Kalciová mast

Kalciová mast

Kalciová mast patří mezi účinné dermatologické prostředky při lokálních poranění kůže. Urychluje hojení a zlepšuje hydrataci pokožky, která je pro správnou obnovu vnější ochranné vrstvy nezbytná.

Kalciovou mast znaly už naše maminky. Oblíbená kalciovka nesměla chybět v žádné domácí lékárničce. Účinná látka kyselina pantothenová (dexpanthenol) je jen jiný název pro známý provitamin B5, který se úspěšné používá pro léčbu poranění kůže již řadu let.

 

Kalciová mast – pro koho je určena

Škála použití kalciové masti je velmi široká. Primárně se používá pro léčbu nehnisavých poranění kůže (odřeniny, mělké řezné rány apod.), ale využívá se i jako podpůrný prostředek při léčbě ekzémů nebo jako projasňující lék určený pro zmírnění pigmentových skvrn. Mast dokáže také účinně bránit rohovatění pokožky a jejímu praskání, hodí se pro promazávání loktů, pat a dalších namáhaných míst. Regeneruje také pokožku při popálení a podráždění od slunce.

Kalciová mast je volně prodejná v lékárně, její cena se pohybuje okolo 50 Kč za 30 gramů. Mohou ji používat i nejmenší děti (rychle léčí např. opruzeniny zadečku) a nejsou známý žádné vedlejší účinky ani zvýšená senzibilita u osob trpících alergií.

Kontraindikace:
Vysoce účinná kalciová mast (s vysokým obsahem dexpanthenolu) by neměla být užívána osoby trpící poruchami srážlivosti krve.

Jak používat kalciovou mast

Postižená místa je doporučeno promazat 2-3 denně tenkou vrstvou kalciové masti. Pokud zapomenete mast aplikovat, udělejte to ihned, jakmile si vzpomenete. V žádném případě nezdvojujte množství použité kalciové masti, abyste nahradili vynechanou dávku.

U kojenců a dětí do dvou let by měla být kalciová mast aplikována na vodou očištěnou a osušenou pokožku. Při preventivním použití stačí exponovaná místa mazat 1-2x denně.

Kalciová mast se hodí na ošetření bradavek během kojení, promazání trhlin okolo konečníku a také na regeneraci děložního čípku po porodu (pouze na doporučení lékaře).

Kalciová mast a anální fisura

Anální fisura nebo také trhlina je velmi nepříjemné proktologické onemocnění. Předpokládá se, že přímou příčinou vzniku jsou anodermální poranění (například při obtížném vytlačování stolice při zácpě). Paralelně bývá rovněž pozorováno přílišné napětí svalu vnitřního svěrače, což má za následek zhoršení průtoku krve a ztížené hojení ran.

První dvě skupiny se snaží o snižování napětí hladkého svalstva, což významně zlepšuje průtok krve a vytváří tak příznivé podmínky pro hojení defektu. Tato léčba se považuje za účinnou v přibližně 70%, pokud se používá dvakrát denně po dobu 8 týdnů.

Anální fisura může být léčena konzervativně nebo chirurgicky. Léčba léčivy zahrnuje zpravidla tyto možnosti:

  • lokální použití dusičnanů
  • aplikaci blokátorů na kalciovém základě
  • užití relaxantů stolice

Často se setkáváme s kalciovou mastí, připravenou přímo na míru v lékárně, do níž byly přimíchány další složky. A jak kalciovou mast při potížích v anální oblasti správně aplikovat?

Důležité je si uvědomit, že mast musí být aplikována přímo dovnitř análního otvoru, nikoli jen kolem něj. Nejde totiž jen o pouhé vyvolání lokálních léčivých účinky, ale zároveň o dosažení svalové relaxace a urychlení léčby. Mast nanášejte kruhovým pohybem nejlépe za pomoci rukavice. Co do množství obvykle stačí větší hrášek.

Měli byste vědět:
Některé masti na sobě mají vyznačen tzv. dávkovací proužek – úkolem pacienta je pak vytlačit přesně tolik masky, kolik odpovídá měřicí pásce na obalu.

Na co si ještě dát pozor

Pro prodloužení doby kontaktu kalciové masti s místem aplikace je třeba obnovovat její vrstvu po každém pohybu střev – ideálně ráno po vyprázdnění a pak během dne podle potřeby. Je-li její nanášení extrémně bolestivé, lze požádat i o přimíchání lokálně působících anestetických složek. Nebojte se poptat v lékárně.

 

Aktualizováno 17. 8. 2019

Podobné příspěvky