Whey protein

Whey protein

Ten, kdo se pohybuje v kruzích vrcholového sportu nebo fitness, jistě ví, co se za názvem Whey protein skrývá za zázrak. Pro ty, kteří si stejně jako já, jdou dvakrát do týdne zaběhat, je to velká neznámá. „Whey“ znamená v anglickém překladu syrovátka. Syrovátka byla dlouho považovaná za pouhý odpad při výrobě mléčných produktů. Teprve v 70. letech se zrodila myšlenka dalšího využití.
Začala se vyrábět sušená syrovátka, která obsahuje 70% laktózy, jinak řečeno mléčného cukru, a pouze 12% prospěšné bílkoviny. Tato látka je sama o sobě nepoživatelná, ale je základem pro výrobu o dost cennější suroviny a to syrovátkového proteinového koncentrátu nebo-li whey protein concentrate (WPC).

Co whey protein concentrate obsahuje?

Tento uměle vyrobený syrovátkový proteinový koncentrát obsahuje až 80% pro život důležité bílkoviny, minimální množství tuku a zbytkové laktózy. Svým složením je tedy WPC ideální pro výrobu proteinových nápojů pro sportovce. Při výběru byste měli sledovat zejména množství zastoupené bílkoviny, již zmíněného mléčného tuku a laktózy, které by nemělo být vyšší než 10g.

 

Ještě něco navíc…

Whey protein isolate (WPI), chcete-li syrovátková proteinový izolát, je další krok kupředu ve výrobě proteinů. Oproti whey protein concentrate obsahuje až 90% bílkoviny a opravdu jen nepatrné množství laktózy a tuků (asi 0,5%). Na druhou stranu je částečně ochuzen o některé vitamíny a minerály, které jsou u WPC zastoupeny. Pokud tedy hledáte jeden z nejčistších zdrojů bílkoviny, whey protein isolate je rozhodně dobrou volbou.

K čemu je whey protein dobrý?

Je to  v první řadě doplněk stravy, který využívají zejména sportovci při dlouhodobém tréninku k rychlejšímu vybudování svalové hmoty. Dochází ke zvýšení výkonnosti a naopak snížení času, potřebného pro regeneraci svalů po intenzivním vypětí. Bílkoviny, které tvoří velkou část  koncentrátu i izolátu, jsou také nenahraditelným pomocníkem při snižování tělesné hmotnosti. Díky vstřebávání bílkoviny do těla pomáháme tělu se spalováním tuků a zároveň tak omezujeme úbytek svalové hmoty, který při každé redukci váhy často nastává.