Ercefuryl

Ercefuryl

Bývá předepisován jako lék proti úpornému průjmu, ovšem leckdy ho lze z lékaře „vymámit“ i preventivně při cestě do exotických zemí, kde se s možným onemocněním trávícího traktu počítá. Lidé ho s oblibou vozí například do Egypta jako zaručený lék na „faraonovu pomstu.“

Poptávka po Ercefurylu kulminuje v letních měsících. Máte-li s průjmy často problém nebo se chystáte vyrazit za exotikou, doporučujeme se raději předzásobit v jiných obdobích roku. Jinak se snadno může stát, že se nevyhnete obíhání několika lékáren.

Má hned několik výhod – bývá snadno k dostání, doplatek není velký, může vám ho předepsat i obvodní lékař, na účinnou látku ERCEFURYL 200 mg cps prozatím neexistuje rezistence a lze ho užívat i opakovaně.

Účinky Ercefurylu

Dokáže si poradit s většinou choroboplodných organismů, jež stojí za úpornými průjmovými onemocněními. Je účinný zejména na bakteriologické původce průjmu, jež často spadají do kategorie tzv. průjmů cestovních. Mohou ho užívat dospělé osoby a děti už od šesti let věku.

Měli byste vědět:
Přípravek Ercefuryl se nesmí u dětí mladších 6 let podávat vůbec. Výjimku může tvořit jen doporučení lékaře. V žádném případě nedávejte dítěti váš lék a to i v případě, že trpí stejnými symptomy jako vy!

Ercefuryl dávkování

Vždy věnujte pozornost údaji POUŽITELNÉ DO. Jde o údaj, značící, že přípravek je použitelný do posledního dne vyznačeného měsíce. Poté už nepovažujeme jeho použití za bezpečné.

Ercefuryl je k dostání ve formě 14 tobolek 200 mg cps., určených k perorálnímu podání. Užívá se 2x denně a to nejdéle po dobu sedmi dní. Každou tobolku je nutné zapít sklenicí vody. Odlišné dávkování vám může doporučit váš lékař, v takovém případě se vždy řiďte jeho pokyny.

Ercefuryl

Ercefuryl příbalový leták

Držitelem rozhodnutí o registraci je Takeda GmbH, 78 467 Konstanz,Německo.

Již jsme zmínili, že lék proti akutním průjmům zejména bakteriologického původu. Ercefuryl by neměl být podáván dětem mladším šesti let. Z bezpečnostních důvodů je ovšem zapovězen také těhotným ženám. Mezi doporučení k jeho užívání patří také maximální hranice podání, jež by neměla překročit týden.

Měli byste vědět:
Ercefuryl není jediný lék, s jehož dodávkami jsou v posledních měsících potíže. Při cestě do lékárny se vám snadno může stát, že neseženete ani například: Accupro, Accuzide, Aknecolor, Algifen (tablety), Aulin (v rozpustné formě), Alvesco (sprej), Dasseta, Dithiaden, Dostinex, Euthyrox (pod 100mcg), Fucidin, Hipres 5, Lopridam, Macmiror (tablety), Nimesil (v rozpustné formě), Valsacor 80 a Vigantol.

Dále je Ercefuryl rovněž nevhodný pro všechny pacienty, kteří se potýkají s intolerancí fruktózy, malabsorpcí glukózy a galaktózy nebo sacharózo-izomaltázovou deficiencí.

Ercefuryl jaká je cena?

Jedním z důvodů, proč Ercefuryl v lékárnách tak často chybí, je i jeho velmi nízká cena. Podle www.sukl.cz sice cenu dovodit nemůžete, protože lék není hrazen ze zdravotního pojištění při poskytování ambulantní zdravotní péče, ovšem není se čeho bát. Doplatek se pohybuje okolo 100 Kč na jedno balení léku.

Nejde však o jedinou položku, pro kterou musíte sáhnout do peněženky. Trpíte-li vodnatým průjmem, mohou vám být předepsány třeba i tobolky Hidrasec, které ztrátám tekutin zabrání. Ani ty nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, pohybují se však naštěstí v podobné cenové hladině jako Ercefuryl.

Náš tip:
Budete-li se po Ercefurylu poohlížet v Egyptě, ptejte se na Antinal. Jeho cena je oproti Ercefurylu v českých lékárnách přibližně poloviční. Dejte si proto pozor na nekalé praktiky místních lékárníků. Jsou si například schopní splést kurz egyptské a anglické libry a víceméně dokáží i ignorovat egyptský předpis o maximální úhradě za konkrétní druh léku. Zbystřete a nebojte se smlouvat, tedy pokud to váš zdravotní stav umožní. Lepší je vždy vyslat někoho, kdo tuto prekérní situaci vyřídí za vás.

Ercefuryl

Ercefuryl proti průjmu – čím ho nahradit?

Při výpadku je právě kvůli své nízké ceně jen velmi obtížně nahraditelný. Jde o lék tzv. první volby a není-li dostupný, může vám lékař předepsat například Normix. Ovšem ten je při podobné velikosti balení mnohem dražší. Za jeho nákup budete muset sáhnout do peněženky i pro pět set Kč v některých lékárnách. A to opravdu není málo.

Normix už navíc počítáme mezi antibiotika, a proto může u nemalé části pacientů způsobit i další vlnu průjmu. Tentokrát už ovšem nikoli zapříčiněnou bakteriemi. Jde o tzv. dysmikrobiální průjem, kterým tělo reaguje na ztrátu cenné střevní mikroflóry. Pokud tedy musíte Normix z nějakého důvodu užívat, nezapomeňte spolu s ním zakoupit i probiotika a prebiotika, které je nutné užívat zároveň s Normixem a posléze ještě nejméně čtrnáct dní po ukončení léčby. Nezapomeňte také na to, že Normix je antibiotikum, které je nutné dobrat podle předem stanoveného schématu. Naopak Ercefuryl lze vysadit už ve chvíli, kdy se začnete cítit výrazně lépe.

Měli byste vědět:
Zatímco u nás jsou tobolky Ercefuryl k dostání výhradně na předpis, v zahraničí jsou tytéž léky často dostupné zcela volně. Například na Slovensku stačí zajít do lékárny a poptat se na lék Endiex. Jeho ekvivalent pak existuje i v Egyptě, v lékárnách se pro změnu musíte ptát na Antinal. Ten podle všeho na „faraonovu pomstu“ zabírá perfektně.

Ercefuryl a alkohol

Vzhledem k tomu, že je Ercefuryl užívaný k léčbě střevních onemocnění, rozhodně se nedoporučuje jeho kombinace s jakýmkoliv alkoholem. Ten by totiž stav vaší střevní mikroflóry a potažmo i zažívacího traktu celkově jen zhoršil. Abstinence se doporučuje ještě minimálně týden po užití poslední tabletky Ercefurylu.

Věnujte pozornost i možnosti interakce Ercefurylu s některými léky. Prozatím sice nejsou žádné interakce známy, pro jistotu však vždy seznamte lékaře se všemi léčivy, jež užíváte. Úporný průjem může mimo jiné narušit účinnost hormonální antikoncepce a podobných přípravků.

Ercefuryl jako poslední možnost

Ovšem pokud právě nejste někde v zahraničí nebo se nepotřebujete průjmu zbavit opravdu akutně, pak rozhodně nesahejte po Ercefurylu jako první, i kdyby se vám ho váš lékař uvolil předepsat Mnohem lepší službu vám prokáže šetřící dieta a aktivní uhlí. Na většinu problémů zabírá tato kombinace bezchybně. Teprve pokud potíže neustoupí do 48 by měla přijít řada právě na Ercefuryl.

Měli byste vědět:
Léčivou látkou přípravku Ercefuryl je nifuroxazidum a to v množství 200 mg v 1 tvrdé tobolce. Pomocnými látkami v tobolce pak jsou sacharosa, magnesium – stearát, kukuřičný škrob, žlutý oxid železitý, oxid titaničitý a želatina.

V exotických zemích se pak vyplatí průjmu předcházet. A to zejména konzumací výhradně balené nebo tepelně upravené vody, důkladnou hygienou před i po jídle a výběrem výhradně tepelně upravených jídel. Sázkou na jistotu pak bývá stravování v hotelech, zde ovšem můžete naopak dostat průjem z nadměrné konzumace mnohdy exotických pochoutek. A v takovém případě vám Ercefuryl pravděpodobně příliš nepomůže.

Kromě Egypta patří mezi rizikové země pro výskyt průjmu i Indie a další asijské země. Rozhodně se nespoléhejte jen na Endiaron, ten na větší střevní potíže nezabírá. Pokud s sebou nemáte Ercefuryl, zjistěte si včas, jak se jmenuje jeho ekvivalent v místní lékárně.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *