Akne

Akné

Akné – zdánlivě malý problém, který je pro mnohé velkým trápením, se týká až 85 procent mladých lidí od puberty do 25 let. Někdy se s ním ale trápí i čtyřicátníci.

Akné je kožní onemocnění, jehož nejviditelnějším projevem jsou vřídky (furunkly), které vznikají jako důsledek zánětu vývodů mazových žláz. Zůstávají po nich velmi často jizvy. V obličeji, na zádech či pažích se mazové žlázky ucpávají vlivem hormonálních změn během dospívání. Hlavní vinu na vzniku akné má hormon androgen, který se tvoří v mužských pohlavních žlázách a také v nadledvinkách. Problém se tak objevuje u mužů i žen, ale mezi muži je výskyt častější a průběh je obvykle těžší.

Vlivem androgenu se ve žlázce tvoří nadměrné množství mazu, pleť se více mastí a ve vývodném kanálku se nadměrně množí buňky. Kanálek se ucpe zrohovatělými buňkami, což je živnou půdou pro množení bakterií. Vedle hormonálních výkyvů je rizikovým faktorem vzniku akné nesprávná strava a nevhodná péče o pleť.

Základním pravidlem je důkladné čištění pleti, které brání pórům v zanášení nečistotami a také eliminuje riziko bakteriální infekce. Pleť je vhodné čistit ráno a večer, a to nejlépe specializovanými přípravky. Stejně jako u mnoha jinýchn onemocnění pomáhá také psychická rovnováha, naopak stres akné zhorší.

Vhodnou stravou je ovoce, zelenina, ryby nebo luštěniny. Pleti prospívá kyselina hyaluronová,  dostatek zinku, který najdeme například v mase, vejcích či mořských plodech.

Lidé trpící akné by se měli naopak vyvarovat alkoholu, cigaret a konzumace příliš mastných a kořeněných jídel, stejně jako nadbytku cukru a umělých sladidel.

Pomoci mohou také speciální přístroje, jako je například Face-Up. Ten pleť čistí červeným světlem. Funguje jak na již zanícená místa, tak jako prevence. Červené světlo ničí bakterie, brání jejich šíření a tím i vzniku dalších aknózních ložisek. Jeho účinnost zvyšuje použití speciálních pleťových přípravků, díky nimž červené světlo lépe proniká do pokožky a plet´ vylepšuje a v mnoha případech problémy úplně odstraňuje.

 

Podobné příspěvky