Zánět středního ucha příznaky
Bolesti v uších jsou podle většiny lidí horší než obávané bolesti zubů a rodiče malých dětí z nich mají přímo panický strach. Poradíme vám, jak rozpoznat zánět středního ucha příznaky už na začátku a vyhnout se tak dlouhé a náročné léčbě.
Za hlavní příčinu zánětu středního ucha bývá uváděno prostydnutí nebo ofouknutí uší. To ale není pravda, mohou za to bakterie, které se zvláště v dětském kolektivu velmi snadno šíří. A pokud navíc první příznaky zánětu středního ucha přehlédnete, je na velký problém zaděláno.
Zánět středního ucha příznaky
Ještě než se dostaví obávaná bolest, můžete si všimnou jedné nenápadné předzvěsti nastávajícího problému – šumění v uších. Může jít o úporný obtěžující hluk ale i o krátké časové úseky, které se pravidelně vracejí. Tady je největší šance podchytit zánět středního ucha včas a provést preventivní opatření.
Do několika hodin od počátku šumění se objeví i bolest. Mezi projevy zánětu středního ucha má šumění své nezastupitelné místo. Malé děti na ni obvykle upozorní tak, že si na ouško neustále sahají nebo ho hladí, ty větší vám to obvykle poví přímo. Po dvou a více dnech se mezi příznaky zánětu středního ucha obvyklé přidá i teplota nebo horečka a zvětšené mízní uzliny. Pokud jste až doteď spoléhali na prostředky přírodní medicíny už na nic nečekejte a navštivte lékaře. Zánět je už pravděpodobně hodně rozvinutý a sami si s ním neporadíte.
Lékaři popište své příznaky co nejpečlivěji a nezapomeňte zmínit, kdy jste si potíží všimli poprvé. Lékař pak rozhodne o nasazení antibiotik a případném propíchnutí ušního bubínku. Nemusíte se bát, jde o velmi pružnou blanku, která velmi brzy zase sroste. Okamžitá úleva je ale zvláště u dětí k nezaplacení.
Velmi zřídka lze u zánětu středního ucha pozorovat také ztrátu pozornosti a celkovou únavu, která je zapříčiněna dlouhotrvající bolestí. Dále se může objevit i citlivost uší a jejich okolí při doteku nebo dokonce zvracení, které léčbu zánětu středního ucha značně komplikuje.
Jakmile máte podezření na zánět středního ucha , přiložte na ucho teplý obklad, který podpoří odtékání hnisu. Velmi účinné je také napařování a ušní kapky nebo masti s výtažkem z octa. Vyzkoušet můžete také vatičku namočenou do vysokoprocentního alkoholu, kterou vložíte na 30 minut do ucha.