Příušnice příznaky u dospělých

Příušnice příznaky u dospělých

Příušnice jsou obvykle vnímány jako dětská nemoc, objevující se do 15. roku života. Ohniska epidemií v ČR a na východním Slovenku v loňském roce ale přesvědčivě ukazují, že onemocnět mohou i dospělí. A to i pokud jsou očkováni. A jak příušnice příznaky u dospělých poznat?

Koho mohou postihnout příušnice?

Proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám se u nás očkují děti po dosažení 15. měsíce věku kombinovanou vakcínou MMR. Nejde ale o ochranu celoživotní, jak se lidé mylně domnívají a množství protilátek je často příliš nízké už v pubertálním věku, kdy se mohou příznaky příušnice  poprvé objevit u dospělých. Dalším problémem je pronikání odlišných virových kmenů příušnic z východní Evropy, proti kterým standardní očkování nechrání v žádném věku.

Příušnice příznaky u dospělých tak můžeme pozorovat zhruba od 15. roku věku a později. Zajímavé je, že lidé starší 35 let, nikdy neočkování, obvykle příušnicemi netrpí. Nejrozšířenější hypotéza hovoří o nepoznaném prodělání spalniček v dětském věku a následné doživotní imunitě. Pokud jednou proděláte příušnice, už nikdy je nedostanete znovu.

 

Příušnice příznaky u dospělých v prvních dnech

Onemocnění příušnicemi začíná u dospělých nenápadně.

  1.  Příznaky příušnice u dospělých
  • horečka
  • únava
  • pocit napětí v oblasti příušních žláz (oboustranné i jednostranné)

Po několika dnech jsou příušnice příznaky u dospělých mnohem konkrétnější. Nemocní pociťují:

2 . Příznaky příušnice u dospělých

  • bolest při žvýkání
  • obtíže při otevírání úst
  • bolest ucha (způsobenou tlaky na zvukovod)
  • sucho v ústech díky snížené tvorbě slin
  • nepodceňujte tyto „Příznaky příušnice u dospělých“

Může dojít rovněž k opuchnutí podčelistních a podjazykových žláz. Na sliznici ústní dutiny je pak možné pozorovat zduření a zčervenání v místě vývodu slinných žláz. Kůže naopak začervenalá není. Obvykle mezi příušnice příznaky u dospělých patří i zvětšené lymfatické uzliny v oblasti krku.

Léčba příušnic

U dospělých může být průběh nemoci komplikovanější. Připojit se může například zánět mozku, slinivky břišní nebo varlat u mužů. Příušnice příznaky u dospělých se proto nevyplácí podceňovat.

Samotná léčba spočívá ve snižování teploty, podávání léků proti bolesti a klidném režimu s dostatkem tekutin. Bolestivost postižených míst zmírňují i vlažné obklady.