Štěnice kousnutí jak se pozná

Štěnice kousnutí jak se pozná

Štěnice patří mezi velmi nepříjemné parazity, které si můžeme zavléct celou řadou způsobů. Jejich kousnutí se často projevují zpětně nebo dokonce vůbec ne, takže v první chvíli bývá těžké poznat, že právě váš byt je tímto nepříjemným hmyzem zamořen. První známkou problémů bývají charakteristická kousnutí viz foto 

Štěnice kousnutí jak se pozná

Štěnice kousnutí jak se pozná:

  • Někteří jedinci, kteří jsou pokousani od štěnic  začne kousnutí  svědit a objeví se červené podlitiny nebo otoky den poté, co byl pokousán. Nicméně, kousnutí nemusí být zřejmé po dobu několika dnů nebo vůbec.
  • Někdy se může objevit v těsné blízkosti  více řádků, malých červených skvrn.
  • Zpočátku se může objevit mírné pálení. Červené skvrnky se  pak vyvíjí v  červené hrboly, známé jako papuly nebo  vyrážku. V extrémních případech,  kousnutí od štenice může nabobtnat a proměnit se v kožní zánět.
  • Pokud vyrážka přetrvává nebo kůže nabobtná , ihned vyhledejte odborného lékaře.

 

štěnice kousnutí foto

 

V našich domácnostech se můžeme setkat obvykle s dvěma druhy štěnic: štěnicí postelovou a štěnicí domácí. V obou případech jde o nenápadného plochého 4-6 milimetrů velkého broučka, který se schovává v nejrůznějších škvírách, například mezi matracemi, pod kobercem, za obrazy apod.

TIP: Profesionální přípravky proti štěnicím vyberete nejlevněji zde

Jak poznat kousnutí štěnice

Štěnice kousnutí jak se pozná ?

Kousnutí od štěnice v prvních chvíli nebolí, protože zároveň se sáním do rány vstřikuje i anestetikum, které ránu umrtví. Samotné sání obvykle trvá 15-20 minut. U lidí, kteří se se štěnicí setkávají poprvé, obvykle proces alergizace chvíli trvá a první známky potíží přicházejí až po týdnu v podobě červených naběhlých fleků ne nepodobných štípancům od komára. Nejčastěji se vyskytují v řadě nebo ve skupinkách, ale výjimkou nejsou ani samostatné kousance. Štípance se objevují především na odhaleném (nepřikrytém), typicky na horní polovině trupu, krku a hlavě.

Kromě štípanců prozradí štěnice také malé kupičky černého trusu, který se po rozmytí vodou změní v červený flíček. Jde vlastně o natrávenou krev, kterou můžeme nejčastěji najít na matracích a polštářích. Štěnice prozradí také malé svlečky případně živí brouci.

Ještě donedávna to vypadalo, že jsou štěnice téměř vyhubeným druhem, který přežívá jen na bezdomoveckých ubytovnách a hotelích nejnižší kategorie. Dnes s však s tímto hmyzem potýkají i luxusní ubytovací zařízení a velké množství domácností především v Americe a v Evropě. Důvodem je stále oblíbenější cestování a migrace obyvatel.

Štěnice kousnutí jak se pozná, kde se v bytě vzaly štěnice?

Tuto otázku si asi položí každý, kdo ve svém bytě štěnice objeví. Odpověď není snadná, protože způsobů je mnoho. Asi nejčastěji si štěnice přivezeme spolu se zavazadlem s oblečením, do kterého nalezly během našeho pobytu v nějakém hotelu. Proto se nedoporučuje skladovat zavazadla vedle postele nebo přímo pod ní, což se ale v zamořených hotelech jeví jako velmi zbytečná rada, protože štěnice už jsou jednoduše všude.

Cestovat mohou i na vašem kabátu, stačí navštívit jinou domácnost obývanou štěnicemi. A v neposlední řadě si je můžete donést z obchodu nebo bazaru s nábytkem a to nejenom s tím použitým. Štěnicím mohou jako úkryt posloužit i kartónové krabice.

Ověřte si výskyt štěnic

Jestliže máte podezření, že by se ve vašem bytě mohly vyskytovat štěnice, zkontrolujte ze všeho nejdřív bezprostřední okolí postele či jiných míst, kde běžně spíte. Štěnice se totiž zpočátku ukrývají hlavně u zdroje potravy. Zaměřte se na matrace, škvíry postelí nebo třeba zásuvky nočního stolku. Prozradí je zmíněný trus, svlečky i živí broučci. Na lov se vydejte také v noci. Nečekaně rozsviťte a pozorujte světlé povrchy. Pokud se z nich dají na hromadný úprk drobní broučci, máte téměř jistě co dělat se štěnicemi.

Jak se zbavit štěnic

Pokud se výskyt štěnic potvrdí, neměly by vaše první kroky mířit do drogerie. Biolit totiž nikdy všechny štěnic nezahubí, navíc je tento hmyz stále více odolný proti insekticidům. Štěnice tato forma boje pouze vyžene z jejich úkrytů a následně se rozlezou po celém bytě, odkud je bude i profesionální deratizér jen těžko odstraňovat. Proto neprodleně kontaktujte profesionální firmu, která má přístup k mnohem účinnějším prostředkům.

TIP: Profesionální přípravky proti štěnicím vyberete nejlevněji zde

Připravte se ovšem minimálně na dvojitý zásah, 4-6 týdnů pravidelného úklidu a na částku v rozmezí 2 500 – 6 000 Kč. Pokud bydlíte v panelovém domě, kontaktujte správce a požádejte o zásah i v okolních bytech. Štěnice totiž velmi snadno cestují z jednoho bytu do druhého a mohly by se u vás po čase objevit znovu.