Antibakteriální gel

Antibakteriální gel

Opravdu účinný antibakteriální gel, který si poradí i se zárodky koronaviru, by měl obsahovat alkohol. V lékárnách a drogeriích jde však o prakticky nedostupné zboží. Vyrobte si ho proto doma z běžně dostupných ingrediencí.

Nechceme dnes kopírovat z receptu WHO, který obsahuje aktuálně jen velmi těžce sehnatelné ingredience (zejména vysokoprocentní alkohol opravdu volně prodejný není). Místo toho sáhneme do mnohem přístupnějších šuplíčků.

Dezinfekční a antibakteriální gel z vodky a éterických olejů

I když vám možná tato kombinace přijde zvláštní, na hygienu skutečně funguje. Stačí si pohlídat, že použijete opravdu kvalitní vodku a to v nejméně 60% koncentraci. Ty nejzákladnější ingredience na náš antibakteriální gel nejspíš bez potíží seženete doma. A s postupem času můžete konzistenci i další vlastnosti výrobku podle chuti vylepšovat.

Domácí antibakteriální gel – recept

Potřebovat budete.

  • 1 lžička jedlé sody (3 gramy)
  • ¼ šálku organického jablečného octa (62 ml)
  • 2 šálky vody (500 ml)
Vodku smíchejte s glycerínem nebo gelem z aloe. Zajistíte tak přívětivou konzistenci, která z vašich rukou nesteče dřív, než je opravdu dokonale vydezinfikuje. Dále přimíchejte éterické oleje a vše přelijte do vhodné nádobky. Ještě jednou protřepejte a máte hotovo.

Z dalších éterický olejů můžete použít také: jalovec, rozmarýn, tymián nebo třeba mydlici lékařskou.

A jaké éterické oleje použít? Doporučujeme zejména:

  • levandulový, který se pyšní dezinfekčními, ale také zklidňujícím a hojivými účinky.
  • olej ze stromu neem, který působí antiviroticky, antimikrobiálně a antimykoticky a zároveň odpuzuje parazity
  • tea tree olej s podobnými účinky, jaké nabídne neem

Pokud se vám konzistence stále ještě zdá příliš tekutá, vsaďte na xanthanovou gumu. Bude vám stačit půlka lžičky, kterou nejdříve promícháte s glycerínem nebo gelem a poté postupujete podle návodu. Bývá k sehnání v prodejnách s domácí kosmetikou nebo v nejrůznějších hobby krámcích či na internetu

Xanthanovou gumu je třeba přidat do směsi vody a alkoholu, kterou jste zahřáli asi na 50°C. Vsypejte xanthan a pořádně zamíchejte. Po vychladnutí získá váš gel žádanou viskozitu a příjemnou konzistenci.

Náš tip:
Při použití xanthanové gumy se vyplatí přidávat vodku nadvakrát a stále pečlivě míchat.

Hotový antibakteriální gel lze použít nejenom k ošetření rukou po příchodu domů (či po kontaktu s potenciálně infikovanou osobu), ale také k ošetření drobných ranek, štípanců a hmyzích kousnutí. Pomůže vám s bolestí, otokem i hojením.

S dezinfekcí může pomoci močovina

Máte přístup k lékárenskému lihu? Používá se zejména na ošetření pupíku u novorozenců, takže je dost dobře možné, že vám doma nějaká zásoba zbyla. Připravte si tedy:

  • 1 lžička jedlé sody (3 gramy)
  • ¼ šálku organického jablečného octa (62 ml)
  • 2 šálky vody (500 ml)
Vše smíchejte, přelijte do nádobky a dobře protřepejte. Základní recept však můžete i vylepšit. A to například éterickými oleji, které jsme vám doporučili výše. Ovšem sáhnout můžete také po dalších ingrediencích

Urea je vhodná i pro nejmenší děti a starší osoby.

Svými dezinfekčními účinky je známá třeba močovina, prodávaná také pod názvem urea. Budete se nejspíš divit, ale dokáže dodat hydrataci pokožce, vysušené právě použitím alkoholu. A kolik jí do naší směsi přidat? Stačí jedna lžička, což je asi 5 gramů.

Měli byste vědět:
Urea se také často používá do krémů a všeobecně kosmetiky, určené pro ekzematózní, suchou a jinak problematickou pleť. Pomáhá i při praskající pokožce a špatně se hojících povrchových ranách. A specializované deriváty močoviny se používají i jako konzervační látka nebo prostředek pro posílení vlasů a hygienu ústní dutiny.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *