Neviditelná rovnátka co to je

Neviditelná rovnátka co to je

Rovnátek je na našem trhu celá řada. Ovšem máte-li zálusk na ta skutečně profesionální, která odhalí jen opravdu pozorné oko, zaměřte se spolu s námi na neviditelná rovnátka. Prozradíme vám, co jsou zač a co od nich očekávat.

Dostupné rovnátka na našem trhu dělíme primárně do dvou skupin – fixní a snímací. Druhá kategorie je poměrně nová a vychází vstříc estetickým a hygienickým nárokům, stejně jako zvýšenému pohodlí uživatele. Ne vždy však záleží na konkrétních referencích pacienta – vhodný typ by vám měl doporučit především váš lékař na základě odborného vyšetření a indikované nápravy vašeho zdravotního stavu. Jiná rovnátka vyžadují děti a jiná dospělé osoby např. po 30. roce věku.

Fixní vs. snímací rovnátka pro dospělé i děti – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Nejdříve se podívejme na charakteristiku obou skupin, která vám prozradí, co od jednotlivých druhů léčby očekávat. Sami si tak můžete ověřit, že tvrzení vašeho stomatologa jsou správná a že zvážil všechny dostupné možnosti.

 

Těžší vady se fixním rovnátkům zpravidla nevyhnou

V ČR jde o nejpoužívanější variantu zejména u starších dětí a dospělých

Používají se už přes sto let. Mají podobu jakýchsi zámků usazených přímo na zubech, které okolo každého špatně formovaného místa přidržují zpevňující drát a udržují tak zuby ve správné poloze.

Mají ovšem i svou modernější variantu se samoligovacími zámky. V nich doposud užívané gumičky nahradila dvířka nebo jiný – mnohem lepší typ uchycení drátu. Toto řešení snižuje tření na povrchu zubu a urychluje dokonce samotnou léčbu.

A zapomenout nesmíme ani na téměř neviditelná tzv. lingvální rovnátka, pracují s uchycením v zadní části zubu (tzn. ze strany jazyka), jež nezasvěcené oči prakticky nemají šanci zahlédnout. Dnes už tedy není nutné spokojit se jen s nevzhlednými typy, prozrazujícímu každému na potkání vaši vadu. To ocení zejména mladší školní děti, ale i dospělí, jejichž pracovní pozice je nutí často komunikovat s jinými osobami nebo médii.

Měli byste vědět:
Chcete-li si pořídit fixní rovnátka, můžete si vybrat z kovového nebo keramického provedení.

Snímací rovnátka se hodí spíše pro vady lehčího charakteru

Snímací rovnátka jsou mnohem pohodlnější a estetičtější než ta klasická. Umožňují rovněž lepší hygienu.

Ne vždy je však nutné chrup trvale fixovat do pevného ochranného obalu po dlouhé měsíce. Vsadit proto snadno můžete i na praktické snímací aparátky. Vyznačují se zejména barevností (jsou tedy atraktivnější pro nejmenší pacienty) a samozřejmě rovněž flexibilními šrouby či pružinami.

A tady je však patrný vliv moderních technologií. Pro dospělé je nově určena zcela nová kategorie snímacích estetických dlah, jež počítají s výměnou v pravidelných intervalech (podle pokračující léčby pokřiveného chrupu).

Bohužel snímací rovnátka u nás ještě donedávna neměla dobrou pověst. I když jednu dobu patřila desková snímací rovnátka k těm nejpoužívanější, velmi brzy se ukázalo, že stav ústní dutiny se po ukončení léčby nakonec vrátí do původního stavu. Rovnátka Invisalign nebo-li neviditelná rovnátka však snímacím aparátkům tuto pošramocenou pověst úspěšně napravují. Vycházejí vstříc nejmodernějším lékařským technologiím i rozmanitým požadavkům zákazníků.

Neviditelná rovnátka co to je

Neviditelná rovnátka recenze a zkušenosti

A jak neviditelná rovnátka zhodnotili ti, kteří je opravdu nosili? Rozhodně mají svoje výhody a nevýhody, jež jsme na základě reálných zkušeností a recenzí shrnuli pro větší přehlednost do několika praktických bodů.

Investice do neviditelných rovnátek byla sice větší, ale ten pocit pohodlí a zrychlení léčby stál rozhodně za to. Navíc jsem si stále připadala krásná. Nemusela jsem si dělat výčitky, že je na každou společenskou akci sundávám – naopak, všiml si jich opravdu jen málokdo a já mám tak dobrý pocit, že jsem pro své zdraví udělala maximum.

Výhody neviditelných rovnátek

  • jsou méně viditelné – ty nejlepší modely lze zrakem detekovat pouze při vzdálenosti půl metru a bližší
  • nevyžadují příliš časté kontroly u lékaře
  • vypadají dobře za všech okolností (nežloutnou apod.)
„Neviditelná rovnátka mi doporučil kamarád. Má už přes tři roky zuby stále v pořádku (tedy i po ukončení jejich nošení). Nechal jsem se přemluvit a rozhodně toho nelituji.“

Nevýhody neviditelných rovnátek

  • bohužel se nehodí pro léčbu všech ortodontických vad, ty nejtěžší je stále nutné přenechat fixním rovnátkům
  • poměrně vysoká cena

Rovnátka Invisalign

Časté kontroly u lékaře nejsou třeba, vše je založeno na vědeckém principu s měřitelnými výsledky. Napoprvé je občas nutné jednou či dvakrát zuby trochu zbrousit, aby snímací rovnátka dobře seděla, ale to je vše.

Ale pojďme se vrátit zpět k rovnátkům Invisalign. Co si vlastně v jejich případě pod pojmem neviditelné snímací estetické dlahy představit? Po pečlivém zaměření vám domů dorazí sada přesně vytvarovaných snímacích fólií. Každý model je třeba nosit po předem určený čas a poté jej vyměnit za další, rovnající zuby do správné polohy opět o něco více.

Léčba je různě dlouhá – od půl roku až třeba po dvě léta. Záleží na tom, jak vážná vaše vada je. Neviditelná rovnátka Invisalign lze bez problémů snímat a určitě se bez toho neobejdete Z úst se musí vyjmout před každým jídlem a rovněž v případě, že si hodláte dát na pití něco jiného než vodu (to kvůli zabarvení).

Jde však o několikavteřinový proces. Ráno a večer (neviditelná rovnátka Invisalign se nechávají nasazená přes noc) je pak dobře vyčistíte a máte hotovo. Žádnou další péči nepotřebují a v ničem vám nebrání.

„Vzala jsem si neviditelná rovnátka Invisalign na mnoho akcí, ale dokud jsem na ně neupozornila, nikdo si jich nevšiml. Přátelé se potom divili, že nejsou vůbec vidět. Zvyknout si mi trvalo asi dva dny. Po tu dobu jsem vnímala pocit něčeho cizího v ústech (ale žádnou bolest ani nic podobného), potom už šlo všechno samo. Jím 5-6 x denně, takže téměř 2x více, než autoři návodu o snímací frekvenci rovnátek doporučují, přesto léčba postupovala a přesně podle plánu. Rovnátka se musí nosit i na noc, předtím se mi osvědčilo vhodit je na pár minut do skleničky s ústní vodou (a mezitím se důkladně věnovat zubní hygieně). A čas od času jsem zhřešila a bez sundávání si třeba v práci dopřála kávu – a žádné zbarvení se neobjevilo ani tekutina neprosakovala do zubů. Moje vada byla označena za středně těžkou a rovnátka jsem měla asi osm měsíců. V případě potřeby bylo možné i prodloužit, ale to nakonec nebylo třeba. A výsledky doopravdy drží!“

Neviditelná rovnátka cena

Jediné, co vás na neviditelných rovnátkách Invisalign může zaskočit je poměrně vysoká cena. Zaplatíte za ně několik desítek tisíc, přičemž léčba lehkých vad začíná asi na 30 000 Kč. Je však nutné uvést, že cenové kalkulace jsou vždy individuální a nelze je stanovit bez konzultace. Jde však o cenu konečnou, navrženou na celou plánovanou dobu léčby. Připlatit byste si museli až za její případné prodloužení navrhované vždy po konzultaci s lékařem.

Neviditelná rovnátka co to je

Svět rovnátek

A kde neviditelná rovnátka Invisalign získat? U nás se na ně specializuje například Svět rovnátek, kde vás ošetří rychle a odborně A jak taková konzultace vypadá? Po vstupní konzultaci je třeba provést rentgen obličeje a chrupu, poté přijde na řadu otisk zubů. Ten se provádí speciální otiskovací hmotou a výsledkem je jakýsi 3D model vašeho chrupu.

Následně jsou všechny podklady odeslány do USA, kde se neviditelná rovnátka Invisalign vyrábějí na 3D tiskárně. Za vámi do ČR tedy dorazí přibližně za šest týdnů. Následuje nasazení a odborná instruktáž.

Svět rovnátek zkušenosti

Nově získáte přístup i k on-line programu, který vám přesně krok za krokem ukáže, jak se budou vaše zuby postupně dostávat do správné pozice a umožní vám tak kontrolovat průběh léčby s předstihem a v případě potíží okamžitě navštívit odborníka. Už neplatí, že při špatné prognóze jednoho zubu (který se nenarovnává tak, jak má) je nutné přetisknout celá rovnátka. Mnoho problémů jsou erudovaní lékaři schopní vyřešit přímo v ordinaci.

Po skončení léčby pak bývá nutné nosit dlahu pouze na noc a v případě potřeby rovněž nalepit na zadní stranu zubů fixní drátek, aby nedošlo k potížím znovu.

Věděli jste, že:
Narovnat lze i zuby, které se viklají?

Svět rovnátek najdete v Praze a Brně

A jaké jsou zkušenosti pacientů? Opravdu jen ty nejlepší, jak o tom svědčí četné internetové diskuze. Pochvalují si zejména podrobnou instruktáž k samotným rovnátkům. Odborník poradí jak s jejich údržbou (nutné je například čištění zubů před každým nasazením), tak i s každodenním rychlým sundáváním i řešením běžných obtíží (zvýšené slinění v prvních několika dnech, které však odezní, apod.).

 

Objednat se můžete v ordinacích v Praze a v Brně, kde dostanete tu nejlepší péči za všech okolností.

Není tedy třeba žádné další informace dohledávat např. na internetu nebo mezi známými. Dostanete je naservírované doslova na zlatém podnose, což je pro maximální spokojenost s navrhovaným řešením trvalé úpravy chrupu rozhodně jedním z nejdůležitějších faktorů. Těmi dalšími je i lidský přístup a vysoká odbornost Svět rovnátek splňuje všechna tři kritéria na jedničku

A kdo si může neviditelná rovnátka Invisalign od Světa rovnátek dopřát? V zásadě každý od 12 let věku až po seniorská léta. Potíže s chrupem se totiž v žádném případě nevyplatí odkládat.

Neviditelná rovnátka
Overall
4.5
  • Neviditelná rovnátka

Hodnocení

Plusy

  • Vypadají dobře
  • Nemusíte chodit tak často k lékaři

Mínusy

  • Cena