Pánevní dno

Pánevní dno je pro ženy velké téma

Michaela Pospíšilová sama trpěla inkontinencí a nebojí se o dosud tabuizovaném tématu mluvit. Klíčová je její osobní zkušenost. Nyní je lektorkou školy pánevního dna a zároveň ambasadorkou produktu Diveen®, který usnadňuje život ženám trpícím stresovou inkontinencí. Přestože na onu zkušenost určitě nevzpomíná s úsměvem, v její současné praxi je tato vzpomínka zásadní a velmi důležitá. Své svěřenkyně tak Míša dokáže díky své vlastní zkušenosti mnohem lépe motivovat a vysvětlit jim, co pro ně jejich pánevní dno znamená a jak důležité je se o něj dobře starat.

Traumatologický porod a hledání cesty

Míša Pospíšilová je maminkou dvou malých chlapců. Při porodu prvního synka však došlo k závažným komplikacím a její porod byl kvalifikován jako traumatologický. V ten okamžik však nepříjemná diagnóza nehrála podstatnou roli. Důležitější bylo, že Míša mohla i se synem opustit porodnici a jít domů. Byla šťastná, že má vše spojené s porodem úspěšně za sebou.

Nicméně zdravotní komplikace na sebe nenechaly dlouho čekat. Míša si přála, stejně jako každá žena, aby její tělo bylo po určité době stejně funkční jako před porodem. Po půl roce si troufla po-myslet na to, že už by to mohlo jít, jenže opak byl pravdou. Nic nešlo tak jako dřív. Míše se intenzivně se stupňovaly bolesti zad a byly takřka nesnesitelné. Míša, která byla odjakživa nadšenou sportovkyní a cvičitelkou pilates, nedokázala vůbec pochopit, proč takovými bolestmi trpí. Cítila obrovský tlak v pánvi a měla intenzivní pocit, že jí vypadnou snad všechny orgány z těla. Nepříjemný únik moči při jakékoliv sportovní aktivitě byl pomyslnou poslední kapkou.

Byla mladá, pečovala o sebe i o své tělo, cvičila, a přesto inkontinenci neunikla. Zjistila, že se nemůže věnovat věcem, které má ráda, sportovat, běhat, skákat, prostě nemohla dělat nic, při čem vnitřní tlak způsobí, že moč samovolně uniká. Tyto problémy jí způsobovala diagnóza vyhřeznutí dělohy neboli prolaps. Operaci odmítla, ale bylo jen otázkou času, kdy k ní bude nucena.

Míša zažívala zoufalý pocit beznaděje, cítila se nesvá, neustále se kontrolovala a nebyla uvolněná. Hledala informace o potížích, které ji trápily, a cestu na své pánevní „dno“. Neustále se chlácholila myšlenkou, že jako instruktorka pilates a vystudovaná fyzioterapeutka bude brzy v pořádku. Ale nebyla. Nic dosud platné najednou neplatilo. Byla nešťastná, ale vytrvale pokračovala v hledání cesty, jak své problémy vyřešit.

Škola pánevního dna, nový impuls a směr

V čase tápání došlo v Míšině životě k jednomu velmi zásadnímu setkání. Seznámila se s Renatou Sahani, ředitelkou a zakladatelkou Školy pánevního dna. S ženou, která svými metodami bořila všechny existující mýty, a prokazatelně úspěšně. Míša využila této příležitosti a navštívila její kurz. Zpočátku jen jako laik a pozorovatelka.

Návštěva kurzu Renaty Sahani jí otevřela oči. Najednou vše dávalo smysl a poprvé v životě si ujasnila, kde svaly pánevního dna opravdu má. Tento okamžik byl pro Míšu zlomový. Pochopila, že pánevní dno je pro náš ženy velké téma, že pánevním dnem „jsme my samy“. Míša se začala svému pánevnímu dnu pečlivě věnovat, prošla certifikovanými kurzy a dnes učí ostatní ženy, jak si poradit nejen s inkontinencí, ale jak se celkově věnovat svému pánevnímu dnu tak, aby bylo naší součástí, nikoliv součástkou.

„Pokud existuje něco, co funguje a co má jasné, hmatatelné výsledky, co může ženám pomoci, měly by o tom vědět všechny ženy. Pak by měly dát svému tělu šanci. Pro mě samotnou je velkým hnacím motorem, když vidím ženy na svých kurzech odcházet s úsměvem na tváři.“

Míša a pomůcka Diveen®

Aktuálně se Míša Pospíšilová stala ambasadorkou pomůcky Diveen®, která ženám trpícím stresovou inkontinencí napomáhá v klidu a důstojně překlenout období, než si vycvičí svaly pánevního dna natolik, že nebudou tuto pomůcku potřebovat. Míša pomůcku Diveen® sama vyzkoušela, a přestože již dnes díky posilování pánevního dna inkontinencí netrpí, doporučuje ji ženám, které tento problém trápí. A pomůcku doporučují i urologové.

„Nová pomůcka Diveen v této oblasti přináší rychlé a bezbolestné řešení. Jde v podstatě o speciálně tvarované tělísko, které se zavádí do pochvy podobným způsobem, jako některé menstruační tampony. Tělísko kopíruje svým kapkovitým tvarem dutinu poševní, je tedy dobře vnímáno. Při zvýšení nitrobřišního tlaku jemně tlačí na vazivo pod močovou trubicí a zabraňuje tak nechtěnému úniku moči. Tělísko v nedávné studii nejvíce ocenily ženy s prvním stupněm inkontinence, které ho používaly hlavně před plánovanými aktivitami typu tanec, cvičení nebo v období virózy a kašle,“ uzavírá uroložka MUDr. Monika Hanáková.

 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *