Kalciová mast

Kalciová mast

Kalciová mast patří mezi účinné dermatologické prostředky při lokálních poranění kůže. Urychluje hojení a zlepšuje hydrataci pokožky, která je pro správnou obnovu vnější ochranné vrstvy nezbytná.

 

Kalciovou mast znaly už naše maminky. Oblíbená kalciovka nesměla chybět v žádné domácí lékárničce. Účinná látka kyselina pantothenová (dexpanthenol) je jen jiný název pro známý provitamin B5, který se úspěšné používá pro léčbu poranění kůže již řadu let.

Kalciová mast

Kalciová mast – pro koho je určena

 

Škála použití kalciové masti je velmi široká. Primárně se používá pro léčbu nehnisavých poranění kůže (odřeniny, mělké řezné rány apod.), ale využívá se i jako podpůrný prostředek při léčbě ekzémů nebo jako projasňující lék určený pro zmírnění pigmentových skvrn. Mast dokáže také účinně bránit rohovatění pokožky a jejímu praskání, hodí se pro promazávání loktů, pat a dalších namáhaných míst. Regeneruje také pokožku při popálení a podráždění od slunce.

 

Kalciová mast je volně prodejná v lékárně, její cena se pohybuje okolo 50 Kč za 30 gramů. Mohou ji používat i nejmenší děti (rychle léčí např. opruzeniny zadečku) a nejsou známý žádné vedlejší účinky ani zvýšená senzibilita u osob trpících alergií.

Kontraindikace: Vysoce účinná kalciová mast (s vysokým obsahem dexpanthenolu) by neměla být užívána osoby trpící poruchami srážlivosti krve.

Jak používat kalciovou mast

Postižená místa je doporučeno promazat 2-3 denně tenkou vrstvou kalciové masti. Pokud zapomenete mast aplikovat, udělejte to ihned, jakmile si vzpomenete. V žádném případě nezdvojujte množství použité kalciové masti, abyste nahradili vynechanou dávku.

U kojenců a dětí do dvou let by měla být kalciová mast aplikována na vodou očištěnou a osušenou pokožku. Při preventivním použití stačí exponovaná místa mazat 1-2x denně.

Kalciová mast se hodí na ošetření bradavek během kojení, promazání trhlin okolo konečníku a také na regeneraci děložního čípku po porodu (pouze na doporučení lékaře).