Příznaky těhotenství v prvních dnech

Příznaky těhotenství v prvních dnech

Počínající těhotenství se projevuje různými příznaky. Některé z nich se mohou podobat premenstruačnímu syndromu, ale očekávaná perioda se přitom ne a ne dostavit. Jaké jsou ty nejčastější příznaky těhotenství v prvních dnech?

Jestliže těhotenství očekáváte, bude pro vás vynechání pravidelné menstruace dobrou zprávou. Někdy se ale pravidelné měsíční krvácení objevuje celý I. trimestr i déle. Nevyplatí se proto na tuto skutečnost spoléhat příliš. Příznaky těhotenství v prvních dnech jsou mnohem komplexnější.

Těhotenství jako premenstruační syndrom

Mnohé ženy poznají, kdy se blíží jejich dny. Pár dní před menstruací se jim prsa nalijí a nepříjemně pobolívají. Nepříjemný pocit se usadí také ve spodní části břicha a někdy i v křížové oblasti. Břicho je nepříjemně nafouknuté a potřeba toalety je častější. Běžná je i zvýšená únava a nechuť k větším fyzickým aktivitám. Souhrné tuto plejádu projevů označujeme jako premenstruační syndrom.

Ale příznaky těhotenství v prvních dnech mohou vypadat úplně stejně. Často se k nim navíc přidává nechutenství, nebo odpor k určitým jídlům a vůním. Ranní nevolnosti se dostavují až později. V prvních šesti týdnech není rostoucí zárodek spojen s mateřským organismem přímo, ale čerpá živiny z ochranného obalu. Nemusí se ještě chránit před škodlivým vlivem některých jídel (hlavně masa) a nevolnosti se nedostavují. Mezi příznaky těhotenství v prvních dnech je proto nezařazujeme.

Příznaky těhotenství v prvních dnech – může to být i krev

Špinění nebo dokonce krvácení v těhotenství je bráno velmi vážně, může totiž značit začínající potrat. Příznaky těhotenství v prvních dnech ale lehké špinění obvykle zahrnují. Dochází k němu mezi 11. a 12. dnem po oplodnění. Způsobuje ho vajíčko zahnízďující se v děložní dutině. Špinění je slabé a netrvá více než několik hodin, maximálně pak do dvou dnů.

Kdy pro těhotenský test

Ženy se často domnívají, že příznaky těhotenství v prvních dnech jim může snadno potvrdit nebo vyvrátit těhotenský test. A některé to skutečně umí. V lékárně je třeba zdůraznit, že chcete ten nejrannější těhotenský test, který je možné použít ještě před vynecháním menstruace. Informujte se také, jestli je potřeba použít první ranní moč nebo je možné proces provést kdykoliv během dne. Jestliže vyjde test pozitivně, objednejte se k lékaři. Pozve si vás okolo 6. týdne (podle data poslední menstruace), kdy už je možné vidět srdeční akci plodu a potvrdit tak vitalitu těhotenství.

Podobné příspěvky