Novalgin 

Léků, které si umí poradit i s těžkou horečkou, která na jinou medikaci nereaguje, je na našem trhu jen málo – mezi nejznámější z nich patří bezpochyby Novalgin, dostupný výhradně na lékařský předpis, a to buď v tabletách nebo jako roztok určený k intravenóznímu podání u pacientů, kteří by měli z nějakého důvodu s perorálním užitím tabletek potíže.

Novalgin tablety proč se užívá

Novalgin je oceňován zejména pro své protizánětlivé účinky a schopnost rychlého tlumení horečky, na níž jiné běžně dostupné prostředky nezabírají. Jeho účinná látka metamizol (sodná sůl metamizolu) není návyková, a kromě výše zmíněných vlastností jako bonus tlumí i bolest, takže není nutné užívat žádná další analgetika. Obvykle bývá předepisován dospělým osobám a mladistvým starším 15 let.

Novalgin

Mezi typické diagnózy, při nichž je Novalgin předepisován, patří zejména:

 • ortopedické bolesti – bolesti zad, záněty šlach, bolesti  kloubů, záchvaty onemocnění dnou
 • revmatické nemoci
 • bolesti hlavy včetně migrén
 • stavy po úrazech
 • bolestivá menstruace
 • bolesti zubů
Odborně řadíme Novalgin do skupiny tzv. pyrazolonů. K jeho analgetickému (bolest tišícímu) účinku jsou tiž přiřazeny ještě účinky spasmolytiké (tlumící křeče) a antipyretické (proti horečkám).

Novalgin 500

Na našem trhu je k dostání na lékařský předpis balení Novalgin 500, obsahují 20 bílých tablet s 00 mg účinné látky v každé z nich. Tablety jsou baleny po deseti ve stříbřitých blistrech, takže velmi rychle zjistíte, zda jste svou dávku již užili či ne.

Účinky Novalginu nastupují velmi rychle. Již za 30-60 minut po polknutí tablety a jejím zapití vodou přichází úleva, která přetrvá přibližně další 4 hodiny. Poté je možno užít další tabletu a to až do výše maximální denní dávky.

Novalgin tablety – dávkování

Kolik tablet a v jakém intervalu můžete užít by vždy měl stanovit váš ošetřující lékař, který je dopodrobna seznámen s vaším zdravotním stavem. Obvykle je k potlačení problémů doporučováno užití 1-2 potahovaných tablet až 4x denně.

Každou dávku je nutné zapít sklenicí vody. Není vázaná na jídlo nebo denní dobu.

Co dělat, pokud jsem v dávkování chyboval/a?

Může se stát, že si dávku přípravku zapomenete vzít v určený čas. Pokud tento problém odhalíte ještě před dobou určenou pro podání dávky následující, jednoduše lék užijte a další frekvenci užívání upravte podle nového času. Rozhodně nezdvojujte dávku následující, abyste nahradili tu vynechanou!

Novalgin

Předávkování lékem Novalgin je mnohem závažnější, a to zejména u dětí, které jsou ohroženy i jeho náhodným užitím. V takovém případě ihned vyhledejte lékaře. U dospělých se předávkování obvykle projevuje takto:

 • pocit na zvracení
 • zvracení
 • bolesti břicha
 • zhoršení funkce ledvin
 • nervové příznaky (vzácně) – závrať, křeče, ospalost a bezvědomí)
 • pokles tlaku krve, šok a zrychlení srdeční činnosti (příznaky akutního předávkování – nutná okamžitá lékařská pomoc!)

Novalgin příbalový leták

Při čtení příbalového letáku byste měli věnovat pozornost především možným nežádoucím účinkům. U přípravku Novalgin se objevují vzácně, ale o to mohou být vážnější. Níže najdete jejich kompletní seznam, roztříděný podle četnosti výskytu.

Četnost výskytu Nežádoucí účinky
Vzácné

(≥1/10000 až <1/1000)

 • poruchy krvetvorby
 • alergické reakce
 • vyrážka
Velmi vzácné

(<1/10000)

 •  trombopenie
 •  zhoršení funkce ledvin
Četnost výskytu nelze určit

(z dostupných údajů)

 • zánět ledvin
Měli byste vědět:
Tablety Novalgin uchovávejte vždy mimo dosah dětí při teplotě nepřesahující 25°C. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Po expiraci nevyhazuje léky do koše,  ale odneste je ke zpětnému odběru do lékárny. Pomůžete tak ochránit životní prostředí.

Chcete pomoci ostatním pacientům? Nahlaste veškeré nežádoucí účinky, které se vyskytly u vaší medikace, přímo Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv a to buď písemně na adresu Šrobárova 48 100 41 Praha 10 nebo využijte jednoduchého formuláře na internetových stránkách. Pomůžete tak získat více informací o bezpečnosti konkrétního léčivého přípravku.

Kdy nelze Novalgin užívat?

Jestliže pro vás platí některý z bodů uvedených níže, poraďte se o užívání Novalginu s lékařem. Hrozí totiž zvýšené riziko vzniku těžkých anafylaktoidních reakcí na metamizol nebo zvýšené riziko těžkých hypotenzních reakcí (stavy spojené s poklesem krevního tlaku.

 • průduškové astma a současný zánět nosní sliznice
 • dlouhodobé/trvalé postižení kopřivkou;
 • přecitlivělost na alkohol (reakce i na malé množství alkoholických nápojů)
 • kýchání, slzení a výrazné zarudnutím obličeje
 • přecitlivělost na barviva a na konzervační látky
 • nízký krevní tlak
 • ztráta tekutin
 • nestabilní objem tělních tekutin
 • počínající selhání krevního
 • vysoká horečka
Novalgin složení
Složení přípravku Novalgin se liší podle formy, kterou vám lékař předepíše. Novalgin tablety – metamizolum natricum monohydricum 500 mg (v 1 potahované tabletě), makrogol 4000, magnesium-stearát, potahová vrstva -hypromelosa 2910, dihydrát sodné soli sacharinu, makrogol 8000, oxid titaničitý (E171) a mastek. Novalgin injekce – metamizolum natricum monohydricum 500 mg (v 1 ml injekčního roztoku), voda.

Novalgin

Novalgin tablety doplatek

I když je lék Novalgin výhradně na lékařský předpis, nevyhnete se při návštěvě lékárny neodpustitelnému poplatku. Průměrná aktuální cena v lékárně se pohybuje okolo 110 Kč, reálný doplatek tak může být něco mezi 90-110 Kč za 20 potahovaných tablet Novalgin 500.

Kolik % z ceny se mi započítá do ročního limitu?

U léku Novalgin se žádná část z doplatku nezapočítá do vašeho ročního limitu. Kompletní úhrada léku jde tedy výhradně z vaší kapsy. Jen pro připomenutí, tzv. ochranný limit, určující, jakou maximální částku můžete během jednoho roku nechat v lékárně při nákupu potřebných léků, je rozdělen do těchto kategorií.

 • děti mladší 18 let – 1 000 Kč
 • senioři nad 65 let – 1 000 Kč
 • osoby starší 70 let – 500 Kč
 • ostatní pojištěnci – 5 000 Kč
Měli byste vědět:
Do těchto kategorií je vždy počítán i rok, ve kterém ke změně rozhodujícího stavu došlo. Takže např. pokud vaše dítě dosáhlo 18. roku věku v roce 2018, bude mu ještě tento rok započítáván ochranný limit v nižší výši, tzn. 1 000 Kč.

Novalgin injekce

Vy, jako běžný pacient, se s formou Novalginu – roztoku aplikovaného nitrožilně prakticky nesetkáte. Patří výhradně do rukou zdravotníků, a to při splnění mnoha rozličných podmínek. Díky tomu může být podáván i dětem od tří měsíců apod. U injekčního podání je nutný neustálý dohled lékaře, který musí pečlivě sledovat zdravotní stav pacienta po celou dobu účinkování přípravku. Ve hře je zejména výskyt nežádoucích účinků, a to včetně projevů nesnášenlivosti, které se mohou vyskytnout kdykoliv během průběhu léčby, a to i v případě, že předchozí podání metamizolu byla zcela v pořádku.

Novalgin v těhotenství a při kojení

Vždy informujte svého lékaře o tom, že jste těhotná nebo kojíte. Novalgin je totiž možní podávat jen během druhého trimestru těhotenství (4. – 6. měsíc). Během prvních třech měsíců se jeho podávání nedoporučuje a v období těsně před porodem se užívat vůbec nesmí.

Problematické je i kojení. Zbytky po látkové přeměně metamizolu totiž přecházejí do mateřského mléka. Je tedy nutné kojení přerušit a to až do doby 48 hodin po podání poslední dávky.

Náš tip:
Jestliže nechcete kojení úplně ukončit, odstříkávejte v mezidobí ručně nebo za pomoci odsávačky a mléko ihned likvidujte. Tak nedojde k omezení jeho produkce a následným potížím.

Novalgin

Novalgin a antikoncepce

Jde o velmi účinný lék na bolest a ženy se často ptají, zda nebude ohrožena účinnost jejich ochrany proti otěhotnění. Odpověď je naštěstí záporná. Novalgin a antikoncepce se snášejí velmi dobře. Nedochází ani k ovlivnění délky cyklu – pokud se vám menstruace opozdí, může to být zapříčiněno vaším aktuálním zdravotním stavem ale také možným těhotenstvím. Neváhejte si tedy udělat těhotenský test. Pokud bude pozitivní, konzultujte vše se svým lékařem. Obavy však nejsou na místě – zpočátku není zárodek s vaším tělem nijak spojen a je vyživován ze svých vlastních zárodečných obalů, takže jakékoliv negativní účinky nehrozí.

Měli byste vědět:
Pokud užíváte Novalgin a zároveň se léčíte s cukrovkou, nemusí být jeho nástup tak rychlý, jako u pacientů bez této diagnózy. Celkově se může prodloužení léčby vašeho problému prodloužit v závislosti na diagnóze o několik dnů až týdnů.

Novalgin a warfarin

Jestliže trpíte zvýšenou srážlivostí krve a musíte pravidelně užívat lék Warfarin, buďte při návštěvě lékárny maximálně opatrní. Právě s ním je totiž spojeno velké množství potravinových i lékových interakcí.

Novalgin naštěstí patří mezi přípravky povolené, stejně jako paracetamol (v koncentraci 200-400 mg), kodein a další opiáty. Nebezpečný je pak např. tramadol (nutná častější kontrola INR), a také přípravky s diclofenacem a ibuprofenem. V tomto ohledu neexistuje rozdíl mezi užitím perorálně či aplikaci čípků.

Vředy v zažívacím traktu a další obtíže

Co dělat, pokud vám lékař předepíše Novalgin na pásový opar a vaše bolesti přesto neustoupí? Při této diagnóze ho lze nahradit přípravky jako Algifen nebo Neurontin, případně požádat o zvýšení dávkování.

Jsou-li vám tyto potíže diagnostikovány předem, pak lékař nejspíš užívání perorálně podávaných léků proti bolesti zřejmě vůbec nedoporučí. Ovšem odhalíte-li tuto diagnózu až během užívání Novalginu, okamžitě lék vysaďte. O dalším postupu se poraďte s ošetřujícím lékařem, pravděpodobně vám doporučí jiné analgetikum, aplikované injekčně nebo za pomoci náplastí. Perorálně nelze Novalgin užívat do doby, dokud se vředy nebo jiné obtíže dostatečně nezaléčí.

Novalgin jako jediné řešení vašich potíží? Občas to tak může vypadat

Trpíte-li například zánětlivým onemocněním páteře, může se snadno stát, že vám lékař předepíše vhodný lék proti bolesti, doporučí klid na lůžku a na další kontrolu vás pozve až za 3-4 týdny. Vypadá to, jakoby vaši léčbu „odflákl“, je to však jen mylný dojem. Nejdříve je třeba zjistit, jaká skupina léčiv na váš problém funguje a měsíc je tzv. kompromisní dobou. Teprve je-li v této otázce jasno, mohou být nasazeny další účinné postupy k úlevě od bolesti a nápravě akutního stavu.

Novalgin recenze

Na internetu je možné dohledat celou řadu zkušeností a recenzí. V klasických zdrojích, jako jsou internetové lékárny nebo porovnávače cen, je však kvůli jeho zvláštnímu statutu (lék na předpis) nenajdete. Prozkoumali jsme za vás internetová fóra a diskuze a posbírali ty nejzajímavější.

„Já dostala Novalgin po operaci. Možno brát 3x denně, já ho brala nepravidelně podle potřeby, a jak potom bolesti ustupovaly, tak už jenom na noc. Každý den se to rychle zlepšuje.“
„Já jsem brala po celou dobu, asi 5 dní Novalgin společně s Panadolem, které jsem dostala na klinice a musím říct, že Novalgin zabíral líp než Ibalgin na bolest, byla jsem po něm i příjemně unavená. Na noc jsem si brala 2kusy a spinkala jako miminko.“
„Na teplotu a její rychlejší snížení není nic lepšího než Novalgin jak v tbl nebo i.v. formě.“

Máte i vy zkušenost s užíváním léku Novalgin? Víte, kde ho nejlevněji koupit nebo jak ho nejlépe užívat? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem, pomůžete tak i dalším návštěvníkům těchto stránek. Děkujeme!

Zdroj:

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0055823&tab=info

http://www.lekarna.cz/

Aktualizováno 17. 8. 2019

Podobné příspěvky