Detralex

Onemocnění cévního systému, včetně žilní nedostatečnosti a hemoroidů, může být velmi komplikované a provázené dlouhou cestou k uzdravení. Ale pokud už skutečně nic nefunguje, pak určitě velmi rádi sáhneme po léku s vyšším doplatkem, na který od jiných pacientů s podobným potížemi přicházejí pozitivní recenze – a jedním takovým je právě Detralex.

Detralex

Jde o velmi oblíbený registrovaný léčivý přípravek, bez výjimky vázaný na lékařský předpis. Účinnými látkami jsou především flavonoidy hesperidin (50mg) a diosminol (450mg, určené pro léčbu dospělých pacientů.

Bývá předepisován zejména u stavů, souvisejících s žilní nedostatečností, bolestí dolních končetin a nepříjemnými otoky. Je vhodný také při potížích s hemoroidy (hemeroidální onemocnění).

Co jsou o flavonoidy:
Prospěšné chemické sloučeniny, vyskytující se ve všech zelených potravinách. Mezi nejvydatnější zdroje patří především zelený ječmen, chlorella, spirulina, celer, brokolice nebo zelený čaj. Vědci zatím objevili více než 8 000 různých druhů flavonoidů, ale hlubší znalost mají zatím jen o méně než 500 z nich. Flavonoidy napomáhají organismu s vyloučením toxických látek, které mají negativní vliv na zdraví tělních buněk.

Detralex příbalový leták

Odborně je Detralex řazen do skupiny venotonik a vazoprotektiv, pozitivně ovlivňujících napětí žilních stěn a odolnost cév. Omezuje také tvorbu otoků, a může se pochlubit i protizánětlivým účinkem. Je předepisován výhradně dospělým pacientům, a to v těchto případech:

 • chronická žilní nedostatečnost u dolních končetin,
 • pocit tíhy v nohou,
 • bolest nohou,
 • noční křeče dolních končetin,
 • edém a trofické změny (obtíže související s výživou a růstem tkání),
 • bércové vředy,
 • hemoroidy vnější i vnitřní (uzlovité žilní rozšířeniny v oblasti konečníku).


Detralex složení

Detralex složení:
Účinná léčivá látka, obsah v jedné tabletě: Mikronizovaná čištěná flavonoidní frakce 500 mg Obsažené pomocné látky: Sodná sůl karboxymethylškrobu, mikrokrystalická celulóza, želatina, magnesium-stearát, mastek, glycerol, hydroxypropylmethylcelulóza, makrogol 6000, natrium-lauryl-sulfát, oxid titaničitý, barviva (červený a žlutý oxid železitý).

Detralex vedlejší účinky

Detralex by neměl být užíván v případě, že pacient trpí přecitlivělostí na některou z výše uvedených složek přípravku. Svému zdravotnímu stavu však věnujte zvýšenou pozornost po celou dobu užívání přípravku. Nepříjemné vedlejší účinky se totiž mohou vyskytnout kdykoliv během léčebné kúry. Níže najdeme seznam možných zdravotních problémů odstupňovaných podle intenzity výskytu.

Četnost výskytu Nežádoucí účinky
Často se vyskytující potíže
 • nevolnost
 • zvracení
 • obtíže při trávení
 • průjem
 • bolesti žaludku
Méně často se vyskytující potíže
 • zánět tlustého střeva
Vzácně se vyskytující potíže
 • pocit neklidu
 • bolest hlavy
 • vyrážka
 • kopřivka
 • svědění
 • závratě
Potíže s neznámou frekvencí výskytu
 • otok obličeje (rtů víček apod.)
 • Quinkeho edém (náhlý otok jazyka, krku nebo úst, který může způsobit potíže při dýchání)

Jestliže se u vás mírnější projevy výše uvedených potíží vyskytnou, nejde o důvod k okamžitému ukončení terapie. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem. Sami lék okamžitě přestaňte užívat pouze v případě opravdu závažného narušení zdravotního stavu (např. Quinkeho edém) a o všem neprodleně informujte svého lékaře.

Jakékoliv další nežádoucí účinky můžete hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv SÚKL buď online nebo prostřednictvím doporučeného dopisu. Může jít např. o bolesti kloubů nebo dolních končetin všeobecně, na něž si někteří uživatelé v diskuzích o přípravku Detralex stěžují.

Jak užívat Detralex

Lék na žilní nedostatečnost a potíže s hemoroidy Detralex je dostupný výhradě v tabletové formě. Má podobu oválné, potahované, bikonvexní tablety se zkosenými hranami v lososové barvě. Tablety jsou uloženy v blistrech po 30 nebo 60 podle velikosti vybraného balení.

Věděli jste, že.
výběr barev není u léků náhodný? Lososová barva přípravku Detralex vychází z psychologického účinku růžové, která působí proti bolesti. Angličané na to mají dokonce krásný idiom „in the pink,“ což lze volně přeložit jako „pohoda po psychické i fyzické stránce.“

Detralex dávkování

Množství užívaného léku se liší podle závažnosti vašeho aktuálního zdravotního stavu, což může posoudit jedině lékař.

Akutní zánět hemoroidů:

 • první čtyři dny: 6 tablet denně
 • následující tři dny: 3 tablety denně
 • udržovací dávka: 2 tablety denně
Léčba chronické žilní nedostatečnosti:
 • 2 tablety denně (lhostejno, jestli užité najednou nebo ve dvou oddělených dávkách ráno a večer)
Délku doby užívání přípravku stanovuje individuálně ošetřující lékař. Vždy se řiďte jeho pokyny a nepřerušujte léčení ani v případě, že vaše potíže již zcela odezněly.

Během těhotenství a kojení je možno Detralex užívat pouze na výslovné doporučení lékaře. Pokud tedy otěhotníte během léčebné kúry, okamžitě se s lékařem poraďte, zda-li je pro vás vhodné Detralex nadále užívat nebo bude nutné léčbu odložit až na pozdější dobu.



Skladování léků.

Blistry s tabletkami by měly být uchovávány na suchém místě při teplotě nepřesahující 30°C. Nepoužívejte lék po datu uplynutí doby použitelnosti (platí vždy k polednímu dni v měsíci). Nevyužitý přípravek nevyhazujte do odpadkového koše, ale odneste do lékárny. Někde lze najít přímo boxy na použité léky, řádně zajištěné proti vniknutí cizích osob, v menších lékárnách je nutné odevzdat lék přímo pověřenému pracovníkovi.

Předávkování:
U tohoto typu registrovaného prostředku je předávkování účinnými látkami málo pravděpodobné. Mohou se však vyskytnout mírné zažívací potíže v případě, že užijete více tablet, než byste měli. Vždy se proto poraďte s lékařem či lékárníkem. Pokud zapomenete užít předepsanou dávku léku, pokračujte nadále podle předem stanoveného schématu. Rozhodně se nesnažte příští dávku zdvojnásobit, abyste nahradili tu vynechanou!

Detralex a alkohol

Flavonoidy a diosmin účinkují na žilní stěny, zpevňují je a zlepšují jejich pružnost. A protože alkohol jde v některých bodech přímo proti jejich působení, není jeho užívání během léčby Detralexem doporučeno.

Nicméně někteří lékaři nebývají v této oblasti tak radikální. Jednu skleničku vína nebo přípitek na oslavách povolují, pokud se nejedná o pravidelné narušování léčebného režimu. Jde však o úlevy individuální, které je vždy nutné probrat s odborníkem, který vás ošetřuje. Bez porady s ním pro jistotu alkohol během léčby Detralexem nikdy nekonzumujte.

Interakce s dalšími léky

Doposud nebyly pozorovány žádné další interakce, ať už u léků užívaných na předpis nebo u potravinových doplňků. Vždy však informujte svého lékaře o všem, co užíváte.

Náš tip:
Některé studie ukazují zesílené účinkování Detralexu v případě zvýšeného příjmu vitamínu C během léčby, a to nejlépe v přírodní formě.

Detralex 120 tablet doplatek

Jestliže mají vaše potíže dlouhodobý charakter, vždy požádejte lékaře o cenově výhodné velké balení léku Detralex. V našich podmínkách obsahuje největší balení 120 tablet, což podle intenzity léčby vydrží pacientům až na dva měsíce.

V lékárnách stojí toto balení okolo 700 Kč, přičemž pojišťovny hradí jen velmi malou část ceny. Připravte se proto na doplatek v řádech stokorun, obvykle 500 – 525 Kč.

Náš tip:
Detralex lze v některých případech nahradit jinými léčivy nebo dokonce přírodními doplňky stravy, které nejsou vázány na lékařský předpis. Mezi ty nejoblíbenější v ČR patří Diosminol, který se používá při příznacích chronické žilné nedostatečnosti, lymfedému, hemoroidů, ale také jako ochrana jater vůči jedovatým látkám. Flavonoidy v něm obsažené pocházejí především z citrusového ovoce.

Deklarované složení je velmi podobné právě Detralexu, vzhledem k rozdílnému zařazení obou přípravků však nelze jejich účinky porovnávat.

Detralex a ochranný limit

Špatnou zprávu máme také pro všechny, kteří si hlídají tzv. ochranný limit alias započitatelný doplatek u léků na předpis. Ten je u dětí mladších 18 let 1 000 Kč ročně, u seniorů nad 70 let 500 Kč ročně a u ostatních pacientů 5 000 Kč ročně.

V případě Detralexu jde pouze o tzv. „doplňkovou léčbu,“ která se do tohoto limitu nezapočítává ani z malé části. S vrácením přeplatku od pojišťovny tedy nepočítejte.

Podobné příspěvky