Postinor
Těhotenství

Postinor

I když nejde o antikoncepci, řada žen tak Postinor stále vnímá. Jak vlastně funguje a co všechno vám tahle „pilulka po“ může nabídnout? To všechno se dočtete v našem článku. A věnovat se budeme také nežádoucím účinkům a nejčastějším otázkám, které se kolem tohoto tématu točí.

Postinor

Abychom byli zcela výrazově korektní, musíme označit Postinor jako antikoncepci nouzovou. Užívá se tehdy, když ostatní metody antikoncepce selžou. S vysokou pravděpodobností dokáže zabránit otěhotnění, ale již probíhající těhotenství nijak neohrozí. Důležité je tedy jeho včasné užití.

Měli byste vědět:
Účinnost Postinoru dokáže zabránit 79% očekávaných těhotenství, pokud je užit do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Účinnost se však s ubíhajícím časem snižuje, ideální je tedy užít lék do 12 hodin.

Postinor cena

Postinor 2

Oficiální název léku zní Postinor 2, ale v lékárně stačí projevit zájem i o „pilulku po“ nebo „pilulku proti otěhotnění.“ Lékárnice budou vědět, co máte na mysli, nebojte se.

Postinor jak funguje

Číslice v názvu značí, kolik mechanismů tato nouzová antikoncepce užívá, aby ochránila své uživatelky před otěhotněním:

  • brání uvolnění vajíčka z folikulu ve vaječníku
  • zabraňuje spermiím v oplodnění již uvolněného vajíčka
Vše se děje za pomoci opravdu velké dávky hormonů. Rozhodně nezabíjí plod, nejde tedy o pilulku potratovou, ta bývá indikována v jiných případech.

Nejčastěji si pro ni chodí páry, které vsadily na přerušovanou soulož nebo jim například selhal kondom. Podle statistik patří do této skupiny přibližně 80-90% žen, které jsou nuceny k „pilulce po“ sáhnout. Nejde tedy výhradně o prostředek nezodpovědných nebo poslední záchranu znásilněných žen, jak se veřejnost často domnívá.

Vysoká dávka hormonů oddálí ovulaci a zároveň působí na zahuštění hlenu u děložního hrdla, což výrazně snižuje hybnost spermií. Účinnou látkou je levonogestrel.

Postinor cena

Již několik let je Postinor volně dostupný v lékárnách bez receptu za  ceny od od 461 Kč. Koupit si ji může každý, kdo už přesáhl hranici 16 let. Účinnost postinoru je 72 hodin od nechráněného styku. Podle lékařů jde o lék již natolik bezpečný, že k němu není potřeba doporučení nebo sledování odborníka.

Není tedy pravda, že pro Postinor může přijít pouze žena. Vyslat můžete i svého partnera, přítele nebo třeba nebo třeba kamaráda či rodiče. Občanský průkaz není nutný, pouze pokud bude mít pracovník lékárny podezření, může si ho vyžádat. Postinor je možné nakoupit také tzv. „do zásoby.“ Bez potíží vydrží i dva roky či déle podle šarže. Budete tak mít jistotu, že bude po ruce vždy, když ho budete potřebovat. Zvláště na dovolenou na horách nebo jiných odlehlých místech může tvořit šikovného pomocníka do batohu. Vždy však pamatujte na to, že jednorázová dávka hormonů je pro ženský organismus nepříjemná a může rozhodit až několik dalších menstruačních cyklů.

Postinor

Co byste měli vědět předtím, než „pilulku po“ použijete

Postinor je vhodný pro většinu žen. Použití tabletky je nutné konzultovat s vaším lékařem, pokud se na vás vztahuje některý z těchto bodů.

  • trpíte nějakou závažnou chorobou,
  • prodělala jste v minulosti mimoděložní těhotenství,
  • trpíte onemocněním tenkého střeva, které by mohlo bránit vstřebávání léku (např. Crohnova choroba),
  • trpíte onemocněním jater,
  • prodělala jste někdy v minulosti zánět vejcovodu (salpingitidu),
  • trpíte nesnášenlivostí účinné látky levonogestrelu nebo jiné složky přípravku,
  • zaznamenala jste nějakou alergickou reakci na běžnou antikoncepci.
Nepřehlédněte:
Zánět vejcovodu nebo prodělané mimoděložní těhotenství, zvyšuje možnost mimoděložního těhotenství, které by mohlo být pro vás potencionálně nebezpečné.

Pilulku je možné užívat 1x za cyklus, a to nejdéle 72 hodin po problematickém pohlavním styku. Jestliže ho užijete vícekrát během jednoho cyklu, ztrácí spolehlivost a může silně narušit periodu.

Tabletku nepoužívejte jako náhradu běžné antikoncepce, obsahuje totiž několikanásobně více hormonů než běžně dostupné antikoncepční přípravky na předpis, takže může negativně ovlivňovat vaše zdraví. Máme na mysli především bolesti v podbřišku, nevolnost a nepravidelnosti menstruačního cyklu.

Varování:
Zejména mladé dívky si někdy myslí, že užití Postinoru je ochrání před otěhotněním až do dalšího menstruačního cyklu. Není to pravda, a pokud budete mít po užití pilulky další nechráněný pohlavní styk, může k otěhotnění přesto dojít.

Postinor nežádoucí účinky

Některé ženy mohou po užití Postinoru trpět nevolnosti, bolestmi břicha či celkovou slabostí. Vše obvykle přejde do jednoho dne. Poruchy menstruačního cyklu (opožděná, příliš silná nebo naopak slabá či nepravidelná menstruace) může přetrvávat i několik měsíců.

Postinor

Postinor příbalový leták

Ačkoliv je Postinor označován jako „pilulka po,“ ve skutečnosti jde o pilulky dvě, které je nutné užít v přesném časovém rozmezí. První užijte co nejdříve, druhou o 12 hodin později. Doporučujeme nastavit si budík, abyste měla jistotu, že skutečně nezapomenete.

Jestliže se budete potýkat se zažívacími problémy, jako je zvracení nebo průjem, do tří hodin po užití kterékoliv z tablet, zkonzultujte tento stav s lékařem nebo lékárníkem. Účinky totiž nemusí být za takových okolností zcela spolehlivé.

Vždy platí, že nejpodrobnější informace o jakémkoliv léku, vám poskytnou odborníci. nicméně chápeme, že dotazování přímo v lékárně s frontou lidí za zády, může být docela problematické. Proto jsme pro vás sepsali odpovědi na nejčastější otázky, týkající se Postinoru. Zajímá vás, jestli je možné ho bezpečně užívat v těhotenství či při kojení nebo jestli je možné získat na tento lék nějakou formu doplatku? Pak se s chutí začtěte do následujících řádků.

Postinor otázky a odpovědi:

Postinor a spolehlivost

Jaké je spolehlivost přípravku Postinor?

Jestliže užijete první pilulku z dvojice do 12 hodin po nechráněném pohlavních styku, je spolehlivost přípravku až 99%. Čím víc se však blíží hraniční limit (72 hodin), tím více spolehlivost klesá, a to až k 79%. Po této době již není pozitivní působení přípravku zaručeno.

Po užití se brzy dostaví krvácení mimo obvyklý cyklus. Neznamená to však, že těhotná skutečně nemůžete být – ve výjimečných případech se již oplodněné vajíčku může uhnízdit i na velmi nízké sliznici. Proto vždy navštivte svého gynekologa po třech týdnech od užití Postinoru. Jedině on může za pomoci krevních testů a provedeného ultrazvuku potvrdit, že nejste těhotná, a případně navrhnout jiné řešení. Těhotenské těsty nemusí být po užití Postinoru 100% spolehlivé.

Postinor a alkohol

Na zábavě jsem vypila velké množství alkoholu, nemůže to ovlivnit vstřebávání Postinoru?

Alkohol jako takový vliv na účinek léku nemá. Nicméně může vést k většímu podráždění žaludku, vedoucímu ke zvracení. Pamatujte si, že pokud budete trpět nevolností do tří hodin od užití pilulky, budete muset koupit nové balení a užít ji znovu.

Postinor

Postinor Dr. Max cena

Kolik za Postinor zaplatím? A mohu na něj získat nějaký bonus třeba z věrnostního programu?

Všeobecně platí, že za balení Postinoru 2 obsahují 2 tablety byste neměla zaplatit více než 500 Kč. Na Postinor však nenajdete žádné akce ani jiná zvýhodnění. Je to podobné jako u náhrad mateřského mléka určených pro děti do šesti měsíců věku.

Menstruace po Postinoru

Za jak dlouho se u mě objeví menstruace?

To je velmi individuální. První krvácení je zapříčiněno právě vysokou dávkou hormonů. Nejde tak o klasickou menstruaci. Ta se může dostavit v očekávané době, ale i dříve nebo později. Rozdílná může být i její intenzita – to je individuální. V případě, že se po užití přípravku neobjeví vaginální krvácení ani do tří dnů, můžete být těhotná a vyhledejte lékaře!

Postinor a kojení

Můžu užít Postinor, když kojím?

Hormony obsažené v přípravku mohou přecházet do mateřského mléka, negativní účinky na kojené dítě však nebyly prokázány. Pro jistotu se však raději poraďte se svým lékařem.

Postinor a plodnost

Nebylo prokázáno, že jednorázové užití Postinoru má jakékoliv negativní účinky na vaši plodnost. může však dojít k posunutí ovulačních dní.

Víte o tom, že existují i jiné prášky proti otěhotnění po styku.

Dozvěděli jste se vše, co jste potřebovali. A jaká máte zkušenosti s užíváním Postinoru? Dejte nám vědět do diskuze pod článkem.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *