Rizikové těhotenství – co dělat, když musíte jen ležet?

Rizikové těhotenství – co dělat, když musíte jen ležet?

Těhotenství je prý nejkrásnějším obdobím života každé ženy. Co když u vás ale lékař diagnostikuje nějakou odchylku, zdravotní problém či riziko? V takovém případě vás pošle na tzv. rizikové těhotenství, dostanete pracovní neschopnost a budete muset odpočívat nebo mít dokonce přísný klidový režim na lůžku.

Pokud by se jednalo pouze o chvilkovou záležitost, jistě byste z toho měla i radost. Budete-li muset strávit na lůžku celý poslední trimestr nebo dokonce nadpoloviční většinu těhotenství, už tak nadšená nebudete. Jak se tedy na dlouhé týdny nebo měsíce zabavit, abyste se z neustálého ležení „nezbláznila“ a byla v psychické i fyzické pohodě?

Zařizování a „papírování“

V první řadě se můžete pustit do zařizování nezbytností, které vás neminou – např. zavolat si do porodnice, kde chcete rodit a přihlásit se, případně vyplnit nebo alespoň telefonicky sdělit představu porodního plánu. Dále potom zavolat budoucímu pediatrovi a zatím ještě nenarozené miminko k němu přihlásit. Hodí se taky dopředu nachystat dokumenty jako oddací list nebo potvrzení otcovství v případě, že s partnerem nejste svoji.

Náš tip:
Můžete si také zavolat na správu sociálního zabezpečení a předběžně si domluvit nebo se informovat na vše okolo mateřské a rodičovské dovolené.

Věci pro maminku

V posledních týdnech před porodem není na škodu vytvořit si seznam věcí, které budete potřebovat do porodnice. Takový seznam je buď zveřejněn na webových stránkách porodnic, případně v knihách o těhotenství nebo různě na internetu. Není také na špatné se informovat u vašich známých, kamarádek a rodinných příslušnic, co si braly do porodnice ony – není totiž nad osobní zkušenost a každá maminka ve vašem okolí vám jistě poradí nějakou svoji vychytávku.

Náš tip:
Náš tip: Na takovém univerzálním seznamu pro budoucí maminku by jistě neměly chybět jednorázové poporodní kalhotky, porodnické vložky, vložky do kojící podprsenky, balzám na rty, mastička na bradavky, kojící čaj, dokumenty spojené s těhotenstvím, osobní věci a kosmetika apod. Maminka, která doma leží a má nakázaný klid na lůžku, může všechny tyto věci objednat na webových stránkách s dětskými produkty nebo na stránkách internetových lékáren.

Rizikové těhotenství – co dělat, když musíte jen ležet?

Věci pro miminko

Začneme nejprve věcmi, které musí mít miminko již v porodnici – pleny, mast na zadeček, dudlík, nůžky na nehtíky, kartáček na vlasy a základní oblečení jako dupačky, bodyčka, ponožky, případně teplejší věci v podzimním a zimním období. Na těchto věcech se budoucí maminka tolik „nevyřádí“.

Prostor pro kreativitu nastává ve chvíli, kdy kupujete:

  • kočárek,
  • postýlku a její vybavení,
  • přebalovací pultík,
  • zavinovačky apod.
Všechny věci se dají běžně sehnat na internetových stránkách, což je pro maminku v „klidovém režimu“ naprosto ideální. Snadno tak můžete mezi jednotlivými webovými stránkami a jimi nabízenými produkty hledat ty nejkvalitnější nebo nejlevnější. Navíc v dnešní době je v nabídce tolik materiálů, vzorů a variant všech výše zmíněných nezbytností, tudíž budete vybírat dlouho a hezky se u toho zabavíte.

„Samostudium“

Zejména jedná-li se o vaše první těhotenství, budete mít potřebu nastudovat si vše ohledně jednotlivých týdnů a měsíců gravidity, porodu a budoucí manipulace s miminkem. A kdy jindy než teď, kdy na to máte spoustu času? Ideální je vybírat literaturu od lékařů – gynekologů a porodníků, případně porodních asistentek. V dnešní době sociálních sítí je také možností sledovat budoucí maminky a těhotenské profily na Instagramu, případně na YouTube.

Relaxace a odpočinek

Asi to slyšíte ze všech stran a ode všech vašich příbuzných a kamarádek s dětmi, ale nyní je ta chvíle, kterou si ještě můžete užít jen sama se sebou. Po porodu totiž budete už nejspíš navždy myslet především na svoje děťátko, jeho pohodlí a zájmy a vaše koníčky a všechen volný čas půjde minimálně na několik prvních měsíců či let do pozadí.

Náš tip:
Proto si teď přečtěte knihy, které jste si přečíst nestihla a podívejte se na filmy, které máte již dlouho v plánu shlédnout. Pouštějte si vaši oblíbenou hudbu, starejte se o svůj zevnějšek, dopřávejte si zdravé a chutné jídlo, sepište si pro budoucí účely pár dobrých receptů nebo si zkuste internetový rychlokurz nějakého světového jazyka.

Máte-li před sebou několik týdnů či měsíců, kdy kvůli zdravotním těhotenským komplikacím musíte jen ležet a odpočívat, zkuste si je užít a vychutnat do sytosti.

Podobné příspěvky