ale i tzv. syndrom dráždivého tračníku.

Přecházet byste neměli ani změny vlasů a obočí. Jestliže začnou bez zjevné příčiny vypadávat a lámat se, může se problém ukrývat právě ve štítné žláze.

Časté štítná žláza příznaky se týkají také kolísání tělesné hmotnosti. Jestliže je to s vaší váhou jako na houpačce a v jedné chvíli nekontrolovatelně přibíráte a později naopak hubnete, určitě to oznamte svému praktickému lékaři.

„Štítná žláza příznaky“ mohou zahrnovat i neobvyklou tělesnou únavu či nespavost. Štítná žláza velkou měrou ovlivňuje energetický metabolismus a tuto její funkci nedokáží vykompenzovat ani drahé vitamínové preparáty. Pokud se ani po třech týdnech vaše vyčerpání nezlepší, svěřte se odborníkovi.

 

  • štítná žláza příznaky deprese

Trpíte depresemi, úzkostmi nebo se bez zjevné příčiny hádáte s partnerem? I to mohou být štítná žláza příznaky. Správná léčba ale naštěstí přinese úlevu velmi brzy.

  • štítná žláza příznaky vysoký cholesterol

Vysoká hladina cholesterolu je také často zapříčiněna chybějícími hormony. Až u poloviny takto nemocných lidé nefunguje štítná žláza správně. Nemá-li se váš lékař k činu, vyžádejte si potřebné vyšetření sami.

U žen mohou mezi štítná žláza příznaky patřit i problémy s menstruačním cyklem nebo plodností. Než se proto svěříte do rukou drahých specializovaných klinik, soustřeďte svou pozornost i na štítnou žlázu.

Podobné příspěvky