Divertikulární choroba a divertikulitida

Jak se zbavit nadýmání

Stává se, že vás trápí plynatost, která se kromě bolestí v břišní oblasti projevuje také nepříjemnými větry? Příčin může být mnoho, v našem článku se pokusíme odhalit ty nejčastější a podíváme se také na to, co by se proti plynatosti dalo dělat.

Doporučíme vám zejména bylinné čaje, jež lze používat preventivně, ale i jako účinný lék v případě, že se nadýmání již vyskytne. Nemusíte pátrat po předem připravených směsích v lékárně. Máme pro vás šikovný recept.

Co způsobuje nadýmání?

Jde vlastně o hromadění přebytečného plynu v našem trávicím traktu. To může mít mnoho příčin. U miminek je to například spolykání příliš mnoho vzduchu během jídla (ovšem to se může snadno stát i lidem, kteří během jídla rádi živě konverzují). Svou roli hrají i zkonzumované potraviny a samozřejmě i na složení bakteriální mikroflóry, obývající naše střeva.

Jak se zbavit nadýmání

Bohužel často nejde jen o nepříjemný etický problém. Nadýmání může být dokonce i nepříjemně bolestivé. Problém nastává také v případě, že jde o plynatost chronickou, které není odvislá na zkonzumovaném jídle nebo pití. Zpravidla ji doprovází bolesti břicha a nevolnost. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Náš tip:
K chronickému nadýmání se obvykle váže kromě nevolnosti také snížená sekrece žaludečních šťáv, onemocnění slinivky břišní, nemoci žlučníku a jater, refluxní choroby nebo závažně funkční poruchy střev.

Nadýmání bolest břicha a zad

Tato kombinace nepříjemných faktorů se objevuje zejména u žen. Zpravidla předznamenává menstruaci nebo ji doprovází. První pomocí je vždy zahřátí břišní oblasti. Doporučuje se spíše suché teplo, například ve formě nahřátého ručníku. Pobyt v horké vodě by naopak mohl celou situaci ještě zhoršit. Dalším důležitým krokem je užití vhodných bylinek proti nadýmání. Vybrat si můžete z těch, které jsme popsali výše nebo si připravit svůj vlastní čaj proti nadýmání.

Nadýmání plynatost babské rady

A co měly proti nadýmání připraveno matky rodu? Jejich repertoár je překvapivě pestrý. Ale pokud byste na prvním místě čekali bylinky, spletli byste se. Nadýmání totiž ze všeho nejlépe předchází krátká procházka po jídle. Pohyb totiž stimuluje naše střeva, čímž brání nejenom zácpě, ale právě také nepříjemnému nadýmání. Potravinové zbytky, které ve střevech kvasí a podporují tvorbu plynů, se tak rychleji dostanou ven. Doporučená doba procházky po jídle je asi půl hodiny.

Po jídle je také vhodné žvýkat čerstvé lístky máty nebo kousek zázvoru obojí si umí s nadměrnou tvorbou plynů poměrně účinně poradit.

Další radou jsou menší proce jídla, ovšem v kratších intervalech. Náš trávicí systém si umí poradit i s opravdu velkými porcemi, ovšem jeho efektivita bude snížena a to z jednoduchého důvodu: přijaté množství jídla jednoduše nemůže udržet krok se stabilní produkcí žluči a trávicích sekretů.

Náš tip:
Tento problém mívají zejména starší lidé, právě u nich je proto dodržování správného jídelníčku a jeho frekvence nejdůležitější.

Jídlo se ve střevech kvůli pomalé fermentaci zdržuje déle, než je nezbytně nutné a jeho přítomnost samozřejmě přispívá k tvorbě nežádoucích plynů a nadýmání jako takového. A jak je to s bylinkami? Nejsilnější je tato pětice:

  • kmín
  • fenykl
  • máta
  • šalvěj
  • anýz

Čaj proti nadýmání

Z bylinek je proti nadýmání nejúčinnější kmín, fenykl, máta, šalvěj a anýz.

Nejdříve se pojďme podívat, jak si vedou výše zmíněné bylinky jednotlivě. Je pak docela dobře možné, že si vystačíte jen s jednou a nebudete je muset kombinovat.

Kmín proti nadýmání i menstruačním křečím

Působí diastolicky. Právě proto se často přidává k nadýmavým jídlům – např. k bramborám nebo k jídlům smaženým. Není ho třeba ani vařit, stačí jednu rozemletou lžičku smíchat s vodou, přidat lžičku majoránky a vypít. Pokud si však chcete uvařit z kmínu čaj, určitě rádi uslyšíte, že to není vůbec těžké.

Jak se zbavit nadýmání

Kmínový čaj proti nadýmání a menstruačním křečím Vezměte si jednu lžičku kmínu a zalijte ji šálkem horké vody, nechte pod pokličkou louhovat asi 15 minut. Po této době slijte a čaj vypijte před jídlem. Trpíte-li častým nadýmáním, můžete kmínový čaj pít až 3-4x denně.

Fenykl pomáhá při trávení i při bolestech žaludku

Ne nadarmo se fenyklový čaj podává i malým miminkům,případě je k pití doporučován matce, aby skrze její mateřské mléko doputoval právě ke kojenému dítěti. Dokáže trávení uklidnit. Těhotné ženy by ho ovšem popíjet neměly, na dělohu může působit stimulačně.

Fenyklový čaj Pro přípravu fenyklového čaje budete potřebovat jednu lžičku fenyklu. Tu přelijte asi 250 ml vroucí vody a nechte louhovat 10-15 minut. Poté vypijte.

Máta vaše trávení uklidní

Nejlepší je čerstvá. Nadýmání ve střevech brání jednoduše proto, že brání nadměrné fermentaci potravy a celkově naše zažívání spíše zklidňuje. Má rovněž relaxační účinek a zlepšuje funkci střev.

Mátový čaj proti nadýmání Stačí vzít jednu lžíci nejlépe čerstvých listů a přelít ji šálkem horké vody. Nechte 15-20 minut louhovat a poté vypijte, samozřejmě nejlépe před jídlem, abyste dosáhli maximalizace účinku, pijte mátový čaj proti nadýmání nejlépe třikrát denně.

Šalvěj proti nadýmání i jako relaxant

I šalvěj stejně jako máta brání nadměrné fermentaci potravy ve střevech, a zároveň je zklidňuje. Má totiž relaxační účinek, napomáhá rovněž trávení, právě proto se šalvěj tradičně podává ke zvěřině nebo červenému masu.

Šalvějový čaj proti plynatosti Jde vlastně o infuzi, kterou připravíte z jedné lžíce sušených listů a 250 ml vody nechte louhovat asi 15 minut. Poté vypijte Aby měl šalvějový čaj proti plynatosti maximální efekt, pijte ho nejlépe 3x denně před jídlem nebo po něm.

Anýz pro poruchy trávení, nadýmání i proti nevolnosti

Má diastolický účinek a pomůže vyřešit veškeré potíže týkající se nadýmání, koliky a nevolnosti. Chutná poměrně dobře, takže ho se lžičko medu zvládnou vypít i malé děti. Ale nenechte se mýlit, ani on není určen pro dlouhodobé užívání.

Anýzový čaj proti nadýmání a kolikám K přípravě domácího čaje z anýzu budete potřebovat půl lžičky anýzu, povařeném ve vroucí vodě asi 10-15 minut. Odvar slijte, nechte vychladnout a popíjejte nejlépe 3x denně.

Nadýmání v těhotenství

Z bylinek proti nadýmání v těhotenství se nejlépe hodí máta. Může popíjet 3 šálky denně po dobu čtyř týdnů. Ovšem pokud vás nadýmání opravdu silně obtěžuje, nebojte se se svými problémy svěřit vašemu lékaři. Na trhu existuje celá řada účinných léků, které vám od těchto nepříjemných obtíží mohou pomoci.

.

Jak se zbavit nadýmání

Měli byste vědět:
Bylinky nikdy neužívejte déle než měsíc, snadno byste se s nimi mohli předávkovat. Mezi příznaky předávkování patří například průjem, závratě, návaly horka, zvracení, změny srdeční frekvence a další. Je-li to nutné, pak bylinky po této době jednoduše vystřídejte nebo si dejte v užívání dvoutýdenní pauzu.

Co nejíst při nadýmání?

A v neposlední řadě se při nadýmání rozhodně vyplatí upravit i jídelníček. Klasickými potížisty jsou luštěniny, mléčné výrobky (zejména ty bez fermentace), bílé pečivo a veškeré cibuloviny (např. i nevinně vyhlížející pórek). Je docela dobře možné, že vaše potíže s nadýmáním způsobuje právě některá z těchto složek potravy. Pokuste se je postupně vysazovat z jídelníčku a zjistit tak, zda není řešení vašeho problému s plynatostí mnohem jednodušší, než byste čekali!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *