Prášek po

Prášek proti otěhotnění po styku

Postkoitální antikoncepce, lidově nazývaná prášek proti otěhotnění po styku je účinnou metodou v případě, kdy došlo k nechráněnému pohlavnímu styku ať už plánovaně (náhodný sex na party) nebo nechtěně (protržený kondom). Její spolehlivost ovlivňuje doba, která od pohlavního styku uplynula a v žádném případě nechrání před pohlavními nemocemi.

Prášek proti otěhotnění po styku obsahuje hormon, který urychlí odlupování děložní sliznice, takže se oplodněné vajíčko nemá kde uchytit a odplaví se spolu s menstruační krví. Dražší postkoitální antikoncepce pak dokáže zabránit i ovulaci a její účinnost je delší.

Prášek proti otěhotnění po styku

Všeobecně lze říci, že prášek proti otěhotnění po styku je třeba užít co nejdříve. Do dvanácti hodin od možného oplodnění je jeho spolehlivost 99%, s ubíhající dobou ale klesá – po 48 hodinách je to jen 85%.

Kde koupit prášek proti otěhotnění po styku?

Postkoitální antikoncepce je dostupná v lékárnách bez lékařského předpisu (platí pro osoby starší 16 let). Stačí občanský průkaz. Lékárníkovi není třeba nic vysvětlovat, ale je dobré nechat se poučit o možných rizicích.

Postkoitální antikoncepce v ČR

V českých lékárnách jsou dostupné tři druhy prášků proti otěhotnění po styku. Přinášíme vám přehled jejich cen a výhod.

Postinor

Asi nejznámější prášek proti otěhotnění po styku. Skládá se ze dvou tablet. První je třeba užít do 72 hodin po styku, druhou za dalších 12 hodin. Je nejlevnější, v lékárnách ji pořídíte za cenu mezi 450-520 Kč.

Postinor objednejte online v BENU zde a vyzvedněte v lékarně

Escapelle

Jde o jednu tabletu, kterou je třeba užít do 72 hodin od nehody. Komfort vyvažuje vyšší cena. Prášek proti otěhotnění po styku Escapelle stojí od 470 do 700 Kč.

Escapelle objednejte online v BENU zde a vyzvedněte v lékarně

EllaOne

Je nouzová tabletka, která kromě odlupování děložní sliznice dokáže zabránit i ovulaci. Účinnost léku je nejvyšší do 24 po styku, ale lze ji užít až 120 hodin po sexu (tz. do pěti dnů). Doporučená cena postkoitální antikoncepce EllaOne se pohybuje mezi 479 – 650 Kč.

Ellaone objednejte online  v BENU zde a vyzvedněte v lékarně

Prášek proti otěhotnění po styku v žádném případě neslouží jako běžná antikoncepce. Není doporučeno ho užívat častěji než 2x do měsíce, a i to už je spíše extrém.

 

Podobné příspěvky