Podaří se vám umělé oplodnění?

Podaří se vám umělé oplodnění? Úspěšnost vám vypočítá speciální kalkulačka

Metoda mimotělního oplodnění je pro spoustu párů jediným možným způsobem, jak mít vlastního potomka. Počet zájemců se každoročně zvyšuje a podle statistik jde o jeden z nejvýnosnějších oborů moderní medicíny. Úspěšnost umělého početí však není stoprocentní – pravděpodobnost si můžete vypočítat na on-line kalkulačce, kterou vyvinuli vědci z Velké Británie. Podle českých odborníků však nemusí být zcela přesná.

Kdy je žena neplodná a jaká je šance na otěhotnění metodou IVF?

O neplodnosti hovoříme, když žena nemůže navzdory pravidelnému sexu otěhotnět po dobu jednoho roku. Většina párů se poté obrací na odborníky. Ti se obvykle přiklání k metodě IVF – in vitro fertilizace, jejíž úspěšnost však není ani zdaleka stoprocentní, jak si spousta lidí myslí. Nejúspěšnější kliniky pro umělé oplodnění Praha mají úspěšnost pod hranicí 70 %, což je v celosvětovém měřítku vynikající.

Zájem o služby center asistované reprodukce rok od roku stoupá, což potvrzuje zvýšená poptávka po darování spermatu. Příčiny nedostatku jsou dvě – sítem projdou pouze zájemci, kteří splní přísná kritéria. To samé samozřejmě platí také o dárcovství vajíček Praha. Oproti ženám však muži častěji míří za hranice, kde za svůj přínos reprodukční medicíně dostanou větší finanční odměnu.

Jak funguje kalkulačka pravděpodobnosti otěhotnění?

Zda má snaha o umělé oplodnění cenu, případně jak vysokou šanci páry mají, údajně dokáže určit kalkulátor, za kterým stojí duo britských vědců – Debbie Lawlorová z Bristolské univerzity a Scott Nelson z Glasgowské univerzity.

 

Kalkulačka, která je k dispozici zcela zdarma na www.ivfpredict.com, počítá pravděpodobnost na základě devíti otázek. Její autoři vypracovali systém na základě mnohaletých lékařských záznamů a tvrdí, že přesnost kalkulátoru dosahuje 99 %. Někteří čeští lékaři však o spolehlivosti pochybují a tvrdí, že výpočet nelze takto paušalizovat.