Celiakie symptomy u dospělých

Celiakie symptomy u dospělých

Celiakie patří mezi velmi závažná onemocnění. Velké procento nemocných ale vůbec netuší, že příčinou jejich zdravotních potíží je právě ona. Celiakie symptomy u dospělých jsou totiž často nejednoznačné a neprůkazná

Celiakie byla poprvé popsána v roce 1888. Jde o nesnášenlivost obilného lepku (gliadinu). Pokud není rozpoznána včas a nejsou učiněná příslušná dietetická opatření, dochází k atrofickým změnám střeva a zánětům sliznice, které se později mohou zvrhnout v rakoviny. Podchytit celiakie symptomy u dospělých včas je proto velmi důležité.

Celiakie symptomy u dospělých

Známým příznakem celiakie je průjem, ale ten se ve skutečnosti vyskytuje jen u 30-40% pacientů. Varovat může ale také, zácpa, úbytek váhy, celková slabost, bolesti břicha, nevolnost, svalové křeče, mravenčení a bolesti končetin.

Mezi  symptomy celiakie u dospělých se také počítá snížená sexuální aktivita, deprese, dermatitida, bolesti kloubů, suchá kůže, bledost, poruchy pigmentace, ekzémy a poruchy růstu vlasů a zubní skloviny. V laboratoři pak na onemocnění celiakií upozorní zvýšené hodnoty testů jater a slinivky břišní.

Onemocnění celiakií může být diagnostikováno v každém věku, ale nejčastěji se symptomy celiakie  u dospělých vyskytují u lidí mezi 40-50 lety věku.

Jak celiakii léčit

Základem normalizace zdravotního stavu je přísná dieta, které zamezí nebo maximálně omezení přísun lepku do organismu (maximální povolená dávka je 2g denně). Díky ní symptomy celiakie  u dospělých odezní do několika týdnů. Někdy je třeba sáhnout i po některých lécích. Používají se steroidy pro potlačení zánětu a imunosupresiva, které dočasně utlumí odezvu imunity.

Pro rychlejší ústup celiakie  a jejich symptomů  je doporučeno do jídelníčku zařadit vlákninu (psyllium, jablečno u apod.), probiotika a vitamíny a minerály, na jejichž nedostatek ukazují provedené lékařské testy.

Podobné příspěvky