Příušnice příznaky u dospělých

Příušnice příznaky u dospělých

Příušnice jsou obvykle vnímány jako dětská nemoc, objevující se do 15. roku života. Ohniska epidemií v ČR a na východním Slovenku v loňském roce ale přesvědčivě ukazují, že onemocnět mohou i dospělí. A to i pokud jsou očkováni. A jak příušnice příznaky u dospělých poznat?

Koho mohou postihnout příušnice?

Proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám se u nás očkují děti po dosažení 15. měsíce věku kombinovanou vakcínou MMR. Nejde ale o ochranu celoživotní, jak se lidé mylně domnívají a množství protilátek je často příliš nízké už v pubertálním věku, kdy se mohou příznaky příušnice poprvé objevit u dospělých. Dalším problémem je pronikání odlišných virových kmenů příušnic z východní Evropy, proti kterým standardní očkování nechrání v žádném věku.

Příušnice příznaky u dospělých tak můžeme pozorovat zhruba od 15. roku věku a později. Zajímavé je, že lidé starší 35 let, nikdy neočkování, obvykle příušnicemi netrpí. Nejrozšířenější hypotéza hovoří o nepoznaném prodělání spalniček v dětském věku a následné doživotní imunitě. Pokud jednou proděláte příušnice, už nikdy je nedostanete znovu.

Příušnice příznaky u dospělých v prvních dnech

Onemocnění příušnicemi začíná u dospělých nenápadně.

 1.  Příznaky příušnice u dospělých
 • horečka
 • únava
 • pocit napětí v oblasti příušních žláz (oboustranné i jednostranné)
Po několika dnech jsou příušnice příznaky u dospělých mnohem konkrétnější. Nemocní pociťují:

2 . Příznaky příušnice u dospělých

 • bolest při žvýkání
 • obtíže při otevírání úst
 • bolest ucha (způsobenou tlaky na zvukovod)
 • sucho v ústech díky snížené tvorbě slin
 • nepodceňujte tyto „Příznaky příušnice u dospělých“
Může dojít rovněž k opuchnutí podčelistních a podjazykových žláz. Na sliznici ústní dutiny je pak možné pozorovat zduření a zčervenání v místě vývodu slinných žláz. Kůže naopak začervenalá není. Obvykle mezi příušnice příznaky u dospělých patří i zvětšené lymfatické uzliny v oblasti krku.

Léčba příušnic

U dospělých může být průběh nemoci komplikovanější. Připojit se může například zánět mozku, slinivky břišní nebo varlat u mužů. Příušnice příznaky u dospělých se proto nevyplácí podceňovat.

Samotná léčba spočívá ve snižování teploty, podávání léků proti bolesti a klidném režimu s dostatkem tekutin. Bolestivost postižených míst zmírňují i vlažné obklady.

Příušnice a co byste o nich měli ještě vědět

Příušnice jsou vysoce nakažlivé – po kontaktu s nimi onemocní asi 80% lidí, kteří dosud proti nim nezískali imunitu. Ohniska příušnic se objevují zejména ve školách a školkách. A zpočátku není možné zjistit, že něco takového probíhá.

Doba, která uplyne od okamžiku nakažení do prvních příznaků může být 14 až 21 dní.

Pacient je totiž infekční už 1-2 dny předtím, než se objeví první příznaky v podobě otoku slinných žláz a poté ještě více než týden. Zatímco u nejmenších dětí je toto onemocnění obvykle mírné, u adolescentů a dospělých může být léčba mnohem komplikovanější. Často vyžaduje hospitalizaci pro středně těžké až těžké komplikace, jako je orchitida , meningitida a pankreatitida.

Jak časté jsou příušnice u dospělých?

Prakticky všichni neočkovaní lidé někdy onemocní příušnicemi – jedná se o běžné infekční onemocnění, ovšem 20–40% infikovaných je tzv. asymptomatických a řada z nich má také nespecifický průběh, takže pouze 30–40% nemocných dostane klasické příušnice.

Nespecifické příznaky příušnic u dospělých

Máte podezření, že jste příušnice prodělali, i když vám chyběly některé z charakteristických symptomů? Zkuste se podívat do tohoto seznamu, možná budete mít jasněji. Ovšem konečnou diagnózu může vynést pouze lékař po shlédnutí vašich krevních testů.

 • bolest svalů
 • nedostatek chuti k jídlu,
 • malátnost,
 • bolesti hlavy
 • mírná horečka
 • otok jedné nebo více slinných žláz nejčastěji v rohu čelisti)
 • 30% dospělých mužů a chlapců v adolescentním věku může pociťovat bolest a otok varlat
Měli byste vědět:
U každé desáté dospělé osoby s příušnicemi se vyvinula meningitida s různým stupněm závažnosti.

Zdroj:

http://www.szu.cz/tema/prevence/kdy-jste-imunni-vuci-onemocneni-spalnickami-nerozumite

 

 

Podobné příspěvky